Na Żarze wymieniają transformatory w potężnej elektrowni...

  Na Żarze wymieniają transformatory w potężnej elektrowni wodnej

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbiornik górny elektrowni Porąbka-Żar. Imponujący!
  1/2
  przejdź do galerii

  Zbiornik górny elektrowni Porąbka-Żar. Imponujący! ©materiały prasowe pge

  Druga w kraju pod względem wielkości elektrownia wodna, jaką można podziwiać w Międzybrodziu Bialskim, przechodzi modernizację.
  Góra Żar w Międzybrodziu Bialskim, jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Beskidzie Małym, swoją niezwykłość zawdzięcza m.in. elektrowni szczytowo-pompowej, wybudowanej w latach 1971-1979. Położona w bliskości gór i jeziora, jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną - elektrownia jest bowiem udostępniona dla zwiedzających.

  Jak informuje Maciej Szcze-paniuk, rzecznik prasowy PGE Polska Grupa Energetyczna SA, aktualnie w jedynej w Polsce podziemnej elektrowni trwają prace modernizacyjne związane z wymianą transformatorów blokowych TB-3 i TB-4.

  - Dostawy transformatorów się zakończyły - mówi. - Wiązały się z nimi prace polegające na wykonaniu objazdów oraz remontów obiektów mostowych na rzece Żylicy - przypomina.

  Aby bowiem przeprowadzić modernizację elektrowni, konieczny był remont mostu i podniesienie jego nośności, by mógł nim przejechać ciężki sprzęt. Most został zamknięty w maju 2014 roku, a kierowcy korzystali z objazdu.

  Maciej Szczepaniuk przyznaje, że w 2016 roku planowana jest wymiana kolejnych trans-formatorów blokowych. Zaznacza jednak, że nie spowoduje to utrudnień w ruchu lokalnym.

  Mimo trwającej modernizacji, zwiedzanie elektrowni jest możliwe. Wystarczy wcześniej zadzwonić i umówić się. Bilety w tygodniu kosztują 12 zł (dorośli) i 8 zł (dzieci ), a w weekendy odpowiednio 16 zł i 10 zł.

  Elektrownia Porąbka-Żar jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce. O jej lokalizacji zdecydowały wyjątkowo korzystne warunki - duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły. Wraz z nią wybudowano most na rzece Sole, ponad 8-kilometrowy odcinek drogi na górę Żar i kolejkę wyciągową, która dziś wywozi turystów.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama