Złoty jubileusz PTTK w Mysłowicach: Tak świętowali nasi...

  Złoty jubileusz PTTK w Mysłowicach: Tak świętowali nasi zapaleńcy wypraw po Polsce [ZDJĘCIA]

  Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Złoty jubileusz PTTK w Mysłowicach
  1/16
  przejdź do galerii

  Złoty jubileusz PTTK w Mysłowicach ©Leonard Czarnota, CMP

  Różni ich wiek, wykształcenie, status społeczny, ale łączy jedno - zamiłowanie do wojaży po Polsce. Teraz to jednak oni gościli turystów. Na złoty jubileusz mysłowickiego PTTK-u przyjechało do miasta 640 osób.
  Oj, działo się! Na ulice starówki wyjechali rowerzyści, Promenadą maszerowały dziesiątki osób. Raz zadzierali głowy i podziwiali Przewiązkę, a to znów spuszczali wzrok ku źródełku, z którego wodę pili ponoć sami cesarze. Tylu turystów już dawno w Mysłowicach nie widzieliśmy. Ale i okazja do odwiedzin była zacna. Działacze miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego świętowali minionej soboty 50-lecie swojej działalności.

  Jak na gospodarzy przystało, pokazali gościom to co u nas najciekawsze. Od Rynku po Trójkąt Trzech Cesarzy, a na koniec zaprosili na przegląd twórczości folklorystycznej zespołów z całej Polski.

  - Gościliśmy łącznie 640 ludzi z zaprzyjaźnionych oddziałów PTTK województwa śląskiego - wylicza Zbigniew Orłowski, prezes miejscowego oddziału stowarzyszenia. Mysłowice były gospodarzem ogólnowojewódzkiego zlotu PTTK-owców. - Wcześniej turystów gościli u siebie m.in. cieszynianie czy tarnogórzanie, którzy trzeba przyznać mają ciekawszą ofertę turystyczną od Mysłowic, a mimo to nie udało im się zgromadzić tylu osób - podkreśla dumnie prezes. Nie zawsze jednak działacze mieli tyle powodów do dumy.

  Początki PTTK w Mysłowi-cach do najłatwiejszych nie należały. Już w 1966 roku z oddziału oddzieliło się koło Gwarek przy KWK Mysłowice. Przeszła tam większość działaczy. Ostoją sekcji ogólnomiejskiej okazała się młodzież. Najtrudniejszy okres przypadł jednak na lata 90. Funkcjonujący wówczas zarząd pogrążył oddział w długach. - Zadłużenie sięgnęło 25 tys. złotych. Trzeba było wysprzedać autokary, meble... - wspomina Orłowski, którego jubileusz 35-lecia w PTTK zbiegł się z "Abrahamem" całego oddziału.

  W PTTK-u Orłowski udziela się od 1980 roku. Prezesuje oddziałowi od 15 lat. - Kiedy zaczynałem, liczył zaledwie 26 członków, po trzech latach miał ich ok. 400, a w 2009 roku było nas już 700 - wylicza.

  Obecnie oddział tworzy ok. 500 osób, w tym 12 szkolnych klubów krajoznawczych. Różni ich wiek, wykształcenie, status społeczny, łączy zamiłowanie do turystyki, wspólne wyprawy, spływy, rajdy oraz piesze i rowerowe wycieczki. Organizują ok. 35 wydarzeń rocznie, w tym największą w Polsce imprezę turystyki kwalifikowanej dla osób niepełnosprawnych, tzw. Śląski Rajd Osób Niepełnosprawnych "Bez barier". Raz w roku spotykają się też na Mysłowickim Balu Turysty.

  Jakie mają plany na najbliższy czas? W terminarzu imprez oddziału jest wycieczka przyrodniczo-krajoznawcza do pustelni św. Alberta na Kalatówkach. Wyjazd już jutro, 25 kwietnia.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama