Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na choroby zakaźne zmarło 100 osób w woj. śląskim RAPORT SANITARNY

Agata Pustułka
Na gruźlicę najczęściej chorują osoby starsze, a do zakażeń często dochodzi w placówkach opiekuńczych dla osób bezdomnych
Na gruźlicę najczęściej chorują osoby starsze, a do zakażeń często dochodzi w placówkach opiekuńczych dla osób bezdomnych 123rf
Poznaliśmy stan sanitarny województwa śląskiego w 2014 roku: z chorób zakaźnych największym problemem jest gruźlica.

Wojewódzki inspektor sanitarny dr Grzegorz Hudzik, przedstawiając stan sanitarny województwa śląskiego za 2014 rok, uznał choroby zakaźne za największy problem, którego - mimo poprawy różnych wskaźników - nie można lekceważyć, bo jedno niedopatrzenie czy błąd szybko mogą doprowadzić do wzrostu liczby zachorowań. Pracownicy inspekcji sanitarnej działają jak detektywi, bo ich celem jest szybkie znalezienie "podejrzanego".

- Obecnie największym problemem, i to z wielu powodów, jest gruźlica, na którą w ubiegłym roku zmarło 49 osób, przy czym liczba zgonów na wszystkie choroby zakaźne wyniosła sto - informuje dr Hudzik. Na gruźlicę chorują zwykle osoby starsze, często byli górnicy. Do zakażeń dochodzi w placówkach opiekuńczych dla osób bezdomnych, które często nie chcą się leczyć i bywa że... uciekają ze szpitala.

Chociaż w zeszłym roku na terenie województwa odnotowano tylko cztery przypadki odry, to Inspektorat Sanitarny wciąż ostrzega przed tą chorobą, bo dwa lata i rok wcześniej zachorowań było kilkadziesiąt. Odra nie jest chorobą, którą wyeliminujemy w najbliższym czasie, bo rośnie liczba dzieci nieszczepionych, gdyż ruchy antyszczepionkowe właśnie szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce oskarżają o powodowanie autyzmu.

Jak powiedział dr Hudzik, inspektorzy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zbadali każdy przypadek odry i każdy z nich dotyczył dziecka nieszczepionego, które "przekazywało" wirusa dorosłym.

Ze względu na niezwykle skuteczną wykrywalność, w statystykach sanepidu mamy dużo boreliozy, ciężkiej i trudnej do zdiagnozowania choroby wywoływanej przez kleszcze (2,6 tys. przypadków) i staje się ona bardzo poważnym problemem medycznym oraz społecznym.

W zeszłym roku zanotowano ponad 13 tys. różnych zatruć pokarmowych, wśród których najwięcej było tych wywołanych przez salmonellę. Przy okazji warto dodać, że inspektorzy niezwykle skrupulatnie badają żywność. W ubiegłym roku wycofano z rynku w trybie natychmiastowym niemal 5 tys. kilogramów różnych produktów, w tym bakalii, mąki oraz 1500 kg mięsa. Co ciekawe, w większości była to wieprzowina przerobiona za pośrednictwem specjalnego czerwonego barwnika na droższą wołowinę.

Na szczęście zmalała liczba ognisk zakażeń szpitalnych z 69 do 49 (rok do roku). Najwięcej było spowodowanych groźną bakterią clostriudium difficile.
Uwaga na kleszcze!

Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze, zbiera coraz obfitsze żniwo.

We wczesnych stadiach boreliozy mogą wystąpić objawy podobne do grypy, wśród nich m.in. bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni, dreszcze, gorączka czy obrzęk węzłów chłonnych. Dlatego też czasami lekarzom trudno chorobę zdiagnozować. Może również wystąpić powiększająca się wysypka wokół miejsca ukąszenia kleszcza. W zaawansowanym stadium choroby zakażony nierzadko zmaga się z problemami z nerwami i stawami.

Borelioza w początkowej fazie może być skutecznie leczona antybiotykami.

Im szybciej po zakażeniu takie leczenie jest rozpoczęte, tym szybszy będzie powrót do zdrowia. Zdarza się, że choroba przez wiele lat jest utajona. Może wtedy niespodziewania zaatakować różne narządy. Często jest to serce. Najgroźniejsze powikłania występują jednak, jeżeli borelioza obejmie ośrodkowy układ nerwowy i dojdzie do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub przewlekłego zapalenia mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na choroby zakaźne zmarło 100 osób w woj. śląskim RAPORT SANITARNY - Dziennik Zachodni