Skoczowska przycinka do dyskusji

  Skoczowska przycinka do dyskusji

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Drastyczna przycinka 15 drzew przy skoczowskiej ul. Górny Bór, w tym 2 jarzębin i 13 klonów, których gałęzie wchodziły w kolizje z liniami energetycznymi, budzi pod Kaplicówką sporo kontrowersji. Pytania i wątpliwości mają nie tylko mieszkańcy, ale i władze Skoczowa.
  Tak wyglądają obecnie drzewa przy ul. Górny Bór

  Tak wyglądają obecnie drzewa przy ul. Górny Bór ©Jakub Marcjasz

  O tym, że prace mogą być wykonywane nieprawidłowo, zaniepokojeni mieszkańcy informowali skoczowski Urząd Miasta jeszcze w trakcie ich trwania.

  - Poinformowałem pracowników firmy, że obcięcie gałęzi nie może doprowadzić do uschnięcia drzew, gdyż wówczas przeprowadzone zostanie postępowanie dotyczące naliczenia stosownych kar - przyznaje Waldemar Maryan, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Środowiska UM w Skoczowie, który przybył na miejsce po otrzymaniu niepokojących sygnałów.

  Ponowne oględziny przycinanych drzew przeprowadzone przez pracowników ratusza stały się podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego na podstawie przepisów art. 88 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Postępowanie dotyczy wspomnianych drzew.

  - 21 kwietnia odbędzie się kolejna wizja lokalna na ul. Górny Bór, w której udział wezmą pracownicy urzędu oraz przedstawiciele firmy Tauron. Jeśli stan drzew nadal będzie budził wątpliwości, zostanie wydana decyzja nakładająca karę finansową. Zapłata zostanie odroczona na okres trzech lat. Jeśli w tym okresie wspomniane drzewa zachowają żywotność, kara zostanie anulowana - wyjaśnia Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.

  - Wycinka wykonana została prawidłowo. Usytuowanie drzew w stosunku do linii uniemożliwia inną korektę korony drzew, które rosły wprost pod linią - tłumaczy Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy na terenie województwa śląskiego firmy Tauron Dystrybucja, która w obrębie ul. Górny Bór w Skoczowie przeprowadziła przycinkę drzew.

  Przedstawiciele Tauron Dystrybucja wyjaśniają również, że przycinki są konieczne.

  - Są prowadzone, żeby zapewnić bezpieczeństwo sieci energetycznej, która dzięki temu nie będzie stanowić zagrożenia dla ludzi i zwierząt - podkreśla Łukasz Zimnoch, który jednocześnie prosi właścicieli nieruchomości o unikanie sadzenia wysokopiennych roślin w pobliżu linii energetycznych.

  Co jednak zrobić z roślinami, które już rosną? Czy ich cięcie musi się odbywać w taki sposób, jak opisaliśmy powyżej?
  - Zdaję sobie sprawę, że energetyce przede wszystkim zależy na bezpieczeństwie, ale na pewno można było to zrobić trochę delikatniej i nie tak drastycznie. Mam nadzieję, że znajdą się fachowcy, którzy uratują drzewostan i przeprowadzą pielęgnację w ten sposób, że wyprowadzą te korony drzew, aby nie szpeciły okolicy - mówi skoczowska radna, Maria Brodniewicz.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie wina miasta

   milo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   wyjątkowo za sytuację nie odpowiadają urzędnicy. Wycinka nie musi być nawet zgłaszana do urzędu, ale tu akurat szybko zareagowano, rozmawiano z firmą przycinającą, jak widać, nie zastosowano się do...rozwiń całość

   wyjątkowo za sytuację nie odpowiadają urzędnicy. Wycinka nie musi być nawet zgłaszana do urzędu, ale tu akurat szybko zareagowano, rozmawiano z firmą przycinającą, jak widać, nie zastosowano się do uwag i konsekwencje zostaną wyciągnięte. Nie dopilnował ich Tauron, nie sprawdził kto go reprezentuje w działaniu!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   To biedne drzewo

   mistletoe

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   zostało okaleczone, czyli przycięte NIEFACHOWO.
   Została zaburzona statyka drzewa. Drzewo jest pochylone zbyt mocno w jedną stronę, ciężar gałęzi stanowi zagrożenie przechylenia, wyrwania z...rozwiń całość

   zostało okaleczone, czyli przycięte NIEFACHOWO.
   Została zaburzona statyka drzewa. Drzewo jest pochylone zbyt mocno w jedną stronę, ciężar gałęzi stanowi zagrożenie przechylenia, wyrwania z korzeniami podczas silniejszego wiatru.
   Pomijam makabryczny widok.
   Niedowiarków odsyłam do literatury fachowej.
   Na drzewo z takimi "specjalistami" jak pracownicy ratusza w Skoczowie. Nie mają pojęcia o przycince!
   Winien też jest ten, kto ich nie dopilnował!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama