Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja o płodności w Katowicach: Śląskie plemniki poniżej normy!

Agata Pustułka
Dane dotyczące niepłodności w województwie śląskim są zastraszające. Co czwarty mężczyzna może mieć problemy z plemnikami.

Aż 28 proc. mężczyzn przebadanych w Klinice Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach uzyskało mniej niż 15mln plemników w 1 mililitrze oddanego nasienia, i znalazło się w grupie mężczyzn poniżej dolnej granicy normy wyznaczonej standardami Światowej Organizacji Zdrowia w tym zakresie. To pierwsze takie dane jakie powstały na Śląsku. Właśnie upubliczniono je podczas konferencji pod patronatem wicemarszałek województwa Aleksandry Skowronek oraz rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesława Banysia.

Jak poinformował zebranych w gmachu Sejmu Śląskiego zainteresowanych przyszłych rodziców dr Wojciech Sierka u jednej piątej pacjentów ruchliwość plemników była poniżej dolnej granicy normy. Ruchliwość gamet męskich malała wraz z wiekiem badanego pacjenta. Co ważne na mniejszą ruchliwość miał wpływ dłuższy niż 3-dniowy okres abstynencji seksualnej.

W jednej trzeciej próbek parametr płodności wyznaczony ilością plemników poruszających się w ruchu postępowym (płynięcie do przodu) był poniżej dolnej granicy normy. - Niemal 40 procent pacjentów miało zaniżone wartości prawidłowej morfologii plemników uzyskując dolną granicę normy lub wartości jeszcze niższe. Bez względu na kategorię wiekową, im pacjent był starszy, tym morfologia jego plemników była bardziej nieprawidłowa - stwierdził dr Sierka.

Obniżony parametr żywotności odnotowano dla grupy niemal 20 proc. mężczyzn (dolna granica normy lub wartość jeszcze niższa). Żywotność plemników zmniejszała się wraz z wiekiem pacjentów, ale po 35+ roku życia spadki były wyraźniej zauważalne.

Przyjmując, że obniżenie płodności mężczyzn może być powodowana nieprawidłową wartością już tylko jednego z przebadanych parametrów ustalono, że kłopoty z poczęciem dziecka może mieć 62 proc. pacjentów, którzy wzięli udział w akcji prozdrowotnej. 38 proc. przebadanych osób w zakresie siedmiu kluczowych markerów płodności uzyskało wyniki co najmniej powyżej dolnej granicy normy WHO 2010.

Szacuje się, że problem niepłodności w Polsce dotyczy już co piątej pary starającej się o dziecko. Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepłodność jako chorobę społeczną.

Konferencja „Zdrowa mama, Zdrowy tata. Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego. Markery płodności kobiet i mężczyzn” jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych akcji społeczno-edukacyjnych zainicjowanych przez Fundację Gyncentrum.

- Celem przedsięwzięcia była zmiana postrzegania niepłodności, jako problemu, który dotyczyć może w równym stopniu kobiet i mężczyzn w każdym wieku, a także promocja wczesnej diagnostyki zaburzeń płodności oraz świadomego planowania rodziny – mówi dr n. med. Dariusz Mercik.

W ramach trzymiesięcznych kampanii mieszkanki i mieszkańcy Śląska mogli bezpłatnie wykonać badania hormonalne oraz nasienia, oceniające szanse na posiadanie potomstwa. - Zainteresowanie kampanią przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, a analiza wyników przyniosła wiele cennych informacji na temat stanu płodności mieszkańców Śląska. W związku z tym postanowiliśmy podzielić się wynikami, jakie udało nam się zebrać - dodaje dr Sierka przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Konferencja podzielona została na dwa panele tematyczne. W pierwszym omawiane były kobiece markery płodności w kontekście wyników uzyskanych w ramach prowadzonych akcji. Poruszone zostały także psychologiczne aspekty niepłodności oraz kwestie prawne zapłodnienia in vitro w świetle planowanych zmian. Drugi panel poświęcony był męskiej płodności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!