Ważne
  Nareszcie wiosna! Zobacz jak ją witaliśmy w woj. śląskim...

  Nareszcie wiosna! Zobacz jak ją witaliśmy w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

  Maria Olecha, KLM, BM, DN, KUB, RES, NET, JS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Największą w Polsce marzannę (prawie 6 m) utopiły przedszkolaki i uczniowie z Chorzowa
  1/7
  przejdź do galerii

  Największą w Polsce marzannę (prawie 6 m) utopiły przedszkolaki i uczniowie z Chorzowa ©Marzena Bugała

  Wyczekiwana przez zmarzluchów, upragniona przez nas wszystkich, zmęczonych długą zimą - wreszcie przyszła. Astronomiczna wiosna, bo o niej mowa, rozpoczęła się wczoraj. Jej pierwszych oznak w przyrodzie szukały wczoraj pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zabrzu. - Dzieci znalazły mnóstwo przebiśniegów w przydomowych ogródkach - mówi Beata Kiermasz, dyrektorka szkoły.
  Z kolei w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie 500 przedszkolaków i uczniów utopiło wczoraj największą w Polsce marzannę. Ogromna kukła miała 5,80 m wysokości i 3,40 m szerokości! Nad jej wykonaniem pracowało kilkanaście osób. Zanim dzieci - z pomocą strażników parkowych - wrzuciły ją do wody, marzanna została zgłoszona do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

  - To klasyczna marzanna. Konstrukcja jest pokryta sianem i kolorowymi ubraniami - mówi Arkadiusz Godlewski, prezes WPKiW.

  Chorzowskie przedszkolaki miały też okazję posłuchać o zwyczajach związanych z powitaniem wiosny. Uczestniczyły w konkursach i prezentowały okolicznościowe wierszyki.

  Tymczasem na pl. Biegańskiego w Częstochowie, gdzie zebrały się dzieci z 25 szkół i przedszkoli, tym razem ani nie topiono, ani nie palono kukieł. Marzanny trafiły do muzeum. Z kolei barwne widowisko - łączące grę świateł, ognia i wody oraz spektakularny pokaz baletu Art Color Ballet - oglądali mieszkańcy znad Białej.

  Wiosnę witano też w Rybniku. W parku za Domem Kultury Chwałowice w uroczystościach uczestniczyły przedszkolaki, a grała im orkiestrą dętą KWK Chwałowice. Odbył się również barwny korowód.

  Pierwszy dzień wiosny dla uczniów oznacza jedno - Dzień Wagarowicza. W większości szkół w województwie śląskim lekcje były wczoraj luźniejsze. Niektórzy uczniowie zrobili sobie prawdziwe wagary i zamiast do szkoły, wybrali się do kina lub na spacer z przyjaciółmi, inni - jak gimnazjaliści z Cieszyna - wiosnę witali w Cafe Muzeum, lokalu gastronomicznym przy Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

  Wybierzcie się na długi spacer  Wiosna zawitała do nas na dobre. Prognozy pogody są optymistyczne - z każdym dniem będzie coraz cieplej. Warto więc wybrać się na rodzinny spacer w urokliwe miejsca województwa śląskiego. Podpowiadamy Wam, drodzy Czytelnicy, gdzie możecie aktywnie spędzić czas i jakie zakątki warto odwiedzić.

  Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie - kto jeszcze nigdy nie spacerował parkowymi alejkami i nie skorzystał z licznych atrakcji chorzowskiego parku - m.in. zoo, Wesołego Miasteczka i planetarium - powinien się tam koniecznie wybrać.

  Dolina Trzech Stawów i park Kościuszki w Katowicach to raj rodzin ceniących aktywny wypoczynek. W Dolinie Trzech Stawów są ścieżki rowerowe, skatepark, plac zabaw, kawiarnie.

  Gliwice kuszą Palmiarnią Miejską w głębi parku Chopina. To egzotyczne miejsce w samym sercu miasta, gdzie mieszczuchy mogą odpocząć na łonie natury.

  W Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu na pewno znajdziemy wiosnę w różnych gatunkach roślin i we wszystkich kolorach tęczy.

  Zalew Rybnicki i zabytkowa kopalnia Ignacy w Rybniku - tam odpoczniemy. Nad zalewem pojeździmy na rowerach. Z kolei na terenie kopalni znajduje się wieża widokowa, z której zobaczymy panoramę miasta.

  Park Jasnogórski i promenada im. Czesława Niemena w Częstochowie - to urokliwe miejsca na długie, wiosenne spacery.

  Wzgórze Zamkowe z parkiem w Cieszynie i Błonia w Bielsku-Białej - tam na pewno odnajdziemy oznaki wiosny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama