Garaż Fest w Częstochowie: Legendarny festiwal reaktywowany...

  Garaż Fest w Częstochowie: Legendarny festiwal reaktywowany po 30 latach! [ZDJĘCIA]

  BR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Garaż Fest w Częstochowie: Legendarny festiwal reaktywowany po 30 latach! [ZDJĘCIA]
  Dzięki zapałowi czterech częstochowian po trzydziestu latach reaktywowany zostanie w Częstochowie legendarny Festiwal Garaż Fest. To impreza tak legendarna, że... niewiele o niej wiemy. Pewne jest jedynie, że odbywała się w połowie lat 80. ubiegłego wieku, a udział w przeglądzie brały udział takie firmy, jak T.Love, DAAB oraz Myslovitz (choć pod inną nazwą).
  Garaż Fest w Częstochowie: Legendarny festiwal reaktywowany po 30 latach! [ZDJĘCIA]
  Garaż Fest tak obrósł legendą, że na dobrą sprawę, niewiele o nim wiadomo... Prawdopodobnie odbyły się dwie edycje w 1984 i 1985 roku. Prawdopodobnie organizowała go jedno ze stowarzyszeń studenckich. Grać na nim miały takie grupy, jak T.Love, DAAB czy Myslovitz.

  Uczestnicy tamtych wydarzeń do dzisiaj z zachwytem wypowiadają się o atmosferze przeglądu, który tak jak w tym roku, odbywał się w Klubie Politechnik.
  - Trudno powiedzieć, czemu odbyły się tylko dwie edycje festiwalu, skoro był on tak dobrze oceniany. Podejrzewam, że robiło go stowarzyszenie studenckie związane z ówczesną partią, a jak wiemy system się wtedy sypał. Poza tym rockandrollowcy nie byli wówczas popularni - mówi Paweł Mielczarek, jeden z organizatorów.

  - Tu mogę dodać, że na pewno wiele zespołów dziś jeszcze istniejących lub minionych, ale pozostających w historii polskiego rocka, przewinęło się przez częstochowską scenę. Pamiętam, że była to rewelacyjna impreza z doskonałą frekwencją i to nie tylko nastoletnich słuchaczy.Podobnie jak ja „Macio” też pamięta, że w kolejnym roku Garażu już nie było. Muzycy z T.Love, Formacji Nieżywych Schabuff i innych kapel wyjechali na studia i na miejscu zabrakło zaczynu – twierdzi muzyk. Ja, który byłem wtedy o dobrych parę lat starszy od tych rockmenów, pamiętam, że chyba władze uczelni nie były już skłonne użyczać szyldu Politechniki i sali na tego typu spotkania festiwalowe. Przy pierwszej edycji nie obyło się bez bałaganu i nadużycia alkoholu. Jak to zresztą na tego typu imprezach bywało i bywa - wspomina Tadeusz Piersiak, obecny dyrektor OPK Gaude Mater.

  Organizatorami festiwalu jest czwórka częstochowian: Jacek Sekuła, Wojciech Król (lider zespołu Rażeni Piorunem), Paweł Stomma (lider grupy Breakmaszyna) oraz Paweł Mielczarek (menedżer muzyczny). SPAZM (Spontaniczny Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych) Garaż Fest 2015 odbędzie się w Częstochowie 15 i 16 maja w Klubie Politechnik.

  - Do przeglądu już zgłosiło się 17 zespołów, a liczę, że będzie ich drugie tyle. Nawet nie wiedziałem, że tyle kapel gra w powiecie częstochowskim. Od lat działam w branży i nie znam jednej trzeciej zespołów, które się zgłosiły - mówi Mielczarek.

  Do finału zakwalifikowanych zostanie osiem zespołów, które będą oceniać gwiazdy: Andrzej Nowak (TSA, Złe Psy), Tomasz "Oley" Olejnik (Proletaryat) oraz Jacek Dewódzki (Revolucja, Kontrabanda, w przeszłości Dżem). Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, a także m.in. możliwość wykorzystania studia nagrań oraz występ podczas lipcowego festiwalu Gitarowe Granie na Promenadzie Czesława Niemena.

  - Chcemy dać szansę młodym zespołom, bo wiele z nich reprezentuje dobry poziom, ale nie ma miejsce, gdzie mogłyby zaistnieć - mówi Paweł Mielczarek.

  Przeglądowi będą towarzyszyć występy gwiazd. Zagrają Złe Psy, Jacek Dewódzki i Revolucja oraz Proletaryat. Organizatorzy zadbali o to, żeby ceny biletów były przystępne. Karnet na dwa dni będzie kosztować 30 zł, a wstęp na jeden dzień 20 zł. Bilety do nabycia w sklepie muzycznym „Rock’n’roll” Częstochowa Al. Kościuszki 14 A.

  Program Garaż Fest 2015

  Pierwszy dzień Festiwalu / 15.05.2015
  16.00 – 19.00 - Przegląd Muzyczny zespołów zakwalifikowanych do udziału w konkursie. (Nazwy ośmiu wytypowanych do Przeglądu zespołów Organizator ogłosi w dn. 05.05.2015).
  19.00 – Występ zespołu BREAKMASZYNA
  19.40 – Ogłoszenie wyników Przeglądu Muzycznego
  20.20 – Występ zespołu ESKALACJA
  21.00 – Występ Gwiazdy Wieczoru – zespołu ZŁE PSY

  Drugi dzień Festiwalu / 16.05.2015
  17.00 – 19.00 - Koncerty Laureatów: występy zespołów - Laureatów Przeglądu Muzycznego
  19.00 – Występ zespołu RAŻENI PIORUNEM
  19.50 – Występ zespołu CHAOS ENGINE RESEARCH
  20.40 – Wręczenie nagród Laureatom Przeglądu Muzycznego
  21.00 – Występ gwiazdy wieczoru – zespołu REVOLUCJA & J. DEWÓDZKI
  22.00 – Występ Gwiazdy Wieczoru – zespołu PROLETARYAT


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama