"Wahadło" w Porębie na DK78 zniknie przed majówką

  "Wahadło" w Porębie na DK78 zniknie przed majówką

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Wahadło" w Porębie na DK78 zniknie przed majówką
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Patryk Drabek

  Korkuje się droga krajowa nr 78 w Porębie, ale wkrótce przestanie obowiązywać ruch wahadłowy
  Droga krajowa nr 78 to jedna z najpopularniejszych tras z województwa śląskiego do Kielc. W ostatnich tygodniach jednak przejechanie przez Porębę (w powiecie zawierciańskim) oznacza spore opóźnienie. Czeka nas tam stanie w sporym korku. Powodem utrudnień jest remont nawierzchni, który ma potrwać do 16 maja.

  - Utrudnienia w niektórych miejscach występują na odcinkach około 500 metrów - podkreśla Daniel Wojdas, taksówkarz z Zawiercia.
  - Nie ma sygnalizacji świetlnej, a ruchem kierują pracownicy. I potrzeba od 15 do 20 minut więcej, aby przejechać Porębę. Trzeba również uważać na zawieszenie swojego auta, bo niestety w kilku miejscach jest frezowany asfalt i występują dość spore uskoki (progi). Miejmy nadzieję, że prace pójdą sprawnie i szybko. Jest to przecież jedyna droga tranzytowa łącząca Śląsk z Kielcami. Już się boję, jakie utrudnienia będą panowały w weekendy, nie wspominając o weekendzie majowym - wzdycha Daniel Wojdas.

  Można to ominąć?  Jak można ominąć robotników i związane z tym utrudnienia?

  - Można objechać poszczególne odcinki, ale całości nie ominiemy - zwraca uwagę Jan Kowalski z Poręby i proponuje trasę z Siewierza przez Czekankę, Leśniaki, a później Myszków i do Zawiercia. Dodaje jednak, że konieczna jest budowa obwodnicy DK 78.

  Daniel Wojdas radzi natomiast innym kierowcom, by do Katowic jechali wybierając np. drogę przez Dąbrowę Górniczą-Ząbkowice.

  Utrudnień już nie będzie  Mamy jednak bardzo dobre informacje dla kierowców, którzy przejeżdżają tą trasą. Jak przekazał nam w piątek Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, prace bitumiczne potrwają tylko do 28 kwietnia, a po ich zakończeniu nie będzie już obowiązywał ruch wahadłowy. Prace wykończeniowe będą się jeszcze odbywały do 16 maja. Nie będą już jednak tak uciążliwe jak układanie nawierzchni. Dodajmy, że nie jest to jedyny odcinek DK 78, gdzie trwają obecnie prace.

  Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad remontuje również chodniki w Pradłach, gdzie także wprowadzono ruch wahadłowy. Jak informuje GDDKiA, prace trwają na odcinku niespełna jednego kilometra i nie są one tak uciążliwe dla kierowców, jak to, co dzieje się obecnie na terenie Poręby.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama