Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EEC 2015 Katowice: O kobietach, korupcji i stereotypach. Na zakończenie Kongresu [WIDEO, ZDJĘCIA]

MIW
EEC 2015 Katowice: O kobietach, korupcji i stereotypach. Na zakończenie Kongresu
EEC 2015 Katowice: O kobietach, korupcji i stereotypach. Na zakończenie Kongresu Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
EEC 2015 Katowice: Dlaczego tak mało kobiet zajmuje kierownicze stanowiska w zarządach dużych spółek? Dlaczego na temat gospodarki w mediach wypowiadają się głównie mężczyźni? I czy w efekcie męskiej dominacji w przestrzeni publicznej rośnie przyzwolenie na korupcję?

EEC 2015 Katowice: Na zakończenie obradującego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego mieliśmy okazję posłuchać dyskusji na temat barier, które utrudniają kobietom dostępu do stanowisk i sprawiają, że wciąż postrzegane są przez pryzmat stereotypów. Sama diagnoza istniejącego stanu rzeczy nie była ani zaskakująca, ani optymistyczna – kobiet w polskim życiu publicznym jest mało, zarabiają gorzej od mężczyzn choć są od nich lepiej wykształcone, trudniej im o awans, a na dokładkę wielu traktuje taką sytuację jako normę. A normą nie jest, o czym można przekonać się chociażby w Niemczech, czy Skandynawii.

- Tam inwestorzy zwracają uwagę nawet na udział kobiet w spółkach – podkreślał Kamil Wyszkowski, krajowy przedstawiciel Global Compact Network Poland.

Jak można zmienić sytuację kobiet w Polsce? Dla Katarzyny Twarowskiej, prezes Fundacji Liderek Biznesu jedynym wyjściem jest wprowadzenie parytetów.

- Parytety muszą zaistnieć, bo inaczej nie będzie zmiany – stwierdziła Twarowska. Podkreśliła przy tym, że w Wielkiej Brytanii orędownikiem i liderem takich właśnie zmian był mężczyzna.

- Podobnie było w Szwecji, gdzie również mężczyzna wprowadził parytety w gospodarce – dodała Joanna Pruszyńska – Witkowska, prezes Headlines Porter Novelli i zarazem inicjatorka projektu „Znane ekspertki”.

- Zrobił to z jednej strony regulacyjnie, z drugiej zaś poprzez media. Bo to też jest rola mediów, by pytać, czy np. w jakiejś spółce nie było żadnej kobiety, która nadawałaby się do zasiadania w zarządzie – kontynuowała Pruszyńska – Witkowska.

- My akurat w 50 procent mamy zarząd reprezentowany przez kobiety – zaznaczyła w tym momencie uczestnicząca również w dyskusji Magdalena Chudzikiewicz, członek zarządu Polska Press Grupy (wydawcy m.in. Dziennika Zachodniego). Przyznała, że choć media lubią pisać o kobietach sukcesu, to nie jest im łatwo walczyć z panującymi stereotypami na temat kobiet, które łączą je raczej ze sprawami społecznymi niż twardym biznesem.
- Najwięcej kobiet na stanowiskach zarządczych jest w krajach bogatych, które są w stanie zapewnić kobietom odpowiedni socjal. Nieobecność kobiet w zarządach może być spowodowana tym, że one mają dodatkową pracę do obronienia w domu – oceniła Magdalena Chudzikiewicz.

- Polska powinna dawać przykład w przełamywaniu tych barier, bo jesteśmy krajem wysoko rozwiniętym i członkiem Unii Europejskiej. A jeżeli kraje dobrobytu i demokracji tego nie robią, to mamy problem – stwierdził Kamil Wyszkowski. Jak dodał dokonanie zmian może poprawić nie tylko sytuację kobiet, ale też jakość całego życia publicznego.

- Badania pokazują, że kraje, gdzie jest niski udział kobiet w przestrzeni i życiu gospodarczym mają wyższy problem z korupcją – wyjaśnił Wyszkowski.

Przy okazji kongresowej debaty ostro oberwało się też.... organizatorom Kongresu. Za tłumy hostessy, które można było spotkać praktycznie przy stoisku każdej jednej wystawiającej się na tej imprezie firmy.

- Nie konferencji ONZ coś takiego by nie miało miejsce, bo to nieeleganckie i wulgarne – ocenił Kamil Wyszkowski.

- To znowu jest pokazywanie kobiet poprzez stereotypy. Jestem tym urażona i wiem, że nie tylko ja. Wiem, że jedna z uczestniczących w Kongresie prezesów zapowiedziała protest w tej sprawie – dodała Joanna Pruszyńska – Witkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!