Szczyrk: Jest przetarg na Czyrną Solisko! Cena 13 mln zł

  Szczyrk: Jest przetarg na Czyrną Solisko! Cena 13 mln zł

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obiekty w Czyrnej Solisku to narciarski skansen. Bez inwestycji się nie obejdzie

  Obiekty w Czyrnej Solisku to narciarski skansen. Bez inwestycji się nie obejdzie ©Łukasz Klimaniec

  Wczoraj w prasie ogólnopolskiej ukazało się wreszcie ogłoszenie dotyczące sprzedaży ośrodka narciarskiego Czyrna Solisko w Szczyrku. Gliwicka Agencja Turystyczna wyceniła teren, na którym znajduje się 13 ośrodków narciarskich, na 13,7 mln zł.
  Obiekty w Czyrnej Solisku to narciarski skansen. Bez inwestycji się nie obejdzie

  Obiekty w Czyrnej Solisku to narciarski skansen. Bez inwestycji się nie obejdzie ©Łukasz Klimaniec

  - Bardzo się cieszymy, że ten przetarg wreszcie się ukazał, bo termin jego opublikowania był przesuwany - mówi Emilia Gębala z Malinowej Chaty w Szczyrku. Mieszkańcy, którzy żyją z turystyki, nie kryją satysfakcji. W lutym zorganizowali pokojową pikietę pod stokiem Golgota, podczas której zwracali uwagę na konieczność modernizacji i inwestycji w ośrodku narciarskim Czyrna Solisko, którego infrastruktura pamięta lata 70. ubiegłego wieku. Protest po miesiącu przyniósł efekt - GAT wystawił ośrodek na sprzedaż. I to za cenę, która w opinii mieszkańców, wydaje się rozsądna.
  Innego zdania jest Stanisław Richter, prezes Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, który najprawdopodobniej będzie chciał stanąć do przetargu.

  - Biorąc pod uwagę cenę księgową, to ośrodek nie jest wart aż tyle. GAT ma w końcu siedem wyciągów, które trzeba rozebrać. Jesteśmy zainteresowani, ale zastanawiamy się teraz, czy nie zaczekać, aż cena będzie mniejsza. Przecież im więcej pieniędzy wydamy na zakup tego ośrodka, tym mniej będziemy mogli wydać na pierwsze inwestycje - argumentuje Richter.

  Przetarg ustny w drodze publicznej licytacji odbędzie się 14 kwietnia w Bielsku-Białej w jednej z kancelarii notarialnych. Wadium w wysokości 1,37 mln złotych trzeba wpłacić do 11 kwietnia.
  W Szczyrku zdają sobie sprawę, że sprzedanie ośrodka nie oznacza, że z dnia na dzień pojawią się nowe kanapowe wyciągi, a trasy zostaną poszerzone. Według Richtera, pierwsze inwestycje - biorąc pod uwagę konieczność zmiany planu zagospodarowania przestrzennego oraz terminy uzyskania pozwoleń na budowę - będą możliwe za dwa lata.

  Co nie znaczy, że nowy właściciel nie będzie mógł już teraz zadbać o inne inwestycje, np. o system naśnieżania tras.

  Zaczęło się od górników na nartach  Zaczęło się od Górniczego Ośrodka Narciarskiego, który został wybudowany na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy śląskie kopalnie zaczęły tworzyć infrastrukturę narciarską w Beskidach. Tym sposobem powstały m.in. ośrodki narciarskie Czyrna Solisko czy Pilsko w Korbielowie.
  Na początku lat 90. XX wieku ośrodek Czyrna Solisko stał się własnością ówczesnej spółki węglowej, a do zarządzania wyodrębnionego z niej majątku utworzono Gliwicką Agencję Turystyczną. W 2000 roku, po przejęciu majątku za długi wobec Skarbu Państwa i ZUS, właścicielem spółki stał się Skarb Państwa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama