Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewiele brakowało, a Racibórz, Głubczyce i Kłodzko byłyby czeskie

Anna Ładuniuk
Od wczoraj w kioskach do kupienia majowy numer miesięcznika "Nasza Historia", a w nim: W czerwcu 1945 roku, tuż po wojnie, o Śląsk upomnieli się Czesi. Uważali, że mają do niego prawa większe niż Polacy. Było gorąco!

Po tym, jak przyszła tu Polska, mieszkańcy dostali nakaz oflagowania domów. No więc szyliśmy polskie flagi i wywieszaliśmy je. Jak weszli do nas Czesi, kazali nam z kolei wywieszać flagi czeskie. Żeby z polskiej zrobić czechosłowacką, wystarczyło tylko doszyć niebieski trójkąt. Nie minęło kilka dni, jak wrócili Polacy i musieliśmy odpruwać niebieskie trójkąty - wspomina Stefania Kozubek, 82-letnia mieszkanka Chałupek w powiecie raciborskim w tekście Dawida Smolorza, otwierającym najnowszy numer miesięcznika "Nasza Historia" (od wczoraj do kupienia w kioskach).

Dawid Smolorz przypomina mało znany konflikt polsko-czechosłowacki z wiosny i lata 1945 roku. Był to czas jeszcze przed konferencją w Poczdamie i decyzje o oddaniu Śląska pod administrację polską nie były jeszcze ostatecznie "klepnięte". Czechosłowacja uważała, że ze względów historycznych Śląsk powinien należeć do niej. Chodziło o powiaty nyski, głubczycki i raciborski. W czerwcu 1945 roku na te tereny wkroczyły wojska czeskie, a w kierunku Kłodzka ruszył pociąg pancerny. Doszło do strzelaniny pomiędzy żołnierzami polskimi i czeskimi, a tam, gdzie Czesi weszli do miejscowości, manifestacyjnie wywieszali swoje flagi. W odpowiedzi marszałek Polski, Michał Rola-Żymierski, pojechał do Cieszyna i tam zadeklarował, że Polska upomni się o Zaolzie. Choć ten konflikt zakończył się (nie bez interwencji Moskwy) jeszcze latem tego samego roku, to do normalnych stosunków Polski i Czechosłowacji było jeszcze daleko. Dopiero 10 marca 1947 r. pod naciskiem Moskwy podpisany został układ o przyjaźni między Polską a Czechosłowacją, ale nawet wtedy kwestie graniczne (ziemia kłodzka, Zaolzie) pozostały nieuregulowane. Dopiero 13 czerwca 1958 oba rządy podpisały porozumienie zamykające spory graniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!