Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy starzeją się i... ślepną. Najbardziej zagrożone są niebieskookie kobiety

Agata Pustułka
Symulacja zaburzenia wzroku spowodowanego zwyrodnieniem plamki żółtej
Symulacja zaburzenia wzroku spowodowanego zwyrodnieniem plamki żółtej wikimedia commons
Masz niebieskie oczy, jesteś kobietą, palisz papierosy i nie nosisz okularów przeciwsłonecznych ? Możesz... oślepnąć.

Dziś w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone jednej z najgroźniejszych chorób okulistycznych, czyli zwyrodnieniu plamki żółtej, w skrócie AMD. Zorganizował je Polski Związek Niewidomych oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki prof. Katarzyna Michalska - Małecka. Temat spotkania edukacyjnego dla pacjentów - " AMD - epidemia ślepoty XXI wieku" nie pozostawia wątpliwości.

W Polsce rozpoznaje się rocznie ponad 20 tys. przypadków tej choroby. Choruje na nią ponad milion osób. Jej objawy można samemu zauważyć, bo gdy czytamy książkę, czy gazetę, przestajemy widzieć środek wyrazu, strony. - Dochodzi do spadku ostrości widzenia, zakrzywienia obrazu. Trzeba natychmiast biec do okulisty - przestrzega prof. Michalska -Małecka.

W przypadku wysiękowego AMD w ciągu kilku tygodni może dojść do utraty wzroku. Na tzw. suchą odmianę AMD cierpi większość pacjentów. Tej postaci choroby się nie leczy. Zmiany następują powoli. W przypadku mokrej postaci AMD konieczne jest szybkie wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Sytuacja chorych na AMD jest bardzo trudna, bo mimo, że chorzy na zaćmę i jaskrę czekają w długich kolejkach to te choroby można cofnąć (mniej lub bardziej), nawet po całkowitej utracie wzroku. W przypadku AMD wzrok traci się nieodwracalnie. Można jednak przez odpowiednie leczenie zahamować rozwój choroby.

- W obliczu zmian demograficznych, starzenia się społeczeństwa wiemy, że problem AMD będzie narastał - wyjaśnia prof. Michalska - Małecka.

Z dostępnych danych wynika, że na AMD bardziej narażone są niebieskookie kobiety, palące papierosy, ze zmianami miażdżycowymi. AMD to także konsekwencja wystawiania oczu na słońce, bez ochrony okularów z filtrem.

Po ukończeniu 40 -45 roku warto regularnie badać wzrok, przynajmniej raz na półtora roku pójść do okulisty. I co ważne: nie wolno kupować okularów na targu lub w supermarkecie tylko trzeba je dobrać u okulisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!