Parkingi wielopoziomowe w Bielsku-Białej może kiedyś...

  Parkingi wielopoziomowe w Bielsku-Białej może kiedyś powstaną. Kiedy?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Bielsku-Białej brakuje miejsc parkingowych
  1/2
  przejdź do galerii

  W Bielsku-Białej brakuje miejsc parkingowych ©Jacek Drost

  Parkingi wielopoziomowe w Bielsku-Białej może kiedyś powstaną. Kiedy? Nie wiadomo
  Na razie nie ma tematu - tak krótko i rzeczowo Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego, odpowiada na pytanie o losy budowy czterech parkingów wielopoziomowych, które władze miasta obiecywały w poprzednich latach. To zła wiadomość dla kierowców, bo od dawna wiadomo, że zaparkowanie samochodu w centrum Bielska-Białej to nie lada sztuka. Na braku parkingów cierpią nie tylko mieszkańcy, ale także turyści i osoby przyjeżdżające do Bielska-Białej załatwić sprawy. Wyjściem z tej sytuacji miały być właśnie obiecane wielopoziomowe parkingi. Miasto chciało je wybudować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

  - Jako gmina chcemy dać grunt.
  Inwestor musiałby zbudować parkingi, a w zamian za to czerpałby z nich zyski - wyjaśniała cztery lata temu na naszych łamach Aleksandra Podsiadlik, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju bielskiego UM.
  Miasto wytypowało na wielopoziomowe parkingi cztery lokalizacje: ul. Kopernika i Cieszyńska, ul. Cyniarska i plac Wojska Polskiego, ul. Broniewskiego i PCK oraz ul. Słowackiego i Sienkiewicza. Według założeń, największy parking miał się znaleźć przy ul. Broniewskiego i PCK. Na czterech kondygnacjach oraz dachu miało się zmieścić aż 691 samochodów! W sumie parkingi miały pomieścić około 1,5 tys. samochodów.

  Później ratusz wybrał firmę, która przygotowała dokumentację i różne warianty wybudowania w mieście czterech parkingów. A co dalej się działo? Niewiele. Po kilku latach, od kiedy urzędnicy zaczęli snuć plany o wybudowaniu parkingów, okazuje się, że w sumie na planach się skończyło.

  - Prowadziliśmy negocjacje z firmami zainteresowanymi budową parkingów na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, ale - niestety - nie udało się osiągnąć porozumienia - wyjaśnia Ficoń. Dodaje, że negocjacje zakończyły się fiaskiem, bo firmy miały wygórowane wymagania - chciały nie tylko czerpać zyski z prowadzenia parkingów, ale także utworzyć w mieście płatne strefy parkowania i z nich również mieć dochody. - Po prostu stawiały warunki nie do przyjęcia - dodaje rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego.

  W ratuszu mają świadomość, iż problem z miejscami postojowymi nadal istnieje (w ostatnich latach powstał tylko jeden wielopoziomowy parking przy Bielskim Centrum Kultury na 160 miejsc!). Na razie nie ma jednak pomysłu, jak go rozwiązać.

  Wszystko wskazuje na to, że ewentualne nowe parkingi nie powstaną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, bo prowadzenie inwestycji w takim systemie nie jest zbyt popularne w Polsce, nastręcza sporo trudności (wystarczy spojrzeć, z jakimi oporami powstaje szpital powiatowy w Żywcu). Kiedy więc nad Białą będą wielopoziomowe parkingi? Ficoń unika konkretnej odpowiedzi.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama