[ZDROWIE] Rak płuc, piersi i szyjki macicy zbierają żniwo...

  [ZDROWIE] Rak płuc, piersi i szyjki macicy zbierają żniwo wśród Polek

  AMA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie mam czasu, by chorować. Muszę zająć się pracą, domem i rodziną - tak najczęściej brzmią wymówki kobiet, które zwlekają z wizytą u lekarza, a badania profilaktyczne odkładają na później. Statystyki mówią jasno: wcześnie wykryte choroby nowotworowe dają szansę całkowitego wyleczenia.
  [ZDROWIE] Rak płuc, piersi i szyjki macicy zbierają żniwo wśród Polek
  Niestety umieralność kobiet w Polsce zmniejsza się znacznie wolniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.
  Przez długi czas największym przeciwnikiem Polek był nowotwór piersi. Według najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, niedawno szala przechyliła się w kierunku raka płuc, statystyki wykazują, że choruje na niego już 23,6 proc. kobiet z chorobą nowotworową (na raka piersi: 20 proc. kobiet). Na trzecim miejscu tej statystyki jest rak szyjki macicy.

  Rak płuc
  Na raka płuc umiera obecnie około 6,5 tysiąca Polek rocznie. To zdecydowanie więcej niż dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. Niska świadomość społeczeństwa, brak badań profilaktycznych oraz prześwietleń sprawdzających stan naszych płuc powodują, że nowotwory te często wykrywane są już w bardzo zaawansowanym stadium.

  - Główną przyczyną występowania raka płuc jest toksyczny dym papierosowy. Niebezpieczne dla naszego zdrowia jest zarówno palenie czynne, jak i bierne - mówi lek. med. Sebastian Woźniak ze szpitala Med Polonia w Poznaniu. - Wśród mężczyzn zauważamy spadek wskaźnika zachorowań na raka płuc, natomiast u pań liczba ta stale wzrasta - dodaje. Kobiety bowiem zdecydowanie rzadziej rzucają palenie, tłumacząc się niewielką liczbą wypalanych papierosów lub tym, że podczas palenia nie wciągają dymu do płuc.

  Kaszel, chrypka, duszności czy krótki oddech ze świstem mogą być pierwszymi objawami choroby. - Pacjenci chorujący na raka płuc skarżą się także na brak apetytu, uczucie zmęczenia nawet po niewielkim wysiłku, kłucie i ból w klatce piersiowej, a także na wzmożoną potliwość - dodaje Sebastian Woźniak.

  Bardzo istotne jest, aby nie pomylić tych objawów z grypą lub przeziębieniem i udać się na kontrolę do lekarza.

  - Pacjenci z podejrzeniem nowotworu zostają objęci specjalnym pakietem badań. Zaczyna się od badania rentgenowskiego. W przypadku niepokojących zmian następuje rozszerzenie diagnostyki o bronchoskopię z pobraniem wycinków tkanki do badań histopatologicznych oraz o badanie tomografii komputerowej. Gdy diagnoza się potwierdzi, wybór terapii zależy od stadium choroby pacjenta.

  - Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów, zazwyczaj usuwany jest zajęty przez raka płat płuca. Natomiast, zdarza się też tak, iż pacjent nie kwalifikuje się do operacji i pozostaje prowadzenie leczenia zachowawczego, czyli radio lub chemioterapii - mówi Sebastian Woźniak.

  Rak piersi
  Specjaliści podkreślają, iż wcześnie wykryty nowotwór, a zwłaszcza ten bez przerzutów do węzłów chłonnych, jest praktycznie całkowicie wyleczalny. 5-letnie przeżycie, które oznacza wyleczenie, wynosi w tym przypadku nawet 90 proc.
  Sygnałami, które powinny wzbudzić naszą czujność, są przede wszystkim zmiany kształtu i wielkości naszych piersi, zaczerwienienia, a także wyciek z brodawki czy powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

  W wykryciu guzków niezawodne jest comiesięczne samobadanie, polegające na dokładnym uciskaniu piersi punkt po punkcie. Dodatkowo raz w roku każda kobieta powinna udać się do ginekologa, który zbada nasz biust palpacyjnie oraz ultrasonograficznie.

  - Badanie USG piersi umożliwia wykrycie pewnej liczby nowotworów, których nie wykrywa nawet mammografia. Dodatkowo pomaga ono w różnicowaniu zmian litych i torbielowatych, szczególnie u młodych kobiet lub kobiet w ciąży - mówi Sebastian Woźniak.

  - Nasza diagnostyka jest uzupełniona o tradycyjne badanie lekarskie, a także o oznaczenie markera nowotworowego CA 15-3, który nie może być wykorzystywany, jako samodzielne badanie przesiewowe, ale może służyć uzupełnieniu diagnostyki - zaznacza. Jeżeli chodzi o badania mammograficzne, to ich wykonanie zaleca się kobietom po 35. roku życia, natomiast dla pań po 50. roku życia dostępny jest dziś program profilaktyczny zapewniający im darmowe badania mammograficzne co 2-3 lata.

  Rak szyjki macicy
  W przypadku raka szyjki macicy również ogromne znaczenie ma nasza szybka reakcja oraz profilaktyka. Jest to nowotwór, który w pierwszej fazie przebiega praktycznie bezobjawowo, co może uśpić naszą czujność i okazać się bardzo niebezpieczne. Jeżeli jednak zauważymy, iż występują u nas krwawienia w czasie między miesiączkami, a miesiączki są obfitsze niż wcześniej lub występują krwotoki czy krwawienie po stosunku, powinnyśmy zgłosić się do specjalisty.

  - Badanie ginekologiczne niestety nie potwierdzi obecności komórek nowotworowych, dlatego w tym celu ginekolog zleca wykonanie badania cytologicznego - mówi Sebastian Woźniak. - Cytologia, polega na pobraniu materiału z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie na przeniesieniu próbki na szkiełko laboratoryjne i przekazanie go do badań cytologicznych - wyjaśnia.

  Wynik badania podawany jest w 5-stopniowej skali Papanicolau, a coraz częściej także w nowym opisowym systemie Bethesda. Gdy nowotwór wykryty jest w stadium przedinwazyjnym, a jego występowanie ograniczone jest jedynie do nabłonka, usunięcie zmian wykonywane jest za pomocą pętli elektrycznej (LEEP) lub z użyciem lasera. Jeżeli natomiast zmiany są bardziej zaawansowane i przekraczają one błonę podstawną nabłonka lub naciekają na głębsze tkanki szyjki macicy, wówczas metodą leczenia jest operacja, radioterapia lub chemioterapia.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   badania to podstawa

   marta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   U nas cytologia obowiązkowo co rok, badania piersi, bowiem jesteśmy z siostra "obciążone nowotworem" piersi. Miała go babcia, mama, siostra mamy. Mojej mamie niedawno prewencyjnie pobrano wycinki...rozwiń całość

   U nas cytologia obowiązkowo co rok, badania piersi, bowiem jesteśmy z siostra "obciążone nowotworem" piersi. Miała go babcia, mama, siostra mamy. Mojej mamie niedawno prewencyjnie pobrano wycinki z szyjki macicy do badania, w znieczuleniu ogólnym , w tyskiej klinice Dea Salus. Na szczęście zmiany nie okazały się nowotworowe, a le dzięki temu wiemy, ze mama jest zdrowa. Pozdrawiamy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama