Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergia na jedzenie: Nie zmieniaj jadłospisu dziecka bez konsultacji ze specjalistą

JOG
Rodzice nie powinni wykreślać z jadłospisu dziecka podstawowych produktów bez konsultacji ze specjalistą - lekarzem lub dietetykiem.

Alergia na pokarmy jest coraz powszechniejszym problemem, dotyczy już 4 - 5 proc. populacji dziecięcej i 2 proc. dorosłych. U nich uczulenie na pokarmy zostało potwierdzone badaniami.

- Natomiast jeśli stawiamy rozpoznanie na podstawie wywiadu i tzw. diagnostycznych diet eliminacyjnych, to już co trzeci człowiek jest przekonany, że ma alergię na któryś z pokarmów - mówi dr n. med. Teresa Małaczyńska, wojewódzki konsultant ds. alergologii na Pomorzu.

Tymczasem teza ta postawiona tylko w oparciu o wywiad obarczona jest sporym błędem. Rodzice, którzy zauważą, że dziecko dostaje wysypki po zjedzeniu pomidora, eliminują go z jadłospisu dziecka. - To odstawienie nie powinno jednak trwać zbyt długo, najwyżej dwa tygodnie - przestrzega dr Małaczyńska.

O ile bowiem dotyczy ono przysłowiowego pomidora, to pół biedy, gorzej, gdy rezygnujemy z podawania dziecku produktów bogatych w białko - jak mleko, jajka, pszenica czy ryby. Jeśli będziemy to robić bez konsultacji z dietetykiem, narazimy dziecko na poważne zaburzenia odżywiania. Jeśli z jadłospisu dziecka eliminowane są podstawowe składniki, to jest ono narażone na niedostateczną podaż białka, błonnika, witamin, wapnia, kwasów tłuszczowych itd.

- Rodzice dzieci do trzeciego roku życia najczęściej odstawiają właśnie podstawowe produkty żywnościowe - mleko, jaja, pszenicę, ryby, warzywa i chleb - wylicza dr Małaczyńska. - Często w ogóle odstawiają produkty zawierające gluten, aplikują dziecku dietę bezglutenową, co nie ma żadnego uzasadnienia.

- Nawet gdy matka wprowadza dziecku lub sama sobie w okresie laktacji - diagnostyczną dietę eliminacyjną na okres 2-4 tygodni, to powinna stosować suplementację wapniem, witaminą D3 i kwasami DHA. Jest to też wręcz niezbędne przy diecie eliminacyjnej leczniczej, jeśli jakiś produkt spożywczy trzeba wyeliminować z diety dziecka na dłuższy czas. Badania dowiodły, że osoby dorosłe, które w dzieciństwie były na niekontrolowanych dietach eliminacyjnych są o kilka centymetrów niższe od rówieśników, którzy odżywiali się normalnie.

Alergia na pokarmy dobrze rokuje. Większość dzieci wyrasta z uczulenia na mleko krowie czy jajka do piątego, szóstego roku życia, a uczulonych na pszenicę - do 15. roku życia. Jednak aż 80 proc. dzieci uczulonych na orzechy arachidowe nie wyzbywa się alergii na nie w późniejszym okresie. Wielu chorych z alergią pokarmową musi unikać uczulających ich pokarmów przez całe życie. Coraz częściej producenci żywności informują na opakowaniach, czy żywność zawiera choćby śladowe ilości np. orzechów, soi, sezamu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!