Ważne
  Szczepański: Szarża Nocnych Wilków

  Szczepański: Szarża Nocnych Wilków

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szczepański: Szarża Nocnych Wilków
  Od połowy kwietnia emocje i polityczne namiętności części Polaków rozpaliła informacja, że przez Polskę przejechać zamierza kawalkada motocyklistów rosyjskich z formacji Nocne Wilki. Posiadacze mniej lub bardziej wyszukanych maszyn pod koniec miesiąca zamierzają pokonać trasę Moskwa-Berlin.
  Szczepański: Szarża Nocnych Wilków
  To wyraz ich hołdu i uznania dla żołnierzy Armii Czerwonej oraz zwycięstwa nieistniejącego ZSRR nad III Rzeszą. Zapowiadają, że od 25 kwietnia do 9 maja przejadą z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau - do Berlina.

  Wielu polityków polskich, czeskich czy niemieckich uważa, że ten szczególny tranzyt jest skandaliczną prowokacją współprzygotowaną przez Putina.
  Nocne Wilki, a zwłaszcza ich lider, Aleksander Załdostanow (pseudonim Chirurg), zaprzyjaźnieni są z prezydentem Rosji. Uczestniczyli w aneksji Krymu, walczą po stronie separatystów na wschodzie Ukrainy i organizują dla nich logistyczne wsparcie.

  Sam lider, wielokrotnie honorowany przez prezydencką administrację, znalazł się na specjalnej liście zabraniającej mu wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. To wszystko absolutna prawda. Wymaga ona jednak uzupełnień i komentarzy.
  Przede wszystkim byłbym ostrożny z określaniem całej formacji mianem gangu motocyklowego, przestępczej koterii dosiadającej ekskluzywnych jednośladów. A takie szyldy i etykiety odnalazłem w wielu rodzimych mediach.

  Nie istnieją wystarczające dowody, aby twierdzić, że mamy do czynienia ze zgrają pospolitych przestępców, niegodnych podróży po polskich drogach. Być może tak właśnie jest, ale nie ma dostatecznych dowodów dokumentujących tę radykalną tezę. Mnie osobiście sport motocyklowy kojarzy się z wolnością, pokonywaniem przestrzeni, czasem w sposób niezgodny z przepisami, co jest oczywiście naganne, ale nie z zaangażowaniem politycznym. Jest też symbolem indywidualizmu, buntu i swobody. A tymczasem liderzy Nocnych Wilków - co jest w istocie parodią easy riders - w sposób niebudzący wątpliwości poparli awanturę na Krymie, zabór terytorium obcego państwa, irredentę Doniecka.

  Warto jednak pamiętać, że dla wielu Rosjan są oni wzorem nowoczesnego patriotyzmu rosyjskiego, na wskroś imperialnego i bezceremonialnego, ale społecznie popieranego za wschodnią granicą. Podobnie jak poczynania Putina znajdującego, co poruszające, aprobatę u blisko 90 procent Rosjan. Dla wielu z nich zwycięstwo Armii Czerwonej w II wojnie jest powodem do szczególnej chluby, przedmiotem dumy i znakiem potęgi kraju. A zatem tranzyt motocyklistów w ich mniemaniu utrwala przeszłą i obecną pozycję Moskwy na europejskiej oraz światowej mapie politycznej i militarnej.

  Co ciekawe, bracia Moskale nie potępiają pozornie przypadkowych, a w gruncie rzeczy skandalicznych wypowiedzi Putina, że jego wojska osiągną Rygę, Tallin czy Wilno w kilkadziesiąt zaledwie minut, a Warszawę, to fraszka, w kilka godzin.
  Na te butne wypowiedzi trzeba kategorycznie i bez bojaźni odpowiadać, prowadzić stanowczą politykę wobec Federacji Rosyjskiej, pamiętając jednak, że Polska potrzebuje dobrych relacji z Rosją, skutecznie podnoszoną z kolan przez Putina. Oczywiście, nie za wszelką cenę i z bez serwilistycznych ukłonów.

  Nie widzę jednak powodów, aby zabronić Nocnym Wilkom triumfalnej podróży przez Polskę, zwłaszcza że Rosjanie przestrzegać muszą przepisów o ruchu drogowym i nie zagrażać innym jego uczestnikom. Zakaz takiego tranzytu sprawi, że prowokacja się uda, a szybkie retorsje dotkną tych naszych rodaków, którzy chcieliby podróżować w większych grupach do Katynia, Miednoje czy Ostaszkowa.

  To będzie sukces "Chirurga" czy raczej Putina, którego miłośnik motorów jest sprawną marionetką, rozpalającą jednak wyobraźnię Rosjan w różnym wieku.

  Pamiętajmy wszakże mądre zdanie Johna Galsworthy'ego, angielskiego pisarza, dramaturga, autora niezapomnianej w moim pokoleniu "Sagi rodu Forsyte'ów", który powiedział, że rozwaga jest główną podstawą męstwa.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Sprawa motocyklistow

   Franciszek Piatek

   Zgłoś naruszenie treści

   Troche toleranci i zrozumienia.Nie mozemy sie kierowac uporzedzeniami.Zachowania tych szalbierzy i aferzystow z rzadu,sa dla Polakow obrazajace! I coz sie stanie takiego,jezeli sobie przejada przez...rozwiń całość

   Troche toleranci i zrozumienia.Nie mozemy sie kierowac uporzedzeniami.Zachowania tych szalbierzy i aferzystow z rzadu,sa dla Polakow obrazajace! I coz sie stanie takiego,jezeli sobie przejada przez Polske.Nie dajmy sie tym przestepcom oglupiac....!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Współczesny patriotyzm rosyjski

   a aneksja Krymu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nigdy nie marzyłem o tym by być motocyklistą,jednak patrząc na te dziwne grupy poruszające się po drogach Europy akceptuję je.Są inni,chociaż na pewno mają swoje za uszami.
   Wiem,że grupa rosyjska...rozwiń całość

   Nigdy nie marzyłem o tym by być motocyklistą,jednak patrząc na te dziwne grupy poruszające się po drogach Europy akceptuję je.Są inni,chociaż na pewno mają swoje za uszami.
   Wiem,że grupa rosyjska demonstruje swoisty rodzaj współczesnego patriotyzmu akceptując nawet agresję i wojnę na Ukrainie.
   Dlatego myślę,że po tak dużym nagłośnieniu zamiaru tej grupy dojazdu do Berlina(moim zdaniem niepotrzebnym) nie możemy akceptować demonstracji mocarstwowości Rosji przez tych ludzi na ulicach naszych miast.Bo im nie w głowie przypominanie nam o okrucieństwach wojen,lecz o potędze Rosji.
   Grupa która popiera wojnę na Ukrainie,oraz walczy w szeregach "zielonych ludzików" nie może być akceptowana w Polsce.

   Postępujmy tak jak większość polityków Europejskich,którzy nie będą świętować tym razem w Moskwie zwycięstwa nad hitleryzmem.
   Jak można brać udział w podkreślaniu mocarstwowości Rosji,przecież oni w tej chwili są agresorem.
   A świętować zwycięstwo nad hitleryzmem można w towarzystwie ludzi miłujących pokój,nie agresję.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   same półgłówki robią medialny szum !

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   MSZ i inni to same .... boja się własnego cienia i robią z tego sztuczne problemy !

   Zdjęcie autora komentarza
   Hehe

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   "Trzeba zorganizować rajd przez Polskę czołgami. "Nocne Wilki", powodzenia - napisał Szojgu na swoim nieoficjalnym profilu na Twitterze.

   Tak Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu na swoim...rozwiń całość

   "Trzeba zorganizować rajd przez Polskę czołgami. "Nocne Wilki", powodzenia - napisał Szojgu na swoim nieoficjalnym profilu na Twitterze.

   Tak Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu na swoim nieoficjalnym profilu na Twitterze skomentował zakaz polskiego MSZ na wjazd rosyjskich motocyklistów z klubu "Nocne Wilki".

   Wpis pojawił się wczoraj o godzinie 21.34."

   http://www.rp.pl/artykul/29,1196432-Szojgu--Rajd-czolgow-przez-Polske.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nocne wilki

   rocky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Niech jada przez Polske i inne kraje Europy,zobacza wtedy roznice miedzy Rosja i Europa i mozliwe ze oczy im sie otworza.
   Zobacza ze ludzie gdzie indziej zyja lepiej niz w Rosji!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coś ty widział !

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a gdzie ty byłeś ? w d**** byłeś i wielkie gówno widziałeś a chcesz pisać o różnicach w poziomie życia, trawisz to co ci propaganda sukcesu POda na zielonej wyspie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zobacza ze ludzie gdzie indziej zyja lepiej niz w Rosji! PowiŚLE I WULKI SOSNOWIECKIJE

   FAWELE SLUMSSY WOLNOŚĆI BIYDY WY KL UCZYNIO SsatraPO MOśściAF 777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   NIYCH JADOM PRZEZ WSIAFA TAM TAKI DOBRYODBYT JAK W BYŁYM DDR I IM SIE W GOWIE POpszeFRACO PROPAGAŃBa SUKCESSU SSZujoELIT BIYDA WYGINIE I WYEMIGRUJE A RESZTA SSiem MACHETTE ONR WYTNIE.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do rocky

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A co oni maja widziec twojego , jjak oni jada na motorach za 50 000tys € do 100 000 € aco ty im chcesz pokazac twoja Syrenka albo W.F.Mka to jusz historia a swojego nic niemasz prucz zesranych...rozwiń całość

   A co oni maja widziec twojego , jjak oni jada na motorach za 50 000tys € do 100 000 € aco ty im chcesz pokazac twoja Syrenka albo W.F.Mka to jusz historia a swojego nic niemasz prucz zesranych galot ,otwarto morda krytyka, podjudzanie,szukanie wroga po Polsku i plucie na wszystkich somsiadow, a i zyc na Europejskim garnuszku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uważam, że ...

   A.B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Uważam, że w szkołach podstawowych należy nauczać gry w szachy!
   Może to młode pokolenie jak wyrośnie nie będzie takie .....naiwne (długo myslałem nad słowem, żeby nikt nie poczuł się obrażony) jak...rozwiń całość

   Uważam, że w szkołach podstawowych należy nauczać gry w szachy!
   Może to młode pokolenie jak wyrośnie nie będzie takie .....naiwne (długo myslałem nad słowem, żeby nikt nie poczuł się obrażony) jak przedstawiciele pokolenia zasiadającego w obecnym rządzie.
   Wiadomo - Rosjanie - to arcymistrzowie szachowi, a wiedza szachowa wśród ludu popularna.
   W szachach (dla tych co jeszcze nie kumują) zastanawiając się nad ruchem koniem, muszę przeanalizować np.ruch laufra przeciwnika i pomyśleć co zrobię gdy zamiast laufra użyje on wieży itd. itd.
   A teraz tak:
   nasi regularnie jeżdża do Katynia żeby Ruskiemu pokazać.
   Od niedawna również do Smoleńska - żeby mu pokazać itd.
   I pewnie jeszcze inne.
   Ruscy robili dobre miny - ale ich to mierziło.
   Wreszcie ktoś powiedział: "a co będzie jak podstawimy laufra, może nie zauważą stojącej wieży?".
   No i masz: Szef MSZ (i nie tylko on) niestety nie zauważył.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieliśmy ministra MSZ ,który byŁ poŻYTecznym IDIOTĄ.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   teraz mamy nowego ministra MSZ , już niezasługującego na dwuczłonowa ksywę, "pożyteczny" do niego nie pasuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale

   Deckel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ale żeby decyzje najwyższego szczebla trzeba tłumaczyć innym i tak "wiedzącym swoje" ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nojak

   kokon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Wreszcie parę słów bez rusofobii. W końcu. Szczere brawo.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama