Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaledwie co czwarty Polak regularnie dba o higienę uszu

Agata Markowicz
Z badań wynika, że zaledwie co czwarty Polak regularnie dba o higienę uszu. Jeśli chcielibyśmy utworzyć ranking pielęgnacji poszczególnych części ciała - mniej dbamy tylko o stopy. Zapominanie o tej czynności jest szczególnie niebezpieczne w wypadku seniorów, u których obserwuje się zwiększoną skłonność do tworzenia się w uszach dużej ilości woskowiny. A stąd tylko krok do powstawania korków woskowinowych, które mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Osoby cierpiące z powodu zalegania korka woskowinowego stanowią ponad 10 proc. pacjentów, zgłaszających się do szpitali na ostre dyżury laryngologiczne.

Mycie, ważna rzecz
Prawidłowa higiena uszu powinna polegać na regularnym przemywaniu ciepłą wodą z łagodnym środkiem myjącym o naturalnym pH 5,5. Żadne przybory nie są nam do tego potrzebne; powinno się to robić palcami. Codziennie!

Tymczasem spora grupa Polaków albo nie czyści uszu regularnie, albo robi to patyczkami higienicznymi, które - przy niewłaściwym użyciu - mogą przesuwać w głąb ucha zalegającą w nim woskowinę, co z kolei może skutkować nawet uszkodzeniem błony bębenkowej. Lekarze laryngolodzy przestrzegają, że błonę bębenkową możemy uszkodzić nawet wtedy, gdy nie wkładamy patyczka zbyt głęboko, ponieważ jest bardzo cienka - ma grubość ok. 0,1 mm. W żadnym wypadku nie czyśćmy patyczkami uszu małym dzieciom! Warto wiedzieć również, że mechaniczne czyszczenie uszu nasila produkcję woskowiny.

Woskowina chroni ucho
Woskowina to substancja ochronna produkowana przez organizm, żeby chronić ucho. Gęsta i lepka maź zbiera zanieczyszczenia, które dostają się do zewnętrznego przewodu słuchowego. Poza tym chroni też przed bakteriami, grzybami i innymi chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Jeśli mamy skłonność do tworzenia się w uchu dużej ilości woskowiny, laryngolodzy zalecają sięgnąć po specjalne preparaty rozpuszczające woskowinę uszną, które zwykle wystarczy stosować raz w tygodniu. Stworzone na bazie naturalnych preparatów, jak: oliwa z oliwek, olej rumiankowy, olejek lawendowy czy woda morska - są całkowicie bezpieczne w użyciu.

Usuwanie woskowiny za pomocą patyczków kosmetycznych może spowodować:
- nadprodukcję woskowiny, ponieważ patyczki działają jak ciało obce, drażniąc mechanicznie skórę przewodu, "zmuszają" gruczoły woskowinowe do zwiększonej produkcji wydzieliny;
- przepchnięcie zalegającej woskowiny w głąb przewodu słuchowego w pobliżu błony bębenkowej, co może doprowadzić do powstania korka woskowinowego i całkowitego zatkania ucha
- zranienie delikatnej skóry przewodu słuchowego, co może spowodować krwawienie lub zapalenie ucha zewnętrznego;
przebicie błony bębenkowej i trwałe uszkodzenie słuchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!