Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Skoczowa też nie chcą Herberta Czai

TES
Herbert Czaja, który zmarł w 1997 r., był postacią kontrowersyjną. Sprzeciwiał się uznaniu polsko-niemieckiej granicy na Odrze i Nysie
Herbert Czaja, który zmarł w 1997 r., był postacią kontrowersyjną. Sprzeciwiał się uznaniu polsko-niemieckiej granicy na Odrze i Nysie bdv-bayern.de
Podczas wtorkowej sesji radni Skoczowa przyjęli stanowisko sprzeciwiające się wieszaniu tablicy pamiątkowej poświęconej Herbertowi Czai na budynku Zespoły Szkół Specjalnych w Skoczowie. Jeden radny był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Tablica miała przypominać, że kiedyś był to dom rodziny Herberta Czai „orędownika porozumienia między Niemcami a ich wschodnimi sąsiadami”, choć wiadomo, że ten niemiecki polityk do końca życia kwestionował obecną granicę polsko-niemiecką.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców w Raciborzu wystąpiło z propozycją upamiętnienia Herberta Czai w Skoczowie, człowieka, którego także aktywność w czasie drugiej wojny i współpraca z niemieckim okupantem budzi wiele zastrzeżeń.

CZYTAJ TAKŻE:
Herberta Czai nie da się wybielić. Nie można go uhonorować tablicą na polskiej szkole

Stanowisko swoje radni Skoczowa podjęli w ślad za oświadczeniem radnych powiatu cieszyńskiego, którzy na początku kwietnia br. także sprzeciwili się honorowaniu byłego członka Związku Niemieckiego, przybudówki NSDAP dla Volksdeutschów w Generalnym Gubernatorstwie, i działacza niemieckich wypędzonych. „Próby gloryfikowania osób zaangażowanych w działalność antypolską wzbudzają nasz sprzeciw” – napisali wówczas radni powiatu cieszyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!