Dąbrowa Górnicza: Huta truje środowisko, ale daje pracę 15...

  Dąbrowa Górnicza: Huta truje środowisko, ale daje pracę 15 tys. osób

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: Huta truje środowisko, ale daje pracę 15 tys. osób
  Bez stalowni dąbrowska huta nie popracuje. Nikt nie chce stracić ani pracy, ani zdrowia. Na zmiany potrzeba dziesiątek milionów euro
  Dąbrowa Górnicza: Huta truje środowisko, ale daje pracę 15 tys. osób
  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczął postępowanie administracyjne w sprawie zamknięcia stalowni w dąbrowskiej Hucie ArcelorMittal Poland SA. Spowodowały to m.in. protesty mieszkańców Strzemieszyc, którzy pod koniec ubiegłego roku stoczyli skuteczną batalię o to, by do dąbrowskiej spalarni Sarpi nie trafiły 72 tony toksycznych odpadów z Salwadoru.

  Teraz mieszkańcy dzielnicy skarżą się m.in.
  na unoszący się wszędzie metaliczny, świecący pył. Chorują na astmę, nowotwory, mają problemy z tarczycą, alergie. Potwierdzają to m.in. dane, z których wynika, że Dąbrowa Górnicza ma największą w kraju niezorganizowaną emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W 2013 r. wyniosła aż 415 ton.

  Prawo równe dla każdego


  WIOŚ twierdzi, że bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze, a sytuacja jest na tyle poważna, że rozpoczęto postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania działalności linii konwertorowego wytopu stali w dąbrowskiej hucie.
  - Decyzja poprzedzona została licznymi badaniami i kontrolami. Przez prawie rok zbieraliśmy próbki przy pomocy specjalnych próbników i ambulansów, co potwierdziło, że ten świecący pył to pozostałości po procesach zachodzących w stalowni - mówi Anna Wrześniak, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Katowicach.

  Po kontrolach wydawane już były zalecenia pokontrolne, ale nie zostały do końca zrealizowane. Wszczęto więc postępowanie administracyjne na podstawie art. 367 Ustawy o ochronie środowiska.

  - Nie możemy podejmować pochopnych decyzji, bo zdajemy sobie sprawę, że Arcelor Mittal Poland to jeden z największych pracodawców w województwie śląskim, ale prawa musi przestrzegać każdy. Co ważne, to postępowanie nie oznacza, że zaprzestaniemy kontroli innych zakładów w dzielnicy Strzemie- szyce. Wręcz przeciwnie - dodaje Anna Wrześniak.

  Huta plan naprawczy ma


  Tymczasem ArcelorMittal Poland nie do końca zgadza się z tymi zarzutami, choć zmiany w systemie ograniczenia emisji ze stalowni będą. Może to jednak potrwać kilka lat, a koszty zmian sięgają dziesiątków milionów euro. Usłyszeliśmy, że dzięki zainwestowaniu przez ostatnią dekadę 5 mld zł, udało się zwiększyć efektywność instalacji i obniżyć emisję zanieczyszczeń. To m.in. efekt modernizacji w 2013 r. obu wielkich pieców i nowej instalacja wdmuchiwania pyłu węglowego za 30 mln zł. W sumie emisję pyłu z zakładów należących do koncernu zredukowano o 1/3, a emisja dwutlenku węgla o 1/4.

  - Zgodnie z zapisami pozwolenia zintegrowanego, w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland wykonywane są okresowe pomiary emisji zanieczyszczeń ze źródeł technologicznych. Analiza tych pomiarów dowodzi, że są one prowadzone w odpowiednim zakresie i przy zachowaniu wymaganej częstotliwości, zaś dopuszczalne normy emisji nie są przekraczane. W 2014 r. WIOŚ przeprowadził dwie kontrole. Żadna z nich nie wykazała nieprawidłowości w zakresie emisji zorganizowanej - mówi Sylwia Winiarek, rzeczniczka Arcelor Mittal Poland.

  Jak zapewnia, firma opracowuje plan, który ma docelowo wyeliminować emisję niezorganizowaną z hali stalowni. Koncern wprowadził już zmiany w procesie technologicznym i zaktualizował wewnętrzne procedury, dzięki czemu zmniejszył skalę i częstotliwość występowania tego zjawiska.

  - W 2015 r. i w kolejnych latach zrealizujemy dalsze inwestycje dla zmodernizowania systemu odpylania w stalowni. Mają one doprowadzić do całkowitego wyeliminowania niezorganizowanej emisji z konwertorowego procesu wytopu stali - dodaje Sylwia Winiarek.

  Chcą kolejnych badań


  Huty broni nawet Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce, które wyraziło sprzeciw wobec decyzji WIOŚ.

  - Stowarzyszenie nigdy nie występowało o zamykanie zakładów pracy. Domagaliśmy się wyjaśnienia stanu środowiska naturalnego i źródeł jego zanieczyszczenia. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska prowadził badania pyłów w Strze- mieszycach przez prawie dwa lata i nie potrafił dać odpowiedzi, skąd one pochodzą - podkreśla Jerzy Reszke, wiceprzewodniczący stowarzyszenia. - Do marca 2015 r. dostawaliśmy odpowiedzi, że pyły są w normie. Zamknięcie stalowni to dla Dąbrowy i Zagłębia katastrofa gospodarcza o trudno przewidywalnych skutkach. Nie można pochopnie podejmować decyzji o tak dużej randze, bez określenia programu naprawczego i zbadania rzeczywistego stopnia zagrożenia środowiska - dodaje.

  Stowarzyszenie uważa, że ze względu na dużą ilość zakładów w Strzemieszycach ustalenie udziału poszczególnych firm w zatruwaniu środowiska wymaga kompleksowych badań i współpracy wielu instytucji.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sami pracownicy huty trują własne dzieci

   zagłębiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szlag mnie trafia gdy jadąc codziennie do i z pracy widzę co robią sami sobie pracownicy HK wypuszczając z pominięciem elektrofiltrów chmury trucizny. Wiem jak to wygląda bo pracowałem tam...rozwiń całość

   Szlag mnie trafia gdy jadąc codziennie do i z pracy widzę co robią sami sobie pracownicy HK wypuszczając z pominięciem elektrofiltrów chmury trucizny. Wiem jak to wygląda bo pracowałem tam kilkanaście lat przez firmę zewnętrzną. Trzeba być kompletnym debilem aby tak szkodzić sobie, swoim rodzinom, innym mieszkańcom i ich pokoleniom. Jak można być tak krótkowzrocznym i pustym. To co wyrabia się od godzin wieczornych do rana, gdy mało kto zwraca na to uwagę zasługuje na największe potępienie, to jak ludobójstwo w zwolnionym tępie.

   https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=9169794560zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   jk38 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pewnie, Stowarzyszenie najpierw chce wszystkich wykończyć, a potem się od tego odcina. Najpierw Sarpi, potem Huta, a do tego jeszcze Remondis. Nie będzie pracy, nie będzie ludzi, nie będzie...rozwiń całość

   Pewnie, Stowarzyszenie najpierw chce wszystkich wykończyć, a potem się od tego odcina. Najpierw Sarpi, potem Huta, a do tego jeszcze Remondis. Nie będzie pracy, nie będzie ludzi, nie będzie problemu. Piękny plan, gratuluję.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   julek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   dziadki ze stowarzyszenia to głównie emeryci, więc im nie robi. pracy nie potrzebują. lepiej pozamykać wszystkie porządne zakłady. niech się za nielegalne wysypiska w strzemieszycach wezmą, a nie...rozwiń całość

   dziadki ze stowarzyszenia to głównie emeryci, więc im nie robi. pracy nie potrzebują. lepiej pozamykać wszystkie porządne zakłady. niech się za nielegalne wysypiska w strzemieszycach wezmą, a nie ciągły pojazd po remondisie, a teraz jeszcze po hucie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   artykuł

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   artykuł http://www.twojezaglebie.pl/sadne-dni-huty-katowice-82932

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oświadczenie pełny tekst

   Strzemieszyce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://strzemieszyce.info/?p=444 Oświadczenie

   Zarząd Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce wyraża stanowczy protest przeciwko decyzji podjętej przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony...rozwiń całość

   http://strzemieszyce.info/?p=444 Oświadczenie

   Zarząd Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce wyraża stanowczy protest przeciwko decyzji podjętej przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach Panią Annę Wrześniak rozpoczęcia postępowania w sprawie zamknięcia Stalowni ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Decyzja została przedstawiona w reportażu „Pył nas zabija” nadanym w programie 2 TVP w audycji Reporter Polski w dniu 20 kwietnia 2015 roku o godz. 15.25. Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce od początku swojego powstania nigdy nie występowało o zamykanie zakładów pracy. Cały czas domagaliśmy się wyjaśnienia stanu środowiska naturalnego i źródeł jego zanieczyszczenia. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach prowadził badania pyłów w Strzemieszycach przez prawie dwa lata i nie potrafił dotychczas dać odpowiedzi, skąd one pochodzą. Do marca 2015 roku otrzymywaliśmy odpowiedzi, że pyły są w normie. Zamknięcie Stalowni ArcelorMittal Poland to dla Dąbrowy Górniczej i Zagłębia katastrofa gospodarcza o trudno przewidywalnych skutkach. Nie można pochopnie podejmować decyzji o tak dużej randze bez określenia programu naprawczego i zbadania rzeczywistego stopnia zagrożenia środowiska. Wyników badań wykazujących, że o zanieczyszczeniu środowiska decyduje tylko jeden zakład dotychczas nie otrzymaliśmy i nie zostały one przedstawione społeczeństwu.

   Nazwa Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce, wypowiedzi osób biorących udział w Konferencji „Zagrożenia ekologiczne i zdrowotne Strzemieszyc i okolicy” nie były autoryzowane. Wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec prób łączenia naszego stowarzyszenia z decyzją o zamknięciu Stalowni AMP i wymieniania w tym kontekście zorganizowanych przez nas protestów przeciwko przywiezieniu i utylizacji w firmie SARPI odpadów z Salwadoru. Jesteśmy przeciwko tego typu działaniom, które mogą doprowadzić do zantagonizowania mieszkańców Strzemieszyc z innymi dzielnicami miasta i do skłócenia społeczeństwa.

   Ze względu na ilość zakładów zlokalizowanych w Strzemieszycach ustalenie udziału poszczególnych zakładów w zatruwaniu środowiska wymaga kompleksowych badań i współpracy wielu instytucji. Taką szansę daje przyjęcie do realizacji przedstawionego na zorganizowanej przez nas Konferencji PROJEKTU BADAWCZEGO pt. Ocena środowiskowych zagrożeń zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Strzemieszyce Wielkie i Małe przygotowanego pod kierunkiem Pani Prof. dr hab. n. med. Danuty Mielżyńskiej-Švach we współpracy z INSTYTUTEM EKOLOGII TERENÓW UPRZEMYSŁOWIONYCH W KATOWICACH, INSTYTUTEM PODSTAW INŻYNIERII ŚRODOWISKA PAN w ZABRZU, INSTYTUTEM METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ w WARSZAWIE ODDZIAŁ W KRAKOWIE i URZĘDEM MIASTA DĄBROWA GÓRNICZA.

   Program powstał w wyniku działań podjętych po protestach społecznych, które zorganizowało Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce. Przyjęcie programu umożliwi dokładne ustalenie przyczyn i źródeł zanieczyszczenia środowiska w Strzemieszycach. Umożliwi ocenę stanu zdrowotności mieszkańców oraz określi działania zapobiegawcze na przyszłość. Wobec braku rezultatów dotychczasowych badań prowadzonych przez ostatnie dwa lata, braku wyników wskazujących na konkretny zakład jako źródło emisji pyłów i wobec skumulowania na terenie Dąbrowy Górniczej przemysłu w skali niespotykanej w Europie tylko realizacja kompleksowego programu badawczego może rozwiązać istniejące problemy i napięcia społeczne i doprowadzić do stworzenia systemu bezpieczeństwa ekologicznego dla mieszkańców.

   To co niszczyło się przez dziesiątki lat nie uzdrowi się jedną decyzją administracyjną.

   Zarząd Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama