EEC Katowice 2015: Ruch samochodów wkrótce zacznie blokować...

  EEC Katowice 2015: Ruch samochodów wkrótce zacznie blokować rozwój miast

  Prof. Robert Tomanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2015: Mobilność jest tym, co decyduje o rozwoju gospodarki oraz rozwoju współczesnych miast. Bez mobilności nie ma rozwoju.
  EEC Katowice 2015: Ruch samochodów wkrótce zacznie blokować rozwój miast

  Europejski Kongres Gospodarczy 2015 Katowice

  :

  W jaki sposób można odkorkować nasze miasta?
  Komunikacja w naszych miastach szwankuje. Pasażerowie odwracają się od niedoinwestowanego transportu publicznego, wybierając samochód, i tym samym generując coraz większe korki. Jak przerwać to błędne koło?
  Coraz częściej można spotkać się z tezą, że budowa kolejnych ulic niczego tutaj nie zmieni, bo nie ma tak szerokiej drogi, której w krótkim czasie nie dałoby się doszczętnie zakorkować. Wyjściem z sytuacji miałoby być postawienie na transport publiczny - inwestycje w infrastrukturę, nowy tabor, budowa systemów park & ride. Czy to jednak nie ekologiczna utopia?
  Na EKG temat ten pojawi się 22 kwietnia (godz. 13.30-15.00, panele: "Transport publiczny" oraz "Inteligentne miasta"). Pierwszy moderować będzie Leszek Ruta - prezes Stowarzyszenia Transportu Publicznego, a uczestniczyć w nim będą m.in. Dominika Bettman - prezes ds. finansowych Siemensa; Katarzyna Dzióba - wiceprezydent Zabrza; Roman Urbańczyk - prezes KZK GOP i Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. Na drugim panelu pojawi się Karl-Heinz Merfeld z Biura Wspierania Gospodarki UM w Kolonii.
  MIW

  CZYTAJ KONIECZNIE O GŁÓWNYCH TEZACH EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO:
  EEC KATOWICE 2015: O ROZWOJU MIAST, GÓRNICTWIE, INTERNETOWYCH START-UPACH


  Obecnie mamy duże miasta - molochy i realizowanie w nich mobilności za pomocą transportu indywidualnego jest bardzo drogie, a przy tym nieefektywne. Skutkuje to dużą zajętością terenu, bo potrzebne są drogi i parkingi, negatywnie odbija się to na środowisku naturalnym, a powyżej pewnego poziomu nasycenia samochodami tj. ok. 350-400 samochodów na 1000 mieszkańców pojawiają się problemy. Miasta zaczynają się zatykać. Stąd też coraz częściej decydują się podejmować działania z jednej strony ograniczające transport indywidualny, z drugiej wzmacniające transport zbiorowy. Od tego nie ma odwrotu. Jeśli chcemy mieć efektywne pod względem komunikacyjnym miasta, to musimy inwestować w transport publiczny. W wielu polskich miastach widać już takie odbicie - wystarczy popatrzeć na to, co się dzieje w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Ruch samochodów zacznie blokować rozwój miast.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama