Propozycja na weekend: Odwiedź Czeski Raj

  Propozycja na weekend: Odwiedź Czeski Raj

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pałac Hruba Skala stoi wśród grubych ostańców. Można tam spacerować dolinami lub się wspinać
  Zamek Hruba Skala. Dziś jest tu hotel i hostel

  Zamek Hruba Skala. Dziś jest tu hotel i hostel ©Teresa Semik

  Czeski Raj to miejsce pełne zamków i przyrodniczych okazów. W jego centrum jest miasto Turnov, leżące 80 km na wschód od Pragi. 8 km od Turnova jest zaś Hruba Skala, renesansowy pałac z okalającym go parkiem.

  Zamek stoi na piaskowych skaliskach, na wysokości około 60 m. Stanął tu już w XIV wieku. Widok z wieży rozciąga się na skalne maczugi, wzgórze Kozakov, gdzie wydobywa się kamienie szlachetne.

  Czesi rozliczyli się ze skonfiskowanych majątków po drugiej wojnie. Ostatni właściciele pałacu nie odzyskali, bo jeden z członków rodziny w czasie wojny służył w Wehrmachcie.

  Dziś jest w nim hotel czterogwiazdkowy, który kupił gruziński biznesmen. Pokój 2-osobowy w komnatach kosztuje 2430 koron czeskich (150 zł to 1000 koron). Na drugim dziedzińcu zamkowym jest hostel i łóżko kosztuje 220 koron.

  Wokół zamku są wytyczone szlaki spacerowe. Odnajdziemy skalne adamowe łoże w komnacie miłości. Niestety, łoże odgrodzone jest od gości, bo każdy próbował sprawdzić, czy twarde. Piaskowiec tego nie znosi. Po drugiej stronie łoża są skalne nogi jakiejś pary. Postaci zniknęły, bo gorszyły przechodniów.

  Przy żółtym szlaku, w odległości od zamku ok.15 minut, jest symboliczny cmentarz tych, którzy zginęli w górach całego świata i już nie wrócili do domu.

  Trasy spacerowe wiją się dolinami przez to romantyczne, skalne miasteczko. Kto potrafi się wspinać, a przede wszystkim ma stosowne uprawnienia, bez problemu może się wdrapać na wierzchołki. Strome skały wznoszą się na 50-60 m. Na tych skałkach zaczynali ćwiczyć wszyscy czescy himalaiści.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo