Ciało "do przeglądu", czyli badaj się, żeby nie było za...

  Ciało "do przeglądu", czyli badaj się, żeby nie było za późno...

  Violetta Jurczyk-Stanisławska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ciało "do przeglądu", czyli badaj się, żeby nie było za późno...
  1/2
  przejdź do galerii
  Rak w pierwszym okresie nie boli. Wiele innych groźnych chorób także od razu nie daje objawów bólowych. A gdy ból już się pojawi, niestety na wyleczenie może być za późno. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Regularne badania są niekiedy szansą na całkowite wyleczenie choroby, która jeszcze nie zdążyła się rozwinąć. Te podstawowe powinien wykonywać każdy dorosły człowiek, niezależnie od tego, czy coś mu dokucza, czy też czuje się "jak młody bóg" - silny i gotowy "góry przenosić".
  Nie jest też ważne to, jaki prowadzimy tryb życia (w przypadku regularnych badań oczywiście). Choroba może się czaić zarówno u kogoś, kto godzinami siedzi przy komputerze, jak i u aktywnego, uprawiającego sporty i korzystającego z siłowni młodzieńca w sile wieku. Tak to już jest, że stara maksyma "Bądź przezorny" nie "zwraca uwagi" ani na tryb życia, ani na płeć.

  Są oczywiście ludzie, którzy kwalifikują się do tzw. grup ryzyka - genetycznych czy wynikających z różnych uzależnień. Ale akurat ci pacjenci, właśnie dlatego, że do tych grup należą, badani są częściej. Bo albo przeżyli tragedię związaną z chorobą kogoś z rodziny i są świadomi genetycznego zagrożenia, albo trafiają do lekarza częściej niż ci potencjalnie zdrowi.


  Cywilizacja nam nie sprzyja
  Żyjemy w niezbyt zdrowych i "higienicznych" dla naszego organizmu czasach. W ciągłym biegu i z całą "furą" spraw na głowie nie dbamy o siebie, niezdrowo i byle jak się odżywiamy, a wielu z nas na co dzień towarzyszy stres. To wszystko powoduje, że ryzyko związane z chorobami cywilizacyjnymi jest większe niż nam się wydaje. Nie warto igrać z losem, podstawowe badania trwają zaledwie kilka minut i są praktycznie bezbolesne, a mogą uratować nam zdrowie, a nawet życie.

  Co i kto powinien badać?
  Jest grupa badań profilaktycznych, które powinien co pewien czas wykonywać każdy - niezależnie od płci. Ale są też badania szczególnie ważne dla kobiet i takie, którym powinni poddawać się przede wszystkim mężczyźni. Te niezależne od płci - to morfologia krwi oraz inne badania laboratoryjne, do których zalicza się OB (obecnie częściej stosowaną w wypisach nazwą jest CRP), poziom glukozy, elektrolitów, mocznika oraz kreatyniny, poziom aminotransferaz i cholesterolu oraz badanie ogólne moczu.

  Gdy lata dają o sobie znać...
  Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, po przekroczeniu "magicznej" czterdziestki powinni bardziej zadbać o siebie, badać się częściej i bardziej szczegółowo. O jakie badania chodzi? Zdjęcie rtg klatki piersiowej (profilaktyka raka płuc) powinien raz do roku robić każdy palacz po czterdziestce. To podstawowe badanie umożliwiające rozpoznanie nowotworu płuca. Test na obecność krwi utajonej w kale (profilaktyka raka jelita grubego) warto robić raz w roku, gdy ma się więcej niż 40 lat. Dzięki temu badaniu jest szansa na szybkie wykrycie zmian nowotworowych jelita grubego. Dziś dostępne są już także testy do samodzielnego wykonania tego badania w domu. Dla kobiet w 10 lat po menopauzie, dla mężczyzn po skończeniu 65. roku życia ważna jest densytometria kości, która pozwala ocenić gęstość kości i wykryć zagrażającą osteoporozę. Badanie ostrości wzroku oraz ciśnienia śródgałkowego u pacjentów powyżej 40. roku życia pozwala na wczesne rozpoznanie jaskry, jednej z chorób, która nieleczona może doprowadzić do ślepoty. No, i stomatolog! Raz na 6 miesięcy wizyta w jego gabinecie jest konieczna, niezależnie od tego czy nosimy już protezę, czy mamy stałe zęby.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama