Kłobuck. Goście ze Śląska i Częstochowy na panelu o...

  Kłobuck. Goście ze Śląska i Częstochowy na panelu o Władysławie Sebyle [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kłobuck. Goście ze Śląska i Częstochowy na panelu o Władysławie Sebyle [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/67
  przejdź do galerii

  ©Piotr Ciastek

  Burmistrz Kłobucka, młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku oraz przedstawiciele AJD w Częstochowie gościli dziś sporą grupę miłośników poezji, urodzonego w Kłobucku, Władysława Sebyły. Zorganizowany dziś panel dyskusyjny wraz z udziałem profesorskiego gremium zgromadził sporo słuchaczy, a w szczególności młodzieży.
  Panel zorganizowany przy współudziale uczniów z ZS nr 3 w Kłobucku pod opieką Jadwigi Myszkowskiej, był częścią trzydniowej konferencji naukowej Instytutu Filologii Polskiej AJD - Władysław Sebyła. Studium twórczości.

  Konferencja poświęcona jest wybitnemu poecie, w 75. rocznicę Jego tragicznej śmierci w Katyniu. Tematem przewodnim jest dorobek liryczny autora "Pieśni szczurołapa", a także refleksję nad jego działalnością krytycznoliteracką oraz dramatyczną.
  Panel dyskusyjny zorganizowany w kłobuckim Urzędzie Miasta okazał się wspaniałą okazją do rozważań na temat aktualności poezji Sebyły, jego indywidualności i wartości jaką stanowi jego twórczość nie tylko dla historii Kłobucka, ale i historii całej literatury polskiej. W panelu wzięli udział m.in. prof. Stanisław Dłuski (Uniwersytet Rzeszowski), prof. Marian Kisiel (Uniwersytet Śląski), prof. Jan Piotrowiak (Uniwersytet Śląski).Elżbieta Hurnik (Akademia im. Jana Długosza), Anna Węgrzyniak (Akademia Techniczno-Humanistyczna).

  Zachwytu nad zorganizowanym panelem i licznym zainteresowaniem młodzieży nie kryli nie tylko zaproszeni naukowcy, ale i członek rodziny Władysława Sebyły - Mirosław Figaj.

  Po interesującej i barwnej dyskusji goście i gospodarze spotkania złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową Władysława Sebyły oraz udali się na spacer po mieście śladami poety. Goście odwiedzili m.in. dom w którym mieszkał artysta, miejsce. gdzie stała szkoła do której uczęszczał, a także kościół w Kłobucku.

  Organizatorzy panelu o Władysławie Sebyle:
  Uniwersytet Śląski; Wydział Filologiczny, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego - Zakład Teorii Literatury;
  Akademia im. Jana Długosza; Wydział Filologiczno-Historyczny, Instytut Filologii Polskiej - Zakład Historii Literatury Polskiej XX Wieku i Literatury Najnowszej;
  Urząd Miejski w Kłobucku;
  Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku

  Obszerną relację zamieścimy także w Dzienniku Zachodnim. Tygodnik Kłobucki już w przyszły czwartek!


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama