Bielsko-Biała: obwodnica miasta będzie płatna

  Bielsko-Biała: obwodnica miasta będzie płatna

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie planuje zrezygnować z wprowadzenia opłaty na odcinku S69, jaki stanowi obwodnica Bielska-Białej. Opłatom będą podlegały samochody powyżej 3,5 tony oraz autobusy.
  W trakcie budowy obwodnicy pojawiały się sygnały o objęciu jej opłatami. Dziś wydaje się to przesądzone

  W trakcie budowy obwodnicy pojawiały się sygnały o objęciu jej opłatami. Dziś wydaje się to przesądzone ©Łukasz Klimaniec

  Choć ostateczną decyzję w sprawie włączenia wschodniej obwodnicy Bielska-Białej do systemu viaTOLL podejmie Rada Ministrów, na chwilę obecną nie przewiduje się rezygnacji z wprowadzenia opłaty elektronicznej na tym odcinku S69. Taką odpowiedź uzyskał poseł Stanisław Szwed z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

  Poseł PiS chciał wiedzieć m.in. czy ministerstwo zamierza uwzględnić fakt, że po wprowadzeniu takiej opłaty cały ruch samochodów ciężarowych i autobusów może przenieść się do centrum Bielska - Białej.

  - Taki stan rzeczy może wywołać wiele negatywnych konsekwencji poczynając od zakorkowania miasta, szybszej zużywalności dróg, a na bezpieczeństwie mieszkańców kończąc - argumentował Szwed.


  Zbigniew Rynasiewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju przypomniał, że opłata elektroniczna jest obecnie pobierana za przejazd odcinkami obwodnicowymi wielu miast, w tym Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Rzeszowa, Kielc czy Tarnowa.

  - Resort nie widzi w związku z tym żadnych przeciwskazań do objęcia opłatą również obwodnicy Bielska-Białej - przyznał Rynasiewicz. Dodał, że do ministerstwa nie napływają od władz miejskich żadne sygnały dotyczące istotnego zwiększenia się ruchu ciężkiego w miastach, których obwodnice są objęte opłatą.

  - Przewoźnikom nie opłaca się zjeżdżać do centrów miast z dróg wprawdzie płatnych, ale zapewniających możliwość szybkiego przejazdu, co pozwala na dostarczenie towarów na czas - uważa Rynasiewicz.

  Podkreśla, że w razie potrzeby prezydent miasta może wprowadzić odpowiednie ograniczenia w ruchu dla pojazdów ciężkich na drogach publicznych przebiegających przez to miasto. Dodaje też, że Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP nie zgłosiły uwag do propozycji wprowadzenia opłaty na odcinku S69 będącym wschodnią obwodnicę Bielska-Białej.

  11-kilometrowy odcinek wschodniej obwodnicy wchodzący w skład ekspresówki S69 do systemu viaTOLL ma zostać przyłączony 30 czerwca tego roku. Dzięki elektronicznym bramkom systemu viaTOLL opłatom będą podlegały samochody powyżej 3,5 t oraz autobusy.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama