Katowicki policjant wspomaga w Londynie Operację NEXUS....

  Katowicki policjant wspomaga w Londynie Operację NEXUS. Pomaga głównie polskim emigrantom

  AS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowicki policjant wspomaga w Londynie Operację NEXUS. Pomaga głównie polskim emigrantom
  Od października 2013 r., polscy oraz rumuńscy policjanci współpracują z Policją Metropolitalną Londynu w ramach Operacji NEXUS. Została ona zorganizowana w celu podniesienia poziomu profesjonalizmu Policji londyńskiej podczas wykonywania czynności z udziałem przestępców z zagranicy. Wśród policjantów biorących udział w realizacji projektu, jest także przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mł. asp. Arkadiusz Bednarz.
  Katowicki policjant wspomaga w Londynie Operację NEXUS. Pomaga głównie polskim emigrantom
  Głównym celem Operacji NEXUS jest zapewnienie pomocy w przetwarzaniu informacji niezbędnych do identyfikacji sprawców przestępstw pochodzących zza granicy oraz ocenianiu ryzyka, jakie mogą stwarzać. Szacuje się bowiem, że obcokrajowcy stanowią obecnie 1/3 ludności Londynu, a około 28 proc. osób zatrzymywanych przez policję to właśnie imigranci.

  W ramach tych działań policjanci współpracują z Rządową Służbą Migracyjną oraz Służbą Graniczną i zbierają informacje o przestępcach zagranicznych, które są następnie przydatne podczas ich zatrzymywania i sądzenia.

  Funkcjonariusze pomagają ponadto w ustalaniu tożsamości przestępców, którzy przekraczają granice Wielkiej Brytanii oraz wspierają londyńczyków w poszukiwaniach osób powiązanych z przestępczością, a pozostających na zwolnieniach warunkowych.

  Operacja NEXUS ruszyła na początku października 2012 roku. W skład grupy ludzi, którzy zajmują się problematyką przestępczości wśród imigrantów oraz zacieśniają współpracę z Rządową Służbą Migracyjną, wchodzi około 70 policjantów.

  Zdaniem londyńskich stróżów prawa, kluczowym elementem, który wpłynął na sukces operacji było wcielenie do zespołu polskich oraz rumuńskich policjantów, którzy w ramach 2-letniego programu, dołączyli do nich w październiku 2013 roku.

  W skład zespołu wchodzi 8 policjantów z Rumunii i 3 z Polski. Jest wśród nich również przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mł. asp. Arkadiusz Bednarz, który służy w Policji od ponad 20 lat.

  Jego zdaniem rola polskich stróżów prawa polega głównie na usprawnieniu komunikacji z mieszkającymi w Londynie Polakami, którzy nie mówią po angielsku.

  W wielu przypadkach Polacy czują się bowiem swobodniej, mogąc rozmawiać z policjantami w języku ojczystym, co znacznie usprawnia proces gromadzenia informacji.

  Mł. asp. Bednarz przyznaje, że służba w londyńskiej policji jest dla niego nie tylko dużym wyzwaniem, ale i okazją do zdobywania nowych i doskonalenia wcześniej już nabytych umiejętności zawodowych.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama