Ważne
  Wstrząs na Śląsku i wypadek w kopalni Śląsk: To walka o...

  Wstrząs na Śląsku i wypadek w kopalni Śląsk: To walka o życie górników [ZDJĘCIA + WIDEO]

  LOTA

  Dziennik Zachodni Plus

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni Plus

  Wstrząs w kopalni Śląsk. Trwa akcja ratownicza
  1/14
  przejdź do galerii

  Wstrząs w kopalni Śląsk. Trwa akcja ratownicza ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

  Silny wstrząs na Śląsku. Wstrząs sejsmiczny o niespotykanej sile i zasięgu odczuli mieszkańcy Katowic i innych miastach aglomeracji górnośląskiej o godzinie 00.16 w nocy z soboty na niedzielę. To było jak trzęsienie ziemi. Dwóch górników zaginęło pod ziemią. Akcja ratownicza trwa.
  Wstrząs na Śląsku był odczuwalny na olbrzymim obszarze. Jak później ustalono, jego epicentrum znajdowało się pod Świętochłowicami. W kopalni Wujek Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej zaginęli 2 górnicy. Trwa akcja ratownicza. Ratownicy z najwyższym trudem posuwają się naprzód. Ich postępy są mierzone w metrach.  AKTUALIZACJA 20 KWIETNIA, GODZ. 7:30:
  Ratownicy walczą ożycie zaginionych górników.
  TO NIE ZAWODY, TO WALKA O ŻYCIE GÓRNIKÓW


  [AKTUALIZACJA GODZ 21.05]

  Bez przełomu w akcji ratowniczej na kopalni Wujek Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej. Ratownicy mozolnie przebijają się do zaginionych górników. Jednocześnie zespół kierujący akcją rozważa możliwość dokonania wejścia w rejon, gdzie mogą się znajdować od powierzchni. Tymczasem w rejon zniszczony przez wstrząs, w którym mają przebywać zaginieni zwożone są fragmenty kombajnu.

  Ratownicy znajdują się na około 160 metrze. Tymczasem ściana, w rejonie której mogą znajdować się górnicy, kończy się na ponad 700 metrze. Tzn. w najgorszym wypadku, bo nie wiadomo gdzie znajdują się zaginieni, mają do przejścia niemal 500 metrów.

  Nie wiadomo na jak długim odcinku wystąpił zawał, spiętrzenie spągu, które niemożliwa dojście ratownikom do poszkodowanych, a które muszą rozbierać kawałek po kawałku. - Jeśli to kilkadziesiąt metrów, może się okazać, że kombajn nie będzie potrzebny, jeśli kilkaset - jest niezbędny - wyjaśnia Wojciech Jaros, rzecznik prasowy KHW.

  Kombajn przodkowy jest przewieziony na ruch Śląsk z kopalni Wujek w Katowicach. Najpierw został rozebrany pod ziemią, następnie fragmenty wywieziono na powierzchnię i część jest już zwożona w miejsce, gdzie doszło do wstrząsu w Rudzie Śląskiej.

  - Decyzję o jego użyciu, miejscu, od którego zacznie drążyć kolejny chodnik, między dwoma istniejącymi wyrobiskami, prowadzącymi w kierunku ściany 7 (gdzie najprawdopodobniej znajdują się poszukiwani górnicy) ma podjąć kierownik akcji, po spotkaniu z zespołem doradców w środę. W razie potrzeby, zespół może spotkać się wcześniej - informuje Jaros.

  Jak dodaje oceniono, że drążenie chodnika będzie szybszym sposobem dotarcia do zaginionych, niż ręczne przebieranie rumoszu.

  Jaros zastrzega, że na drążenie nowego chodnika musi zostać wydana urzędów górniczych. - Niezależnie od krytycznej sytuacji, wszystko musi odbywać się zgodnie z regułami - tłumaczy.

  Przedstawiciele KHW liczą się z koniecznością przedłużenia akcji ratunkowej. - Dlatego rozpoznawana jest możliwość wywiercenia otworu z powierzchni do połączenia wyrobisk ze ścianą. Miałby posłużyć do tego by spuścić nim kamerę dla ocenienia sytuacji, podawać wodę i ewentualnie żywność. Otwór taki spowodowałby też doprowadzenie dodatkowego powietrza na dół. Głębokość odwiertu wyniosłaby ponad tysiąc metrów, średnica otworu ok. 300 mm – mówi Jaros.

  [AKTUALIZACJA GODZ 18.00]

  Zespół ratowników od rana przesunął się o cztery metry - podał Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Weglowego. Równocześnie jednak zaczęli poszerzać wykonywany przez nich korytarz od 150 metra, by można zainstalować w nim lutniociąg Ø 600 mm, dostarczający większe ilości powietrza.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Prof. Adam Idziak o wstrząsie na Ślasku: To można nazwać niewielkim trzęsieniem ziemi

  1 3 4 5 ... 8 »

  Czytaj także

   Komentarze (223)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nastepna polacka szopka typu cepeliada.

   o(d)porny na polakowska agitacje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czasami nawet troche fajna, ale co z tego - ajnfach NIE! NASZA!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sorry, to nie na ten temat, pardon !

   o(d)porny itd. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Maly "wypadek", chodzilo o bialo-czerwonych wojoków z ich seksi bagnecikami. :-)
   Którzy próbuja nas "przekonac" o tym, ze swieto 3go maja jest niby nasze.
   Tak jak te F-16 przelatujace nad GOPem -...rozwiń całość

   Maly "wypadek", chodzilo o bialo-czerwonych wojoków z ich seksi bagnecikami. :-)
   Którzy próbuja nas "przekonac" o tym, ze swieto 3go maja jest niby nasze.
   Tak jak te F-16 przelatujace nad GOPem - próbujace po prostu zastraszyc.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Erdbeben Erdbeben

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   GLUCK AUF

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tor motocrosowy sobienczyce

   GOSC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Uwaga na oszustów firma nie jest nie wiarygodna ---wyłudzają pieniądze uważajcie z płatnościami a szczególnie na szefową Justynę Katarzynę Siekaj.
   Kupiłem u niej ładowarkę JCB w 2014r i do dzisiaj...rozwiń całość

   Uwaga na oszustów firma nie jest nie wiarygodna ---wyłudzają pieniądze uważajcie z płatnościami a szczególnie na szefową Justynę Katarzynę Siekaj.
   Kupiłem u niej ładowarkę JCB w 2014r i do dzisiaj nie mam pieniędzy ani ładowarki.
   Firma jest w poważnym kryzysie finansowym, w KRS'ach firmy wpisy do ewidencji ma nawet urząd skarbowy.

   STANOWCZO ODRADZAM UWAŻAJCIE !!! SOBIENCZYCE 30 GM ...KROKOWAzwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   DZIKI KRAJ

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   TU OSZUST MA WIĘKSZE PRAWO NIŻ JEGO OPRAWCA --TVP1

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śląsk to jedna wielka zapadlina

   remberski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Witojcie. Jo wom tylko godom, że cały ślunsk zapadnie się za 20 lot jak hasiok z kort.
   Wszystko je zryte przez kopalnia od 100 lot . Pirwszy pójdzie Bytom .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śląsk sie zapadnie

   ymil kop. Śląsk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Śląsk sie zapadnie jak łostatnigo Górnika pochowiom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masakra...

   ktoś. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   To było trzęsienie ziemi. Niemiecka stacja podała. 10km pod świętochlowicami... 4.2 w skali richtera. To co sie stalo w wujku to skutek tego trzęsienia. Nawet w wikipedi macie wpisane ze to byl...rozwiń całość

   To było trzęsienie ziemi. Niemiecka stacja podała. 10km pod świętochlowicami... 4.2 w skali richtera. To co sie stalo w wujku to skutek tego trzęsienia. Nawet w wikipedi macie wpisane ze to byl wstrzas sejsmiczny. Ale oczywiscie prasa znowu w ciula leci i zwalaja all na kopalnie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Same szkody!

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 23

   Pal licho co tam zdwoma górnikami. Najgorsze jest to ile szkód wyrządził ten wstrząs i ile set tysięcy ludzi go odczuwało! Zamknąć wszystkie kopalnie!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzkie życie...

   gość K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   "(...)Pal licho co z dwoma górnikami..." - ogarnij się człowieku!!!!!!! Gdyby to był ktoś kogo znasz, to pewnie inaczej byś reagował, ale, że to dla Ciebie obcy, to co tam... Przeraża mnie Twoja...rozwiń całość

   "(...)Pal licho co z dwoma górnikami..." - ogarnij się człowieku!!!!!!! Gdyby to był ktoś kogo znasz, to pewnie inaczej byś reagował, ale, że to dla Ciebie obcy, to co tam... Przeraża mnie Twoja znieczulica, przecież tu chodzi o ludzkie życie. Mam nadzieję, że wszystko się dobrze skończy i znajdą ich całych i zdrowych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak reguł akcji ratowniczych i tzw. gps'ów górniczych

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Czytając artykuły pisane w okolicznościach akcji ratowniczych pod ziemią, nasuwa mi się pytanie, czy nie można opracować reguł/zasad/instrukcji, w jaki sposób miałyby być przeprowadzane akcje...rozwiń całość

   Czytając artykuły pisane w okolicznościach akcji ratowniczych pod ziemią, nasuwa mi się pytanie, czy nie można opracować reguł/zasad/instrukcji, w jaki sposób miałyby być przeprowadzane akcje ratownicze? Dlaczego po raz kolejny trzeba będzie czekać kilka(naście) dni zanim dotrą do górników? A co najgorsze, nikt nie wie gdzie dokładnie górnicy się znajdują!!!! Ratownicy szukają "w ciemno", choć za pomocą tzw. górniczego gps'a, można określić położenie górników pod ziemią.

   Czy nie można wprowadzić zasady, że w momencie akcji ratowniczej od razu wykorzystuje się wszystkie możliwe warianty ratownictwa, jak przytoczono powyżej, np. wiercenie od powierzchni, "przebijanie się" równoległe itp. Dlaczego marnuje się czas na ręczne usuwanie rumowiska, a w miarę "postępu prac" rozważa się kolejne plany? Jak czytamy "(...) Decyzję o jego użyciu (dop. kombajnu przodkowego) (...) ma podjąć kierownik akcji, po spotkaniu z zespołem doradców w środę". Mamy niedzielę, czyli akcja potrwa przynajmniej kolejne 3 dni, jeżeli ręcznie nie usuną rumowiska. 3 dni, w których zdrowy człowiek, jeżeli zostanie ranny, potrafi nie doczekać pomocy w najgorszym wypadku, a na dole są ranni górnicy.

   Uważam że gdyby od razu zastosowano kilka z powyższych możliwości, zwiększyłoby to szanse na szybsze dotarcie do górników.

   A na koniec dodam, że dostępne są tzw. GPS'y górnicze, gdyby górnicy byli w nie wyposażeni, od razu byłoby wiadomo, gdzie są. Tyle że takie urządzenia są za drogie, pisał o tym dziennik zachodni tutaj "ŚLĄSK PLUS: Górniczy GPS u nas za drogi. W górnictwie kryzys" - http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3800845,slask-plus-gorniczy-gps-u-nas-za-drogi-w-gornictwie-kryzys-wideo,id,t.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bandyci z Kompanii Węglowej

   rEM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Kompania Węglowa fedruje w okolicach uskoku Kłodnicy, podczas gdy Główny Instytut Górnictwa uznał obszar za bardzo niebezpieczny. Te ryje dla urobku narażąją życie górników i mienie ludzi żyjących...rozwiń całość

   Kompania Węglowa fedruje w okolicach uskoku Kłodnicy, podczas gdy Główny Instytut Górnictwa uznał obszar za bardzo niebezpieczny. Te ryje dla urobku narażąją życie górników i mienie ludzi żyjących w Panewnikach i Ligocie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstrząs

   yoyo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Ten wstrząs sejsmiczny spowodował tąpnięcie wtórne o godzinie 2,14 na terenie po byłej kopalni "Szombierki" .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Modle się za nich

   Hans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32

   Niech ich znajdą całych i zdrowych rodziny czekają

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama