Ważne
  Rekrutacja do przedszkoli w Zabrzu trwa. Ile miejsc?

  Rekrutacja do przedszkoli w Zabrzu trwa. Ile miejsc?

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rekrutacja do przedszkoli w Zabrzu trwa. Ile miejsc?
  1/2
  przejdź do galerii

  Rekrutacja do przedszkoli w Zabrzu trwa. Ile miejsc? ©arc.

  Trwa rekrutacja do przedszkoli w Zabrzu 2015. Od 14 kwietnia trwa coroczna rekrutacja do oddziałów publicznych przedszkoli w Zabrzu. Prawdopodobnie w tym roku zostanie sporo wolnych miejsc, ale nie we wszystkich placówkach.
  Zabrzańskie przedszkola i przedszkolne oddziały w szkołach przygotowały na rok szkolny 2015/2016 4 502 miejsc. Pierwszeństwo mają jednak dzieci kontynuujące naukę w przedszkolu. Ich rodzice mieli czas na złożenie takich deklaracji do poniedziałku. Wpłynęło ich 2 365, a to oznacza, że wolnych miejsc w etapie rekrutacji, który ruszył 14 kwietnia, jest 2 137.

  Rekrutacja do przedszkoli w Zabrzu. Ile miejsc czeka w 2015 roku?  W rekrutacji nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". W przypadku gdy chętnych będzie więcej, niż miejsc - decydują kryteria określone w ustawie rządowej oraz uchwale rady miasta. W tym drugim przypadku określone są konkretne liczby punktów przyznawane w ramach rekrutacji. I tak np. najwięcej otrzymuje ich dziecko obojga rodziców pracujących lub uczących się dziennie. Dalej: dziecko jednego procującego lub uczącego się dziennie rodzica; dziecko, którego rodzeństwo już uczęszcza do danego przedszkola; dziecko posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz dziecko, którego rodzina objęta jest pomocą MOPR.

  Czy prawdą jest, że czas rekrutacji, to walka o miejscach w przedszkolach, o które ubiega się co najmniej kilku chętnych? I tak i nie. W ubiegłym roku w ogólnym rozrachunku w Zabrzu zostało kilkadziesiąt wolnych miejsc. Są jednak przedszkola, które cieszą się większą popularnością niż inne. Chodzi tu przede wszystkim o placówki w centrum miasta czy na dużych osiedlach. Tam faktycznie chętnych jest więcej niż miejsc i niektórzy nie załapią się podczas rekrutacji. Wtedy będą musieli wybrać przedszkole w innym miejscu, które będzie miało jeszcze wakaty. Dlatego rodzice w deklaracjach wpisują po trzy placówki. Od najbardziej, to najmniej pożądanej.

  Jak obłożenie będzie wyglądało w tym roku? Najprawdopodobniej będzie podobnie. A może nawet luźniej. Część 6-latków pójdzie bowiem prosto do szkół podstawowych.

  - Na etapie wniosków o kontynuację nauki w przedszkolu widać mniejsze obłożenie. Wpłynęło ok. 500 deklaracji mniej niż przed rokiem na tym etapie - mówi Anna Maciołka z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

  Rekrutacja do zabrzańskich przedszkoli odbywa się drogą elektroniczną. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej PRZEDSZKOLA-ZABRZE.NABORY.PL

  Pod tym adresem znajdziecie szczegółowe zasady rekrutacji do przedszkoli i stojącą za nimi podstawę prawną (zarządzenia, ustawy i uchwały). Dowiecie się jaki jest harmonogram naborów, jakie dokumenty i w jakich terminach należy złożyć. Możecie również przyjrzeć się wszystkim przedszkolom i szkolnym oddziałom przedszkolnym biorącym udział w rekrutacji i sprawdzić szczegółowo ich ofertę. Znajdziecie ich krótki opis i podstawowe informacje, galerie zdjęć, oferowane możliwości spędzania czasu, programy zajęć dodatkowych itp. Będziecie mogli również dowiedzieć się ile jeszcze wolnych miejsc jest w danej placówce. Najczęściej jest ich ok. 40-50, ale już teraz są przypadki, gdzie miejsc zostało zaledwie kilkanaście.


  *Gran Turismo Slovakia 2015. Najdroższe samochody świata w Katowicach ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama