Akcja ratownicza w kopalni Wujek: Kombajn jest na 267,5...

  Akcja ratownicza w kopalni Wujek: Kombajn jest na 267,5 metra od punktu "zero"

  Michał Nowak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Odwiert jest na głębokości 905 metrów. W nocy w kopalni firma Emitech z Bytomia przeprowadziła próbę opuszczania kamery na głębokość tysiąca metrów (w
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©S. Olbrych / KHW SA

  Akcja ratownicza na kopalni Wujek-Ślask trwa. Wiercenie otworu przekroczyło tysiąc metrów. Kombajn drąży chodnik. Górnicy KWK Wujek Ruch Śląsk są poszukiwani. AKTUALIZACJA, NIEDZIELA 3 MAJA
  AKTUALIZACJA 3 MAJA GODZ. 18:00:

  Kombajn jest na 267,5 metra od punktu "zero", 12 metrów za przecinką "3", ma 240 m do przecinki "4".

  Po około dwóch godzinach pracy, około 10.00 problemy techniczne spowodowały zatrzymanie wiertnicy. Po wyjęciu zestawu wiercącego z otworu, wymieniono końcówkę i wpuszczono zestaw z powrotem w otwór, głęboki już na kilometr. Zaczęła wiercenie około 17.15.

  Zgodnie z przyjętym założeniem ostatnie kilkadziesiąt metrów wiercone będzie wolniej, aby mieć pewność że nie dojdzie do zakleszczenia wiertła.

  AKTUALIZACJA 3 MAJA GODZ. 8:00:

  Kombajn drąży chodnik 3 metry za przecinką, 261,5 metra licząc od punktu "zero". Do przecinki "4" prowadzącej w kierunku ściany, gdzie najprawdopodobniej znajdują się poszukiwani ma 246 metrów. Tam - jeśli przecinka okaże się także niedostępna z uwagi na zaciśnięcie chodnika - po przejściu przez nią skręci w prawo i będzie miał kolejne kilkadziesiąt metrów chodnika do wydrążenia.

  O 7.40 rozpoczęło się wiercenie otworu poniżej orurowanego poziomu 1000 metrów.

  AKTUALIZACJA 2 MAJA GODZ. 18:00:

  Przecinka okazała się jeszcze bardziej zaciśnięta niż wstępnie szacowano - z 5,5 metra zmniejszyła się do 4. Obecnie kombajn zaczyna drążyć nowy chodnik już poza nią. Licząc od punktu zerowego, przy początku wyrobiska (dowierzchni centralnej) jest na wysokości 255,5 metra.

  Na powierzchni trwa łączenie rur i ich zapuszczanie do otworu.

  AKTUALIZACJA 2 MAJA GODZ. 8:00:

  Otwór: wiercenie doszło do tysiąca metrów. Trwa płukanie otworu, następnie wyciągnięcie zestawu wiercącego i przygotowanie do rurowania kilkuset metrów. Rury są wprowadzanie do otworu, na powierzchni - już w pozycji pionowej w wiertnicy - łączone ich kolejne kilkumetrowe odcinki i stopniowo opuszczane. Gdy całość zostanie wprowadzona do otworu, spuszczona na dół, nastąpi cementowanie i czekanie na utwardzenie cementu.

  Kombajn - jest w przecince - około półtora metra wynosi nie poziom jej zasypania, lecz wypiętrzenia spągu (części dolnej chodnika). Natomiast zasypana jest do wysokości stropu. Z 5,5 metra szerokości, jaką miała, na skutek zaciśnięcia ścian zwęziła się do 5 metrów. Kombajn wszedł do niej na dwa metry, czyli licząc od zera jako wejścia do wyrobiska (dowierzchni centralnej) jest na 253 metrze.

  Akcja ratownicza na kopalni Wujek-Śląsk trwa:

  Minęły już prawie dwa tygodnie od rozpoczęcia akcji ratowniczej po silnym wstrząsie w kopalni Wujek Ruch Śląsk. Każdy, kto uważa, że nastroje już ostygły, jest w błędzie. W kopalni pracownicy cały czas rozmawiają między sobą o zaginionych górnikach, choć trudno to zaobserwować.

  Na pierwszy rzut oka praca na powierzchni przebiega normalnie, jakby nigdy nie doszło do dramatu. Pracownicy nie okazują uczuć, podobnie jak starają się nie zauważać pomniku ofiar katastrofy górniczej, który codziennie mijają w drodze do zakładu. Swoje jednak myślą.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  AKCJA RATOWNICZA NA KOPALNI ŚLĄSK NA BIEŻĄCO


  AKTUALIZACJA 1 MAJA GODZ. 18:20:
  Po zakończeniu sprawdzania i regulacji, wiertnica podjęła pracę. Jest na ok. 923 metrach głębokości. Po dotarciu do 1000 metrów wiertło zostanie ponownie wycofane, nastąpi rurowanie i cementowanie otworu.

  Kombajn wydrążył chodnik do wysokości 251. metra, co oznacza, że jest już niemal w przecince. Z uwagi na słabszy strop i ściany chodnika w tym rejonie, pierścienie obudowy muszą być zakładane co pół metra. Nie sprawdziły się prognozy optymistyczne - widać że w przecince jest zawał na wysokość nie mniejszą niż 1 metr. Nie można się zatem spodziewać przejścia z niej do wyrobiska (dowierzchni centralnej), co mogło by przyspieszyć tempo akcji.

  AKTUALIZACJA 1 MAJA GODZ. 15:20:
  Po wydrążeniu kolejnych metrów zawalonego wyrobiska okazało się, że pustka, na która trafił kombajn niestety nie jest duża. Chodnik w dalszym ciągu jest zawalony.

  Kolejny komunikat ws. akcji ratowniczej po godz. 18.

  AKTUALIZACJA 1 MAJA GODZ. 10:00
  Odwiert jest na głębokości 905 metrów. W nocy w kopalni firma Emitech z Bytomia przeprowadziła próbę opuszczania kamery na głębokość tysiąca metrów (w szybie) by sprawdzić jak będzie się zachowywała. Część wizyjną kamery pokryto specjalną powłoką hydrofobową, która minimalizuje skutki zabrudzenia obiektywu. Szerokokątny obiektyw, podświetlony światłem podczerwonym, wyposażono dodatkowo w rejestrator dźwięku. Urządzenie opuszczone na głębokość 1050 m, zapewniło podgląd i rejestrację obrazu wysokiej jakości w czasie rzeczywistym.

  Kombajn dotarł do ok. 3 metrów od przecinki. Po wykonaniu wierceń stwierdzono, że zaciągane jest stamtąd powietrze. Drążenie jest zatem kontynuowane, przy czym z uwagi na miejsce, - ryzyko mniejszej wytrzymałości węgla z uwagi na istniejącą przestrzeń przecinki - pierścienie obudów chodnikowych muszą być zabudowywane co pół metra.  Nikt nie traci nadziei


  Nie możemy siedzieć i płakać - mówią pracownicy dołowi, których spotkaliśmy przed wejściem do zakładu. - Życie toczy się dalej i praca idzie do przodu. Ale wiadomo, że z tyłu głowy cały czas siedzi myśl o kolegach pod ziemią, szczególnie że ich znamy - dodają.

  Kopalnia nie zdradza szczegółów na temat uwięzionych pod ziemią górników, dopóki trwa akcja ratownicza. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że mężczyźni uwięzieni kilometr pod ziemią to sztygar (ponad 30 lat) i ślusarz, który w swoim zawodzie dożył już wieku emerytalnego.

  - Prawdopodobnie mógł już przejść na emeryturę, ale nie wiem, dlaczego tego nie zrobił. Być może odpracowywał dni chorobowe, bo był u nas taki obowiązek. Może chciał dopracować do pełnego roku, bo też była taka możliwość - opowiada były górnik z kopalni Wujek-Śląsk. Jak dodaje, starszy mężczyzna ma dzieci, młodszy podobno wziął ślub we wrześniu ubiegłego roku.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kopalnia

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jestem całym sercem i duchem z rodzinami górników i przpraszam za poprzednie komentarze pustaków,trzeba im wybaczyć głupotę i życzyć znalezienia sie w podobnej sytuacji.Całym sercem wierze że cudy...rozwiń całość

   jestem całym sercem i duchem z rodzinami górników i przpraszam za poprzednie komentarze pustaków,trzeba im wybaczyć głupotę i życzyć znalezienia sie w podobnej sytuacji.Całym sercem wierze że cudy sie zdażajązwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zauważać POMNIKU!

   żenada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   Ktoś w redakcji ma maturę?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   same profesory PO gimnazjum !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   to są profesory jak śp. ...... PO gimnazjum tak to kiedyś w Polsce nazywano małą maturą !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do żenada; nie krytykuj geniuszy

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   jak będziesz krytykował tych geniuszy (wiadomo kogo), to Ci dają bana i blokują aplikacje mobilne i dostęp do komentarzy, taką mamy w DZ demokrację.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   zygac mi sie chce tymi waszymi reklamami, zmieniam kolejny raz strrone startową

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty Nowak!

   hajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 23

   Niema sie co spieszyc, akcja trwa dopiero kilka tygodni. Gornicy sa i tak juz w niebie, albo kilka metrow nizej, w piekle, poco ich szukac.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Bez wody organizm wytrzymuje do tygodnia. Jeżeli ratownicy i zarząd kopalni znają dodatkowe okoliczności, które pozwalałyby na przetrwanie to powinni podać takowe mediom a nie unikać konfrontacji...rozwiń całość

   Bez wody organizm wytrzymuje do tygodnia. Jeżeli ratownicy i zarząd kopalni znają dodatkowe okoliczności, które pozwalałyby na przetrwanie to powinni podać takowe mediom a nie unikać konfrontacji skupiając się na nowinkach technologicznych i samej akcji. Do połowy maja zamierzają udawać, że akcja jest ratownicza???zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łuki

   @abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Rzecznik kopalni podał wczoraj ze w miejscu gdzie prawdopodobnie się znajdują jest dostęp powietrza i podobno jakiś dostęp do wody technologicznej (pewnie ze zraszaczy kombajnu).


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dzięki za informację. To już coś.

   Zdjęcie autora komentarza
   Akcja ratownicza na kopalni Wujek-Ślask trwa MIMO WOLNEGO dnia 1 Maja.

   mistletoe

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 2

   Autorze tego zdania oraz wielu jeszcze innych idiotycznych sformułowań w tym artykule - zastanów się poważnie nad tym, co piszesz oraz w jaki sposób konstruujesz zdania.
   Dla ułatwienia podpowiem,...rozwiń całość

   Autorze tego zdania oraz wielu jeszcze innych idiotycznych sformułowań w tym artykule - zastanów się poważnie nad tym, co piszesz oraz w jaki sposób konstruujesz zdania.
   Dla ułatwienia podpowiem, że WSZYSTKIE akcje ratownicze NA CAŁYM ŚWIECIE odbywają się nawet w Wigilię, w Nowy Rok, święto lasu, czy w Dzień Dziecka.
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Nie odpowiadam za teksty przekopiowane z gazety

   Michał Nowak, DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 13

   Akurat ja nie jestem autorem zdania o "dniu wolnym 1 Maja", jak i całego leadu. Pozdrawiam.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polish reality!

   Wał-koń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Macie rację Michale Nowaku - za te głupoty autoryzowane pana nazwiskiem winni są...ONI!

   Zdjęcie autora komentarza
   do @Michal Nowak,DZ

   mistletoe

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Dziękuję za odzew, ale jeżeli ma Pan jakiś wpływ na poziom, jakość, sens, etc. zamieszczanych tekstów, to bardzo proszę tego wpływu użyć - kopiuj, wklej i przeczytaj.
   Nowy tytuł brzmi lepiej....rozwiń całość

   Dziękuję za odzew, ale jeżeli ma Pan jakiś wpływ na poziom, jakość, sens, etc. zamieszczanych tekstów, to bardzo proszę tego wpływu użyć - kopiuj, wklej i przeczytaj.
   Nowy tytuł brzmi lepiej. Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Redaktorze

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   nie myśl!

   jeśli myślisz, nie mów!

   jeśli mówisz, nie pisz!

   jeśli mówisz i piszesz, nie podpisuj!

   jeśli pod­pi­sujesz, nie dziw się.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Agnieszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   "leadu"... a podobno Polacy nie gęsi...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziennik Zachodni nie jest polski

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Teraz na studiach nie kształcą jak kiedyś, a "produkują absolwentów". Dlatego, że studia są zbyt powszechne, przeciętniak może ukończyć uczelnię jak będzie mieć dużo samozaparcia ;)

   Polska Press...rozwiń całość

   Teraz na studiach nie kształcą jak kiedyś, a "produkują absolwentów". Dlatego, że studia są zbyt powszechne, przeciętniak może ukończyć uczelnię jak będzie mieć dużo samozaparcia ;)

   Polska Press jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech, Czechach i Polsce - http://polskapress.pl/pl/o-polskapress/o-firmie. A Verlagsgruppe Passau to Niemcy - http://www.vgp.de/zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   do czego zmierzasz

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   do konkluzji ze Niemcy zatrudniają polskich debili?
   na to wychodzi


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "lead" nie ma słowa w języku polskim

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Jakbyś czytał wątek po kolei, zrozumiałbyś moją odpowiedź. Zgodnie z zasadami forum/dyskusji, nie cytuje się wpisu poprzednika, jeżeli odnosimy się ze swoją wypowiedzią do tego co wyżej.

   Moja...rozwiń całość

   Jakbyś czytał wątek po kolei, zrozumiałbyś moją odpowiedź. Zgodnie z zasadami forum/dyskusji, nie cytuje się wpisu poprzednika, jeżeli odnosimy się ze swoją wypowiedzią do tego co wyżej.

   Moja odpowiedź była skierowana do cytatu Agnieszki: ""leadu"... a podobno Polacy nie gęsi... ". Że mamy język polski, żyjemy w Polsce, a słowo "lead" nie znajduje się w słowniku wyrazów polskich. Nie szanujemy polskiego języka.

   Napisał wcześniej Michal Nowak, DZ • 01.05.15, 12:24:09: "Akurat ja nie jestem autorem zdania o "dniu wolnym 1 Maja", jak i całego leadu. Pozdrawiam.". A nie można było napisać "(...) jak i całego nagłówka/czołówki?". nie byłoby niepotrzebnej dyskusji i nerwów....

   "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają." - Mikołaj Rejzwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   a jest może w języku polskim słowo

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   lider? hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Ten korporacyjny slang dziennikarski publicznie trzeba było sobie darować. Bycie drugim "Washington Post" nigdy wam nie grozi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piszą plity

   ernest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   taki poziom.

   Zdjęcie autora komentarza
   a alkohol tyż jest

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   i niech nie piszą że 1050 -ino że tam jest 1300


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak to jest

   malik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zawsze tak mówią ,mam nadzieje że chłopaki żyją ,


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ma szans

   satq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   tak czerpią energię z jąda ziemi... pociesze Cie, już są w stanie rozkładu i procesów gnilnych !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zgadza się

   rebejojo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   masz rację

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama