Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Niemiec: Wierzymy w polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie [ŚLĄSK PLUS]

Marcin Zasada, Marek Twaróg
Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel gościł na Śląsku z okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się tydzień temu w Katowicach
Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel gościł na Śląsku z okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się tydzień temu w Katowicach Karina Trojok/Dziennik Zachodni
Europejskie sankcje wobec Rosji działają i odniosą skutek. W pewnym momencie ekonomiczna presja na Putinie będzie na tyle mocna, że zmusi go do powolnych ustępstw - mówi Rolf Nikel, ambasador Niemiec, którego gościliśmy w redakcji DZ

Muszę panom przede wszystkim przyznać się, że ze Śląska pochodzi moja rodzina. Mój dziadek był z Bielska. Wielokrotnie opowiadał, jakie to piękne miasto. Ale w Katowicach jestem po raz pierwszy.

Zna pan pewnie wyzwania, jakie stoją nie tylko przed Katowicami, ale i całym przemysłowym regionem śląskim. Ta problematyka co roku pojawia się również podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Śląsk znajduje się dziś w sytuacji podobnej kiedyś do Zagłębia Ruhry. Tam, wskutek bardzo starannych i planowanych długofalowo przemian gospodarczych, udała się droga nie tyle deindustrializacji, co przekształcenia w silny ośrodek słynący z technologii "zielonego przemysłu". Kolejne zagadnienie - współpraca sektora produkcyjnego z akademickim i naukowym na rzecz wzmacniania innowacyjności. To wszystko jest możliwe w Katowicach, ale nie jest to krótki proces - dla Niemców był on o tyle łatwiejszy, że nasz kraj dłużej jest członkiem Unii Europejskiej. Dodam tylko, że wciąż są w naszym kraju obszary z wysokim wskaźnikiem bezrobocia czy problemami ekonomicznymi. W Polsce ten etap transformacji trwa ledwie dekadę, w dodatku presja związana z globalizacją jest silniejsza. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszej globalnej gospodarce nie da się funkcjonować bez innowacyjności i inwestowania w nowe technologie.

Skoro jesteśmy przy globalnej gospodarce - jak z perspektywy roku można ocenić wpływ wojny na Ukrainie na kondycję ekonomiczną szczególnie tej części Europy, w której się znajdujemy?
Trudno byłoby podjąć się precyzyjnej diagnozy, tym bardziej, że na ten konflikt patrzymy dziś przez pryzmat nie tylko ekonomiczny, ale i polityczny, a także, być może przede wszystkim, przez pryzmat spójności i skuteczności unijnego działania. Europejskie sankcje nałożone na Rosję moim zdaniem odniosą swój skutek, szczególnie w pewnej perspektywie. Cały czas wierzymy również w polityczne rozwiązanie konfliktu, zgodnie z zapisami porozumienia mińskiego. To o tyle ważne, że odrzucamy jakąkolwiek zbrojną interwencję na wschodzie Ukrainy.

Świadomi obaw o dalszą eskalację wojny na Ukrainie - czy pańskim zdaniem istnieje jakakolwiek perspektywa jej zakończenia?
Europa musi nadal działać razem. Ta wojna jest testem europejskiego systemu bezpieczeństwa i politycznej skuteczności unijnych struktur.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!