Ksiądz Władysław Fidelus świętował 50-lecie kapłaństwa....

  Ksiądz Władysław Fidelus świętował 50-lecie kapłaństwa. Proboszczem mianował go Karol Wojtyła

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ksiądz Władysław Fidelus, proboszcz żywieckiej parafii konkatedralnej, świętował 50-lecie kapłaństwa. To najstarszy proboszcz w diecezji.
  Ksiądz Władysław Fidelus świętował 50-lecie kapłaństwa. Proboszczem mianował go Karol Wojtyła

  ©arc

  Właściwie przez całe swoje życie kapłańskie związany jest z Żywcem. Już od 47 lat jest kapłanem w kościele pw. NNMP. W 1968 roku ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła skierował księdza Władysława Fidelusa do Żywca. W 1976 roku został proboszczem - zauważa Tomasz Terteka, rzecz-nik prasowy Urzędu Miasta w Żywcu.

  Podczas mszy świętej z udziałem kilkudziesięciu księży z diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej kazanie wygłosił ksiądz biskup senior Tadeusz Rakoczy.

  - Noblesse oblige - szlachectwo zobowiązuje! - przypomniał w okolicznościowym kazaniu bp Tadeusz Rakoczy. - Nauka w tej samej szkole, do której uczęszczał przyszły papież, wiąże się z koniecznością dawania świadectwa - mówił biskup senior diecezji bielsko-żywiec-kiej. Biskup senior wspominał przy okazji, że jego znajomość z jubilatem sięga czasów seminaryjnych.
  Listy gratulacyjne dla jubilata przesłali biskupi Roman Pindel i Piotr Greger. Ich treść odczytał wiernym ks. prałat Stanisław Kozieł, niegdyś żywiecki wikariusz, obecnie proboszcz parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu.

  W okolicznościowym nabożeństwie uczestniczyła między innymi: Asysta Żywiecka, wystąpił solista Jan Kowalczyk wspólnie z żywieckimi chórami Akord i Lutnia. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli stowarzyszeń kulturalnych i religijnych.

  Ks. infułat Władysław Fidelus jest jedynym proboszczem w diecezji bielsko-żywieckiej, którego na ten urząd wyniósł jeszcze kardynał Karol Wojtyła. Jest też najdłużej pełniącym posługę proboszczowską w jednej parafii.

  Władysław Fidelus urodził się w Zembrzycach. Ukończył to samo co Karol Wojtyła wadowickie liceum. W 1965 r. przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie. Jego wykładowcą był przyszły papież. Początkowo pracował w parafii w Trzebini Wodnej-Krystynowie. W 1968 r. został wikariuszem i katechetą w Żywcu. Natomiast w 1976 r. kardynał Karol Wojtyła mianował go proboszczem miejscowej parafii. Podczas wizyty papieża na Podbeskidziu w 1995 r. przygotowywał on wizytę Jana Pawła II w Żywcu.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pijacki Katabas

   pamiętliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zakłamany pijak !!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama