Komunie: im mniej wiary, tym droższe prezenty

  Komunie: im mniej wiary, tym droższe prezenty

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W weekend - pierwsze Pierwsze Komunie Św. Księża przypominają, by uroczystość była okazją do spotkania z Jezusem, a nie wręczenia prezentów.
  Komunie: im mniej wiary, tym droższe prezenty

  ©arc

  Maj to miesiąc Komunii Świętych. Już w ten weekend na ulicach miast w naszym regionie pojawią się dziewczynki w mirtowych wianuszkach na głowach oraz chłopcy ubrani w białe garnitury lub alby.

  Zobaczymy ich na przykład w bazylice mniejszej pw. św. Antoniego w Rybniku czy w parafii św. Jadwigi Śląskiej na osiedlu Nowiny. Pierwsza Komunia Święta odbędzie się też w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie.

  Księża podkreślają, by nie zapomnieć o istocie Pierwszej Komunii Świętej, która powinna być duchowym wydarzeniem, nie zaś okazją do organizowania hucznych imprez i kupowania drogich prezentów.

  Tymczasem organizowanie Pierwszej Komunii Świętej kojarzy się z wydatkami. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ceneo.pl, na sam prezent wydajemy od 200 do 1000 złotych.

  A co znajduje się na liście prezentów? Wszelkiego typu elektronika i gadżety. Z ankiety Ceneo.pl wynika, że w 2015 roku na liście najbardziej trafionych prezentów elektroniczne gadżety wskazywało już średnio 20 proc. ankietowanych. Na czołowych pozycjach są jednak rowery (38 proc.) i zegarki (26 proc.).

  - Wzrost zainteresowania tabletami, smartfonami, laptopami widzimy już na początku kwietnia - mówi Tomasz Świta, kierownik Działu Rozwoju Treści w Ceneo.pl. - Rośnie także popularność dziecięcych zegarków, ale szczyt przypadł na 2011 rok - uważa. Jak dodaje, od 4 lat wyraźnie widać, że zainteresowanie osób kupujących prezenty pierwszokomunijne przenosi się z zegarków na elektroniczne gadżety. Ten trend potwierdza Wioletta Batóg, rzecznik prasowy sieci sklepów Media Markt.

  - Wiosną odnotowujemy dwucyfrowy wzrost sprzedaży tego typu produktów, jednak w tym roku hitem są drony i kamerki sportowe - mówi.

  A prezenty to nie wszystko. Dziś zaproszenie gości na obiad do domu jest bowiem rzadkością. Na zorganizowanie komunii poza domem decyduje się 60 proc. ankietowanych. W zależności od restauracji i wybranego menu to koszt od 80 do 250 zł od osoby.

  Beata Witczak z Katowic, której córka 10 maja będzie szła do Pierwszej Komunii Świętej, nie miała zamiaru stawać na głowie, by zorganizować huczną i kosztowną imprezę. Na stołach nie będzie alkoholu, tylko wino do obiadu. - Co prawda, spotykamy się w restauracji, ale nie staraliśmy się przygotować małego wesela, zaprosiliśmy tylko najbliższą rodzinę, w sumie 12 osób - wylicza. Zaznacza też, że w ich domu na pierwszym miejscu jest duchowe podejście do Komunii Świętej. - Chcemy, by córka o tym pamiętała - podkreśla mama Wiktorii.

  Do obowiązkowych zakupów przedkomunijnych należy też strój dla dziecka. W zależności od parafii jest to od 250 zł za skromną albę i buty do nawet ponad 1 tys. zł za suknię czy garnitur. Do tego fotograf, animatorzy organizujący zabawę dzieciom, kwiaty do kościoła, upominek dla księdza. Koszty? Idą w tysiące złotych.

  Proces komercjalizacji uroczystości nie jest jednak niczym nowym.

  - Pamiętam swoją komunię, kiedy z niecierpliwością czekałem na przyjęcie Chrystusa. Dopiero parę lat później zorientowałem się, że komunii towarzyszyły jakieś prezenty. Jednak kiedy do komunii szła moja młodsza siostra, słyszałem, jak dzieci rozmawiały ze sobą o upominkach, zastanawiały się, co dostaną i było to dla nich bardzo ważne - wspomina ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Katowickiej, rocznik 1968. - To pokazuje, że od zawsze podejście do Komunii Świętej było podzielone. Komercjalizacja nie jest wyznacznikiem czasów współczesnych - dodaje. Zaznacza też, że aby Komunia Święta miała sens, czyli rozpoczynała życie dzieci z Jezusem Chrystusem, rodzice muszą wykazać się mądrością.

  - Przy organizowaniu uroczystości powinno się wybrać skromność, duchowość, litur-giczność. Czyli tradycję, którą swoją postawą prezentuje papież Franciszek - tłumaczy. - Księża w naszej diecezji przypominają o tych zasadach rodzicom, jednak nieraz spotykają opór z ich strony. Tymczasem mam wrażenie, że im mniej jest w ludziach wiary, duchowości i pobożności, tym większe i droższe prezenty wręczają dziecku - podsumowuje ks. Buchta.  *Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
  *Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama