Marek Wójcik: Na prezydenta głosuj korespondencyjnie

  Marek Wójcik: Na prezydenta głosuj korespondencyjnie

  Marek Wójcik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Wójcik, poseł na Sejm

  Marek Wójcik, poseł na Sejm ©ARC

  W przeprowadzanych 10 maja wyborach prezydenta RP wszyscy wyborcy będą mogli głosować korespondencyjnie. Dotychczas z głosowania korespondencyjnego mogli korzystać tylko wyborcy niepełnosprawni lub przebywający za granicą.
  Marek Wójcik, poseł na Sejm

  Marek Wójcik, poseł na Sejm ©ARC

  To pierwsze ogólnopolskie wybory, w których będzie można wybrać głosowanie w lokalu wyborczym lub wcześniej oddać głos korespondencyjnie. Ta nowa forma głosowania została wprowadzona, żeby umożliwić udział w wyborach również tym obywatelom, którzy w dniu głosowania z powodów prywatnych lub zawodowych nie będą mogli dotrzeć do lokalu wyborczego.

  Żeby skorzystać ze swojego nowego uprawnienia najpóźniej w poniedziałek 27 kwietnia wyborca musi poinformować urząd miasta o zamiarze głosowania korespondencyjnego.
  Można to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, faksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu konieczne jest podanie podstawowych danych wyborcy. Osoba, która zgłosiła zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzyma najpóźniej 4 maja pakiet wyborczy zawierający: kartę do głosowania, koperty zapewniające tajność głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wyborca otrzymuje również instrukcję, która szczegółowo opisuje procedurę głosowania korespondencyjnego, jej przestrzeganie gwarantuje, że oddamy głos ważny.

  Pakiet wyborczy zostanie dostarczony pod wskazany adres listem poleconym lub przez pracownika urzędu miasta. Pakiet można również odebrać osobiście w urzędzie miasta, jeżeli w zgłoszeniu zadeklarowaliśmy taki zamiar. Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ją do zanonimizowanej koperty (którą musi zakleić), a następnie do zaadresowanej już koperty zwrotnej. Do koperty zwrotnej należy również włożyć oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ważne

   Ruan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Tak czy siak głosujemy na Kukiza i Jego JOW-y !!!
   Należy:
   1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym...rozwiń całość

   Tak czy siak głosujemy na Kukiza i Jego JOW-y !!!
   Należy:
   1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że wybrany zależmy jest od wyborcy, a nie od SZEFA partii i odporny na naciski lobbystów.
   2. Wprowadzić DECENTRALIZACJĘ zarządzania i finansowania państwa. Taki system ogranicza korupcję dlatego, że kontrola społeczna jest „bliżej” możliwych patologii.
   Instytucje centralne ograniczone są do działań kontrolnych, a nie decyzyjnych – czyli są zainteresowane w łapaniu przekrętów (nic na tym nie tracą). Poza tym brak „dojnych krów” - trudno okradać samego siebie.
   3. Oba w/w punkty powodują, że ludzie utożsamiają się ze swoim „heimatem” i tworzy się Społeczeństwo Obywatelskie – oczywiście z czasem !!!
   4. Jak powinien wyglądać np: 10-cio miejscowy JOW – 3-4 miejsca są zarezerwowane dla partii, które uzyskały najlepsze wyniki w okręgu w ostatnich wyborach, 2 miejsca dla stowarzyszeń lokalnych (ta sama zasada), pozostałe (5-4) dla osób, które uzyskały najwięcej podpisów przed wyborami.
   5. Taki system premiuje indywidualności i lokalnych liderów – co powoduje napływ do polityki nowych twarzy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama