Rzeźba Jana "Kyksa" Skrzeka jesienią w Galerii Artystycznej

  Rzeźba Jana "Kyksa" Skrzeka jesienią w Galerii Artystycznej

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Były pomysły na ławeczkę w Parku Śl. i na Mariackiej. Katowiczanie zdecydowali, że Skrzek zostanie upamiętniony w Galerii Artystycznej.
  Jan Kyks Skrzek

  Jan Kyks Skrzek ©arc

  Płaskorzeźba Jana "Kyksa" Skrzeka zostanie odsłonięta we wrześniu w Galerii Artystycznej w Katowicach - tak zdecydowali mieszkańcy oraz Czytelnicy Dziennika Zachodniego, którzy przez cały marzec głosowali, kogo w galerii uhonorować, za pośrednictwem portalu katowice.eu i kuponów drukowanych w piątkowych dodatkach do Dziennika Zachodniego "Kocham Katowice". Wybrali Skrzeka spośród kilkunastu kandydatów.

  Uroczyste odsłonięcie rzeźby muzyka i kompozytora bluesowego na placu Grun-waldzkim odbędzie się we wrześniu podczas oficjalnych obchodów 150. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

  Przypomnijmy: Jan "Kyks" Skrzek zmarł w styczniu tego roku.
  Szybko postanowiono muzyka uhonorować. Pojawiły się dwa pomysły: ławeczka Skrzeka na Mariackiej w Katowicach lub przy Leśniczówce w Parku Śląskim. Pomysł z płaskorzeźbą jest więc trzeci. Galeria Artystyczna w Katowicach powstała w 2004 roku. Upamiętnione są w niej osobistości sztuki i kultury, których działalność artystyczna i kulturalna przyczyniły się do promocji miasta. Co roku decyzję, kogo tu uhonorować, podejmują mieszkańcy Katowic. W ubiegłym roku odsłonięto tu płaskorzeźby Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara, rok wcześniej Henryka Mikołaja Góreckiego. Na placu upamiętnieni zostali już także Zbigniew Cybulski, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama