Planeta Energii w Częstochowie. Na Placu Biegańskiego...

  Planeta Energii w Częstochowie. Na Placu Biegańskiego stanęły małe elektrownie [ZDJĘCIA]

  BR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mobilne centrum nauki „Planeta Energii”
  1/52
  przejdź do galerii

  Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” ©Bartłomiej Romanek

  Na Placu Biegańskiego w Częstochowie zagości mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Wizyta miasteczka to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw.
  Pośród zwycięzców V edycji konkursu znalazła się klasa II B i pani Joanna Kokot ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Częstochowy będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

  Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich.
  Następnie należało złożyć sprawozdania z przeprowadzonych działań. Doświadczenia z maszyną elektrostatyczną, zbiórka elektrośmieci, eksperymenty związane z przewodzeniem prądu czy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez uczniów z Częstochowy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomysłowości, dzieci z klasy II B i pani Joanna Kokot ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znaleźli się w gronie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, a Częstochowę odwiedzi mobilne centrum nauki.

  – W centrum naukowym „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.


  Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D.

  – W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, poznać zasady segregacji śmieci i gniazdka elektryczne z całego świata. Ale to nie wszystko! Swoją wiedzę na temat prądu można zweryfikować podczas licznych konkursów i quizów. Przy okazji można wygrać ciekawe nagrody.

  Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Placu Władysława Biegańskiego przez dwa dni, dzisiaj i jutro (20 i 21 kwietnia). W godzinach 9:00 – 14:00 dostępne będzie dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Częstochowy i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

  Dotychczas progi mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” przekroczyło ponad 102 tys. dzieci i 31,6 tys. dorosłych. Jak będzie w Częstochowie? Okaże się już wkrótce!


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama