Twaróg o EEC 2015: Tak, żeby robić, trzeba myśleć

  Twaróg o EEC 2015: Tak, żeby robić, trzeba myśleć

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Twaróg o EEC 2015: Tak, żeby robić, trzeba myśleć
  To już nawet nie jest tak, że nóż mi się w kieszeni otwiera, ciśnienie skacze i krew zalewa. To raczej wzruszenie ramion i rezygnacja - to mnie dopada, gdy gdzieś tam słyszę głupawe komentarze w stylu "targ próżności" albo "bicie piany" lub też "istota to bankiety i koryto".
  Twaróg o EEC 2015: Tak, żeby robić, trzeba myśleć
  Takie oceny kongresowych debat, spotkań i rozmów to najlepsze świadectwo śmierci ery intelektu i idei. Ery, która przegrywa z powszechnym jazgotem wszystkowiedzących durniów przekonanych, że świat naprawia się wyłącznie dzięki czynom. Że refleksja i myśl nie jest ważna, że tylko czyn, ruch i akcja jest istotna.

  Takie myślenie w stylu wczesnego zetesempowca, który to ponad pomyślunek przedkładał dobrą robotę, oczywiście nie musi być z gruntu złe.
  Działanie w imię "nie gadać, tylko robić", znamy wszyscy i zdarza się, że przynosi efekty. Tyle że namysł, wymiana myśli, poznanie innych poglądów to akurat dla rozumienia ważnych spraw społecznych i gospodarczych etap nie do pominięcia.
  Tylko w debacie uciera się ostateczny tok myślenia, tylko wtedy można rozważyć za i przeciw. I tylko wtedy można mądrze działać. Mentalność dawnego kaowca z domu wczasowego wyklucza ten etap dobrej roboty. "Do czynu, do czynu!" - pokrzykuje przecież już od śniadania.

  Mam wielką nadzieję, że Europejski Kongres Gospodarczy będzie się dalej rozwijał w ślad za tym, jak rozwijać się będzie mądra debata nad kierunkiem dla europejskich gospodarek, Unią, unią walutową, rozwojem nowych biznesów, zarządzaniem firmami, rolą młodych, szkolnictwem wyższym, demografią. Mam nadzieję, że okazji do spotkań liderów, rozmów, inspiracji, twórczych kłótni będzie coraz więcej - także poza wielkimi imprezami.

  Twitter: @marektwarog


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jakie portale i media

   kzv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   patrolujesz dzisiaj?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama