Sprawa Wujka jeszcze się nie skończyła

  Sprawa Wujka jeszcze się nie skończyła

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza kasacja od prawomocnego wyroku w sprawie pacyfikacji kopalni Wujek wpłynęła już do katowickiego Sądu Apelacyjnego.
  Dotyczy Macieja Szulca, który, jak inni skazani członkowie plutonu specjalnego, nigdy nie przyznał się do winy.

  - Nie ma dowodów, że strzelałem w czasie tej akcji - mówi Szulc. - Raport o zużyciu amunicji nie jest przeze mnie podpisany, na tym dokumencie nie ma daty i numeru broni. Dwukrotne ekspertyzy balistyczne ,w 1982 i 1992 roku,nie wykazały prawdopodobieństwa, że z mojej broni padły strzały.

  W sporządzonej kasacji adwokat Szulca wskazuje też na brak dokumentów, które przemawiają za niewinnością skazanego, a zniknęły z akt sprawy, m.in. mapa sytuacyjna Wujka. Zdaniem Szulca w 1991 r. zaznaczył na niej swoją pozycję w chwili, gdy padły strzały. Nie mógł z tego miejsca wymierzyć do górników. Prawomocnym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał pod koniec czerwca 14 byłych milicjantów z plutonu specjalnego. Niektórzy z nich też szykują się do złożenia kasacji, mają na to około 2-3 tygodni. Rozpozna je Sąd Najwyższy.

  Ten nadzwyczajny środek odwoławczy nie wstrzymuje jednak wykonania kary. Dowódcę specplutonu skazano na 6 lat pozbawienia wolności, pozostałych na 3,5 oraz 4 lata.

  - Wydane zostało zarządzenie o wykonaniu wyroku i kompletowana jest dokumentacja dotycząca osadzenia skazanych - twierdzi sędzia Hanna Szydziak z katowickiego Sądu Okręgowego.

  Prawdopodobnie za parę dni wysłane zostaną pierwsze wezwania do odbycia kary.

  Kilku skazanych, w tym Maciej Szulc, wniosło o odroczenie wykonania kary. Sąd zajmie się nimi oddzielnie. W więzieniu pozostaje tylko dowódca specplutonu Romuald Cieślak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama