Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy regionu coraz chętniej rozliczają podatki przez internet

Karol Świerkot
Coraz więcej osób woli rozliczać się bez urzędników
Coraz więcej osób woli rozliczać się bez urzędników Paweł Relikowski
Już ponad 38 tys. osób w województwie śląskim wybrało elektroniczną formę rozliczenia się z urzędem skarbowym. To drugi wynik w Polsce. Wyprzedza nas tylko woj. mazowieckie, ale tam internetowych e-deklaracji do skarbówek wpłynęło tylko o 3 tys. więcej.

- To różnica, jaka wynika przede wszystkim z liczby ludności - mówi Michał Kasprzak, rzecznik katowickiej Izby Skarbowej. Wynik na pewno ulegnie zmianie, bo tylko w naszym województwie ze skarbówką nie rozliczyła się jeszcze blisko połowa mieszkańców.

Urzędnicy skarbowi pytani o zalety elektronicznego sposobu rozliczania się z fiskusem, w pierwszej kolejności wskazywali jako na najważniejszy - na wymiar praktyczny. Aby rozliczyć się przez internet, nie trzeba stać w kolejce ani zwalniać się wcześniej z pracy, żeby zdążyć do skarbówki. Tym bardziej, że od tego roku nie musimy zanosić do urzędu specjalnego upoważnienia od współmałżonka, aby móc się razem z nim rozliczyć.

- Zawarty w zeznaniu wniosek o zastosowanie wspólnego opodatkowania może być wyrażony przez jednego z małżonków, a traktowany jest na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów - wyjaśnia rzecznik izby skarbowej.

Od ubiegłego roku nie musimy mieć w domu do rozliczeń żadnego dodatkowego sprzętu, poza własnym komputerem. Nie jest już wymagany tzw. podpis kwalifikowany. Bez niego rozliczyć można w zasadzie wszystkie rodzaje PIT-ów. Izba Skarbowa uspokaja również wszystkie te osoby, które obawiają się udostępnienia drogą elektroniczną swoich tak osobistych danych jak zarobki, adres czy miejsce zamieszkania, numery NIP i PESEL.

- To bezpieczna forma rozliczenia. W ciągu trzech lat działania systemu nie odnotowaliśmy żadnych nieprawidłowości ani wycieku danych - usłyszeliśmy wczoraj w skarbówce.
W ubiegłym roku w skali całego kraju z e-pitów skorzystało około 360 tys. osób. W tym roku jest już ponad 440 tys., a jeszcze pozostał ponad miesiąc na rozliczenie.

Jak złożyć e-zeznanie: krok po kroku

1. Pobierz i zainstaluj w komputerze wtyczkę e-deklaracje do programu Adobe Reader. Dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl.

2. Stwórz własny profil. Po zainstalowaniu e-deklaracji wprowadź do programu swoje dane osobowe oraz ewentualnie dane współmałżonka.

3. Wybór i uzupełnienie formularza. Z listy wybieramy interesujący nas typ zeznania, np. PIT-37. Jego wypełnianie nie różni się od tradycyjnych papierowych formularzy. Komputer tylko pomaga w obliczeniu niektórych wartości.

4. Zapisz i wyślij. Wypełnione zeznanie drogą internetową wysyłamy do skarbówki.

5. Numer referencyjny i potwierdzenie. Otrzymamy je w zwrotce po wysłaniu zeznania. Za jego pomocą można w każdej chwili sprawdzić, czy dotarło we właściwe miejsce oraz status naszego zeznania.

Tutaj e-podatników jest najwięcej

Z fiskusem rozlicz się w domu. Bez kolejek w skarbówce. Już 38 tys. podatników skorzystało z e-pitów

Gliwice
Pierwszy Urząd Skarbowy: 10 proc. deklaracji złożonych przez internet.
Drugi Urząd Skarbowy: 6,3 proc. deklaracji.

Katowice
Pierwszy Urząd Skarbowy: 5,1 proc. deklaracji.
Drugi Urząd Skarbowy: 5 proc. deklaracji.

Pszczyna: 6,5 proc deklaracji.
Czechowice-Dziedzice: 6,92 proc. deklaracji.
Kłobuck: 5,7 proc. deklaracji.
Zabrze: 5,58 proc. deklaracji.
Tarnowskie Góry: 5,45 proc. deklaracji internetowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!