Ważne
  Program "Finansoaktywni. Misja: Podatki": Młodość też wie,...

  Program "Finansoaktywni. Misja: Podatki": Młodość też wie, czym są podatki

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Program "Finansoaktywni. Misja: Podatki": Młodość też wie, czym są podatki
  1/2
  przejdź do galerii

  Program "Finansoaktywni. Misja: Podatki": Młodość też wie, czym są podatki ©arc.

  Rozpoczął się ogólnopolski program edukacyjny Ministerstwa Finansów "Finansoaktywni. Misja: Podatki". To program dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Czym są podatki, dlaczego należy je płacić? Co z tego mamy? - to tylko niektóre z pytań, na które pozwala odpowiedzieć projekt MF.
  Edukacja finansowa społeczeństwa ma coraz większe znaczenie, bo wiąże się z dynamicznym rozwojem rynków finansowych. Dlatego ministerstwo realizując akcje edukacyj-no-informacyjne, chce wspierać kształcenie młodych Polaków właśnie w tej dziedzinie.

  - Z badań przeprowadzonych przez MF wynika, że dla połowy Polaków płacenie podatków jest obowiązkiem obywatelskim ("państwo potrzebuje moich pieniędzy"), zaś dla jednej trzeciej to przykry obowiązek ("nie rozumiem, po co je płacę").
  Dlatego postanowiliśmy edukować młodych ludzi i informować, na co przeznaczane są podatki - mówi wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej, Izabela Leszczyna.

  Program ma pokazać w prosty sposób związek między płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa - wyjaśnia Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach. - Przekazana w tej formie wiedza przełoży się na świadomość podatkową młodzieży, wyjaśni istotę i potrzebę płacenia podatków, a ta-kże płynące z tego korzyści. Zdobyte umiejętności pozwolą uczniom na podejmowanie w przyszłości racjonalnych decyzji, które pomogą im odnieść sukces w życiu zawodowym.

  Zgłoszenie do programu jest bardzo proste. Wystarczy, że nauczyciel gimnazjum wypełni formularz na stronie internetowej: www.finansoaktywni.pl W ciągu kilku dni do szkoły zostaną dostarczone bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane przez grono specjalistów.

  - Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym szkoły mają szansę zdobyć atrakcyjne nagrody - mówi Michał Kasprzak. - Wystarczy, że trzyosobowy zespół uczniów przygotuje pisemną pracę konkursową pt. "Poznałem podatki, kojarzę korzyści", a następnie na jej podstawie przeprowadzi debatę konkursową. Relację z debaty oraz pracę przygotowaną przez uczniów nauczyciel załącza do formularza konkursowego dostępnego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl

  Nagrodą główną jest dwudniowa wycieczka do Warszawy dla 16 zwycięskich zes-połów z wybranych szkół, podczas której zwycięzcy odwiedzą między innymi Sejm RP oraz Ministerstwo Finansów. Członkowie najlepszego zespołu otrzymają tablety, a pozostali uczestnicy - zestawy specjalnie przygotowanych upominków. Nagrody trafią również do opiekunów zespołów - 16 nauczycieli zwycięskich zespołów otrzyma tablety.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama