Shell Eco-marathon 2015 w Rotterdamie: Politechnikę Śląską...

  Shell Eco-marathon 2015 w Rotterdamie: Politechnikę Śląską reprezentować będą dwa bolidy

  PP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bolidy Politechniki Śląskiej na Shell Eco-marathon 2015
  1/4
  przejdź do galerii

  Bolidy Politechniki Śląskiej na Shell Eco-marathon 2015 ©Paweł Pawlik/Dziennik Zachodni

  Bolidy Politechniki Śląskiej na Shell Eco-marathon 2015: Politechnikę Śląską, która wystartuje w maju w Rotterdamie z dwoma konstrukcjami, reprezentował pojazd o nazwie MuSHELLka.
  Prezentacja bolidów biorących udział w tegorocznym wyścigu Shell Eco-marathon odbyła się na stadionie warszawskiej Legii w miniony czwartek.

  Studenci Politechniki Śląskiej ze Studenckiego Koła Naukowego Modelowanie Konstrukcji Maszyn wraz z załogami z pięciu innych polskich uczelni zaprezentowali bolidy, które już w maju wystartują wyścigu Shell Eco-marathon.

  W sumie przedstawiono cztery z kilkunastu lekkich pojazdów elektrycznych, które zmierzą się w dwóch kategoriach konkursowych: „Prototype” i „UrbanConcept”.
  Politechnikę Śląską podobnie, jak w ubiegłym roku reprezentować będą dwa bolidy skonstruowane przez studentów działających w Studenckim Kole Naukowym Modelowanie Konstrukcji Maszyn – napędzana baterią elektryczną MuSHELLka (kategoria „Prototype”) i jej młodszy brat – Bytel – o napędzie wodorowym, który wystartuje w kategorii „UrbanConcept”.

  Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych i prestiżowych konkursów studenckich odbywający się co roku w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły z uczelni i szkół średnich z całego świata, samodzielnie projektują, budują i testują pojazdy najbardziej wydajne pod względem energetycznym. Zwycięża ta drużyna, która pokona najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa.

  W tegorocznej edycji, która odbędzie się w Rotterdamie między 18 a 24 maja, weźmie udział 228 zespołów studenckich z 30 krajów Europy i północnej Afryki. Poza europejską edycją konkurs ma także edycje amerykańską i azjatycką.

  - W ubiegłym roku politechniczny Bytel ukończył rywalizację w kategorii „UrbanConcept” z wynikiem 59 km/kWh, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski - mówi Paweł Doś, rzecznik śląskiej uczelni.

  - Startująca w kategorii prototypów MuSHELLka pobiła wówczas dotychczasowy rekord kraju, poprawiając wcześniejszy rezultat z 454,5 na 487 km przejechanych na 1 kWh. Trzymamy kciuki, by tegoroczne wyniki zespołu Smart Power były co najmniej tak dobre, jak te uzyskane w 2014 roku - dodaje Doś.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama