Ważne
  Tym razem Arkadiusz Gola pokazał piękno krajobrazu...

  Tym razem Arkadiusz Gola pokazał piękno krajobrazu pogórniczych hałd

  Adrian Heluszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nagrodzone zdjęcia Arka pokazywały m.in. hałdy Radlina, Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Czerwionki-Leszczyn

  Nagrodzone zdjęcia Arka pokazywały m.in. hałdy Radlina, Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Czerwionki-Leszczyn

  Fotoreporter "Dziennika Zachodniego", Arkadiusz Gola, zdobył pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie BZ WBK Press Foto.
  Nagrodzone zdjęcia Arka pokazywały m.in. hałdy Radlina, Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Czerwionki-Leszczyn

  Nagrodzone zdjęcia Arka pokazywały m.in. hałdy Radlina, Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Czerwionki-Leszczyn

  W konkursie doceniono zdjęcia Arkadiusza Goli poświęcone pokopalnianym hałdom w takich miejscowościach, jak Radlin, Świętochłowice, Ruda Śląska czy Czerwionka-Leszczyny.

  ZOBACZ GALERIĘ PRAC KONKURSOWYCH ARKADIUSZA GOLI

  - Hałdy węgla kamiennego na Górnym Śląsku tworzą niepowtarzalne krajobrazy.
  Mimo że wydobycie węgla systematycznie spada, a hałdy kamienia węgielnego są eksploatowane pod budowę autostrad, górnictwo w dużej mierze kształtuje krajobraz tego regionu - stwierdził Arkadiusz Gola.

  Fotografowanie życia i wszystkiego, co związane z pracą górników, to dla Arkadiusza największa pasja. Nie ma się jednak temu co dziwić, skoro wywodzi się z górniczej rodziny, w której wspomniane tradycje są wciąż żywe. Górnictwem trudnili się, i nadal trudnią, praktycznie wszyscy mężczyźni z najbliższej rodziny Arkadiusza. On zdecydował się ujmować górnicze klimaty na zdjęciach.
  Wygranie konkursu BZ WBK Press Foto to niejedyne wyróżnienie, jakie w ostatnim czasie otrzymał nasz fotoreporter. Arek wywalczył również pierwszą nagrodę w IX Ogólnopolskim Biennale Fotografii "Kochać człowieka", w którym rywalizowało 590 fotografii nadesłanych przez 116 autorów. Spośród nadesłanych prac komisji najbardziej do gustu przypadła jego fotografia "Wcześniak", pokazująca niemowlaka wtulonego na szpitalnym łóżku w swoją matkę. Wraz z Jakubem Ochnio, za pracę "Fabryka 514", nasz fotoreporter stanął także na drugim stopniu podium.

  Biennale to niezwykle prestiżowy konkurs. Ma zasięg ogólnopolski i jest otwarty dla każdego fotografa, zarówno dla tego, legitymującego się już osiągnięciami, jak i dla stawiającego pierwsze kroki w fotografii. O jego niezwykłej popularności świadczy choćby ogromna liczba nadesłanych prac.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tym razem Arkadiusz Gola pokazał piękno krajobrazu pogórniczych hałd

   Heinrich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Szanowny Panie Gola,
   pojęcie "piękna" jest bardzo kruche i relatywne. W przypadku hałd pogórniczych nie jest to nic innego jak pozostałości poprzemysłowe...czy są "piękne" to indywidualny punkt...rozwiń całość

   Szanowny Panie Gola,
   pojęcie "piękna" jest bardzo kruche i relatywne. W przypadku hałd pogórniczych nie jest to nic innego jak pozostałości poprzemysłowe...czy są "piękne" to indywidualny punkt zapatrywania. Jako Ex-Górnik KWK "Bobrek" oraz koncernu RAG uważam (i tak m.i. w tym zakresie stanowi prawo Górnicze i Geologiczne), że tereny pogórnicze (w tym również hałdy) nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa Społeczeństwa... Dlatego przy całym szacunku dla artystycznych ujęć pracy Sz.Pana te zdjęcia przedstawiają degenerację regionu za którą tak naprawdę nikt nie chce być odpowiedzialny...Przesyłam Sz.Panu, Redakcji i zainteresowanym czytelnikom adresy internetowe stron dotyczących hałd w Zagłębiu Rury (Nadrenia Westfalia, w której leży Zagłębie Rury, jest Partnerem Woj. Sląskiego) mając nadzieję, że nie zostanie to przyjęte jako "wytykanie i wymądrzanie się" tylko motywacja do zmian...bo Górnictwo Węgla Kamiennego w takiej formie jaką znamy zniknie z tego Regionu za kilkanaście lat a hałdy pozostaną...
   Glückauf i Szczęść Boże
   Heinrich
   Adres znany redakcji.

   www.rag.de
   www.halden.ruhr.de
   www.halden-tourismus.dezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama