Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Kobiet Województwa Śląskiego 2015: Kobiety same muszą walczyć o swoje interesy! [ZDJĘCIA]

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
II Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, Dąbrowa Górnicza 18 kwietnia 2015 r.
II Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, Dąbrowa Górnicza 18 kwietnia 2015 r. Katarzyna Pachelska
W sobotę 18 kwietnia 2015 r. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbył się II Kongres Kobiet Województwa Śląskiego.

Prawie 300 pań uczestniczyło w II Kongresie Kobiet Województwa Śląskiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Dyskutowały o roli kobiet we współczesnym świecie, o kobietach w polityce, nauce, kulturze, o tym jak łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym, jak znaleźć czas dla siebie i swoje pasje. Mówiono o współczesnych seniorkach, które nie chcą być tylko babciami, dziergającymi szalki na wnuków i o młodych kobietach dopiero wkraczających w dorosłe życie.

Niestety Pierwsza Dama Anna Komorowska, mimo zapowiedzi, w ostatniej chwili odwołała przybycie, choć panie niecierpliwie na nią czekały. Za to przybyły m.in. Małgorzata Fuszara - pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, posłanki Joanna Mucha i Katarzyna Stachowicz, prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prof. Halina Rusek - socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, Katarzyna Błaszczyk-Domańska - pełnomocnik wojewody śląskiego ds. równego traktowania.

Prof. Małgorzata Fuszara nawoływała do tego, by kobiety nie bały się istnieć w sferze publicznej jako eksperci. - W mediach często wypowiadają się tylko mężczyźni, a przecież jest wiele kobiet, które świetnie znają się na różnych dziedzinach życia. Nie możemy być za skromne.

Sama Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej jest przykładem instytucji, w której rządzą kobiety. Piastują stanowisko rektora, prorektora, kanclerza. - Muszę walczyć, by wprowadzić parytet, by panowie mieli więcej stanowisk, dlatego mamy prorektorów mężczyzn - mówiła z uśmiechem prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

Co pomaga kobietom w polityce? - Mniej testosteronu - mówiła poważnie posłanka Joanna Mucha. - My w mniejszym stopniu rywalizujemy, w większym współpracujemy, mimo prób skłócania kobiet. Cenię sobie współpracę z kobietami, bo jest ona ukierunkowana na określony cel. Mam wrażenie, że kobiety wprowadzają do polityki zadaniowy styl postrzegania rzeczywistości. Są oczywiście wyjątki wśród kobiet, które chcą być jeszcze bardziej męskie niż mężczyźni wokół nich. Ale jeśli popatrzymy na typową sytuację, to często jest tak, że mężczyźni walczą o pozycję w określonej strukturze - on musi być, kurczę, dyrektorem, musi być prezesem. Kobieta jest tą osobą do wykonania określonego zadania. Dlatego często jest wiceprezeską, wiceministrą, prorektorką. Kobiety są zadaniowcami, sprawdzają się w trudnych sytuacjach. Jeśli planujecie swoje kariery, swój rozwój, to pamiętajcie, że jeśli chcemy mieć równe prawa, to musimy też mieć równe obowiązki. A równe obowiązki oznaczają, że bierzemy się do roboty, do pracy na rzecz wspólnego dobra. Faceci nie załatwią nam znieczulenia porodowego, po prostu się tym nie zajmą. Faceci nie będą walczyli o żłobki i przedszkola, o opiekę dla osób starszych, bo to jest poza ich perspektywą, albo gdzieś z boku. To my same musimy brać sprawy w swoje ręce. To nie są sprawy marginalne, to są sprawy najważniejsze dla więcej niż połowy społeczeństwa.
Nie osiągniecie sukcesu, dopóki nie zdefiniujecie, czym jest dla was sukces - mówiła posłanka Joanna Mucha. - Czym jest dla was osobiście, nie dla męża, nie dla mamy czy dzieci. Jeśli będziecie chciały osiągnąć sukces w obszarze, który ktoś zdefiniował za was, to będziecie to robić sobie na przekór i nie osiągniecie sukcesu. By mieć sukces, trzeba mieć też pasję. Ja mam trzy sukcesy - dwóch synów i narzeczonego. Sukces osiąga się wtedy, gdy robi się coś na 200 proc., a nie na 40.

Kongres Kobiet zorganizowały:

Alina Bednarz, regionalna pełnomocniczka Kongresu Kobiet, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Aktywni”, przedsiębiorczyni, trenerka biznesu i działaczka społeczna
Małgorzata Tkacz-Janik, regionalna pełnomocniczka Kongresu Kobiet, szefowa Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, członkini Rady Programowej Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet
dr Katarzyna Tobór-Osadnik, współorganizatorka Kongresu, prowadząca i organizatorka tytułowego panelu Kongresu: Dziewczyny mierzą wysoko!
Dorota Zasowska, współorganizatorka Kongresu, prowadząca i organizatorka panelu: Zdrowie kobiety, mity medycyny
Sylwia Widzisz-Pronobis, współorganizatorka Kongresu, prowadząca i organizatorka panelu: Gdy kultura ma cechy kobiety – angażuje się często w życie społeczne miasta
Ewa Mróz, współorganizatorka Kongresu, prowadząca i organizatorka panelu: Maksymalizacja szans rozwoju i minimalizacja ryzyka prowadzenia biznesu
Iwona Kiernożycka, współorganizatorka Kongresu, prowadząca i organizatorka panelu: Seniorka XXI wieku- jaka ona jest?
Karolina Goczoł, współorganizatorka Kongresu, panelistka Kongresu
Ada Siuta, współorganizatorka Kongresu
dr Maria Buszman-Witańska, współorganizatorka Kongresu, panelistka Kongresu, ekspert w zakresie public relations i komunikacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty