Ważne
  W Lipiu nie znają prawa? Roszady w Komisji Rewizyjnej

  W Lipiu nie znają prawa? Roszady w Komisji Rewizyjnej

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Lipiu nie znają prawa? Roszady w Komisji Rewizyjnej
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  W gminie Lipie nie znają prawa. Tak przynajmniej wynika z zamieszania, które powstało podczas obsadzania składu Komisji Rewizyjnej. W jej skład weszły osoby, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć.
  Złamanie prawa samorządowego dopatrzyła się mieszkanka gminy, który dostrzegła, że w Biuletynie Informacyjnym "Nasza Gmina" nr 1/2015 radni wchodzący w skład prezydium rady gminy (I i II wiceprzewodniczący Rady Gminy Lipie) Alicja Podgórska i Jarosław Łyźniak znajdują się także w składzie Komisji Rewizyjnej, a tego ustawa o samorządzie gminnym.

  Komisja Rewizyjna kontroluje działania jednostek gminnych i choć podlega radzie to wyróżnia ją pewna niezależność.
  Celem jej działań kontrolnych jest dostarczenie radzie informacji niezbędnych dla oceny funkcjonowania gminy. Ma też zapobiegać niekorzystnym zjawiskom w jej funkcjonowaniu oraz pomagać w usuwaniu negatywnych zjawisk. Jak mówi ustawa o samorządzie gminnym (Dz.U.2013.594 ze zm.) w Art.18a.2. "W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust. 1.", a ten wyraźnie wskazuje, że Art.19.1. "Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1-3 wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym."

  Wynika z tego, że wiceprzewodniczący nie powinni zasiąść w Komisji Rewizyjnej. Rozwiązanie to jest o tyle słuszne, że bez stosownych regulacji w tym zakresie Komisja Rewizyjna mogłaby być sędzią we własnej sprawie. Wartość takiej kontroli byłaby wtedy żadna.

  Gdy urzędnicy zorientowali się, że popełnili błąd, szybko go naprawili. Podczas nadzwyczajnej sesji stwierdzono, że dwóch członków Komisji Rewizyjnej złożyło rezygnację z zasiadania w niej. Na ich miejsce weszli Stanisław Kołodziej oraz Mariusz Widera. Kto doradzał podczas powoływania składów komisji i jaki jest stan jego prawniczej wiedzy, nie wiadomo. - Przy wyborze składu komisji rewizyjnej rada popełniła błąd. (...) Po sesji 27 marca dwoje radnych złożyło rezygnacje z zasiadania w komisji rewizyjnej, a na ich miejsce, na sesji 9 kwietnia, powołano nowych członków. - tyle wyjaśniła wójt Bożena Wieloch. Mieszkańcy zastanawiają się, czy podobnych błędów nie ma więcej.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama