Ekstraklasa: Jagiellonia – Piast 2:1. Zdecydowały błędy bramkarza [RELACJA, ZDJĘCIA, OPINIE]

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok
Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok Fot. Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
W meczu 28. kolejki ekstraklasy Jagiellonia Białystok wygrała z Piastem Gliwice 2:1 (2:0). Bramki zdobyli: Łukasz Tymiński (20) i Taras Romańczuk (43) oraz Paweł Moskwik (74).

„Jaga” zagrała bez swego najlepszego strzelca Mateusza Piątkowskiego karnie przesuniętego do rezerw. Podopieczni trenera Michała Probierza ostatni raz wygrali w 24. kolejce z Górnikiem Łęczna – 2:1. Było to 14 marca.

Piast zaczął dobrze, inicjatywa należała do gości, ale to Jagiellonia objęła prowadzenie. Patryk Tuszyński podał sprzed pola karnego do Karola Świderskiego, który strzelił z 15 metrów. Dobrivoj Rusov odbił piłkę przed siebie pod nogi Łukasza Tymińskiego. Były zawodnik Polonii Bytom i Ruchu Chorzów uderzył precyzyjnie z woleja przy słupku.

Gliwiczanie dążyli do wyrównania, momentami oblegali pole karne Jagiellonii, seryjnie wykonywali rzuty rożne. Bliski szczęścia był Radosław Murawski – strzelił z 17 metrów, ale Bartłomiej Drągowski sparował piłkę na słupek.

Ataki Piasta nie przyniosły efektu (zabrakło celnych strzałów), za to gospodarze cieszyli się z drugiej bramki. Z rzutu wolnego z daleka huknął Tymiński. Rusov znów odbił piłkę przed siebie i tym razem był bezradny wobec dobitki Tarasa Romańczuka.

- O naszych straconych bramkach zdecydowały proste i niewymuszone błędy. Nie jest to jednak wina tylko bramkarza, ale całej drużyny – stwierdził Radosław Murawski w rozmowie przed kamerą stacji Canal+.

Na drugą połowę trener Radoslav Latal wprowadził Rubena Jurado i Csabę Horvatha.
Goście starali się zdobyć kontaktową bramkę. Drągowski obronił strzały Tomasza Podgórskiego i Kamila Wilczka. Kiedy piłka wpadła do siatki Jagiellonii, po główce Wilczka, sędzia słusznie odgwizdał spalonego (64. minuta). Bramkarz „Jagi” był na posterunku, gdy Wilczek strzelił z dystansu.

Wreszcie gliwiczanom się udało. Z rzutu wolnego z boku boiska dośrodkował Podgórski. Obrońcy wybili piłkę na 16 metr, a tam był Paweł Moskwik, który uderzył tak mocno, że piłka przełamała ręce bramkarza Jagiellonii! Moskwik strzelił swego pierwszego gola w ekstraklasie.

Na ostatnie minuty wszedł Wojciech Kędziora, ofensywniej ustawiony zagrał Horvath.

W czwartym meczu pod wodzą trenera Latala Piast zaliczył trzecią porażkę.

- Bramka cieszy, ale jakiś mega szczęśliwy nie jestem, bo nic nam nie dała – mówił Paweł Moskwik. – W pierwszej połowie graliśmy w piłkę na połowie przeciwnika, ale to Jagiellonia strzelała bramki. Takie spotkania się zdarzają. Przez ten mecz najprawdopodobniej straciliśmy szansę na czołową „ósemkę”. Teraz pozostaje nam skupić na się grze o utrzymanie. Najpierw chcemy wygrać ostatnie dwa mecze w rundzie zasadniczej, a potem zająć jak najwyższe miejsce.

Radoslav Latal (Piast):
Pierwsza połowa w naszym wykonaniu była słabsza. Graliśmy ospale. Niektórzy zawodnicy myśleli, że przyjechaliśmy tutaj na przechadzkę, w efekcie straciliśmy dwie bramki.
W drugiej połowie zagraliśmy dużo lepiej. Wprowadzone zmiany odmieniły obliczę naszej gry. Niestety bramka została strzelona zbyt późno i już nie zdołaliśmy odwrócić losów spotkania.

Michał Probierz (Jagiellonia):

Cel zrealizowaliśmy. Wygraliśmy. Mamy trzecie miejsce i postaramy się je utrzymać. Walczymy teraz o mistrzostwo Polski. Po podziale na grupy bedziemy starali się walczyć o jak najlepszy rezultat.
Jeśli chodzi o styl, to nie ma w ogóle co mówić. Zagraliśmy tak a nie inaczej. Zresztą styl mnie nie interesuje. Liczą się punkty. Bardzo dziękuję kibicom, którzy byli dzisiaj naszym dwunatym zawodnikiem.