Sośnierz: Szpitale zdrowe, czy chore? [EEC KATOWICE 2015]

  Sośnierz: Szpitale zdrowe, czy chore? [EEC KATOWICE 2015]

  Andrzej Sośnierz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Siedzący wśród panelistów Europejskiego Centrum Gospodarczego EEc Katowice 2015 prezes NFZ, który i tak już niewiele może, z radością zapowiedział, że od przyszłego roku zasady konkursu i oceny ofert będzie układał bezpośrednio minister - pisze Andrzej Sośnierz, były szef Śląskiej Kasy Chorych.
  Andrzej Sośnierz

  Andrzej Sośnierz ©ARC

  W pierwszym dniu kongresu gospodarczego w Katowicach szumnie nazywającego się europejskim przysłuchiwałem się obradom dwóch sesji poświęconych zdrowiu. Organizatorzy tytułując te sesje “Zdrowy szpital” chyba raczyli zażartować, bo w toku sesji prawie nic nie było o tym, aby szpitale były zdrowe w rozumieniu – biorąc pod uwagę charakter kongresu – gospodarczym, a wiele było o tym, jak w miarę zdrowe jeszcze szpitale pogrążyć w chorobie zadłużenia. Przysłuchiwałem się i wraz z upływem czasu narastało moje zdumienie tym, co słyszę. Uczestnicząca w sesji publiczność, wśród której nie brakowało menadżerów, przedsiębiorców i samorządowców, otóż ta publiczność dowiadywała się przede wszystkim, że w najbliższym czasie przyjdzie szpitalom płacić coraz więcej.
  Większość kolejnych dyskutantów wydawała się wzajemnie prześcigać w pomysłach na to, jak by tu jeszcze można było oskubać zdrowy szpital z pieniędzy tak, aby wreszcie i on zachorował. Oczywiście dyskutanci nie byli autorami tych pomysłów w większości relacjonując to, co wymyślili politycy lub instytucje uprawnione do ograbiania obywateli lub przedsiębiorstw z pieniędzy, ale też nie było w tych relacjach żadnego cienia sprzeciwu wobec tego, co przyszło im przekazywać publiczności. Bo przecież wszyscy mają na uwadze jakość, standard, oczywiście europejski lub światowy.

  Tak więc zarówno jeszcze te zdrowe jak i już te chore szpitale w najbliższej przyszłości musi się liczyć z tym, że przyjdzie im płacić coraz więcej za to, co już kupują lub, że będą musiały kupować jeszcze więcej zbędnych im rzeczy, gdyż tak zalecają lub nakazują urzędnicy. W najbliższym czasie szpitalom przyjdzie płacić drożej za usługi zlecane na zewnątrz, bo umowy niesłusznie nazywane śmieciowymi będą dodatkowo opodatkowane. W ramach racjonalnego zarządzania ryzykiem szpitale powinny ubezpieczać się w coraz większym zakresie ku uciesze i zdrowiu firm ubezpieczeniowych. Oczywiście “zdrowe” szpitale powinny starać się o coraz to nowe certyfikaty, które już istnieją lub które jeszcze zostaną wymyślone, za których przyznanie też trzeba będzie ponieść słuszną opłatę. Narastające jak gwałtowna gorączka obowiązki sprawozdawcze związane między innymi z nowymi pakietami ustanowionymi przez ministra wymagać będą zakupu nowych oprogramowań oraz zatrudniania nowego personelu, który będzie pracowicie te sprawozdania wysyłał w wirtualną przestrzeń nie wiadomo do kogo.

  Można odnieść wrażenie, że dbające o swój dobrostan różne firmy i przedsiębiorstwa, różne instytucje i urzędy prześcigają się w pomysłach, kogo by tu jeszcze wydrenować z pieniędzy, a w szczególności jak by tu jeszcze wyciągnąć coś ze szpitali i innych placówek leczniczych, bo przecież one jakoś muszą sobie poradzić, a jeśli sobie nie poradzą, to przecież ktoś je będzie musiał oddłużyć.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śośnierz - specjalista od wszystkiego i od niczego

   Taka Sobie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Pan Sośnierz mógłby się zdecydować, kim chce być: dyrektorem skansenu, specjalistą od opieki zdrowotnej, prezydentem miasta, a może parlamentarzystą PiS-u po najbliższych wyborach? Nie czas już...rozwiń całość

   Pan Sośnierz mógłby się zdecydować, kim chce być: dyrektorem skansenu, specjalistą od opieki zdrowotnej, prezydentem miasta, a może parlamentarzystą PiS-u po najbliższych wyborach? Nie czas już powoli o emeryturze spokojnej pomyśleć i prywatnego biznesu lepiej przypilnować?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chore

   mirekk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To szpital dla urzędników, a nie dla pacjentów!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sośnierz

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   A co z Fundacją Zamek Chudów? Model biznesowy się nie sprawdził?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama