Zabrze: konkurs na projekt pomnika prof. Religi przedłużony

  Zabrze: konkurs na projekt pomnika prof. Religi przedłużony

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Konkurs na projekt pomnika prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu zostanie przedłużony. Nadal będzie miał otwartą formułę. Nazwisko autora monumentu, który ma stanąć w ścisłym centrum miasta, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i noszącej imię zmarłego wybitnego kardiochirurga, poznamy dopiero jesienią.
  Władze miasta chcą ogłosić werdykt podczas wyjątkowej uroczystości - XX, jubileuszowego koncertu "Serce za serce" Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

  Przypomnijmy, że konkurs będzie przedłużony, ponieważ w lutym nie został rozstrzygnięty. Choć wpłynęło na niego 18 prac, jurorzy uznali, że żadna nie jest na tyle ciekawa i oryginalna, by powstała z niej rzeźba upamiętniająca prof. Religę.

  - Jurorzy podkreślali, że daliśmy zbyt krótki termin na przygotowanie prac, dlatego wpłynęło ich tylko 18 - mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

  Tymczasem zdaniem internautów nadesłane prace były słabe, ponieważ regulamin konkursu przewidywał, aby uczestnicy przygotowali projekt w formie rzeźby figury prof. Religi, a w jury zasiedli urzędnicy.

  - Żaden poważny artysta nie będzie brał udziału w konkursie, w którym głównymi oceniającymi są urzędnicy, w wielu przypadkach pozbawieni gustu i wyczucia artystycznego - uważa internauta Kaktus.

  Lewandowski tłumaczy, że w gronie jurorów znaleźli się artyści (m.in. prof. Stanisław Słodowy) i radny PO Łukasz Urbańczyk, architekt i pomysłodawca otwartego konkursu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama