Władysław Szpilman będzie patronem roku w Sosnowcu [WIDEO]

  Władysław Szpilman będzie patronem roku w Sosnowcu [WIDEO]

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W tym roku mija 100 lat od urodzin Władysława Szpilmana
  1/3
  przejdź do galerii

  W tym roku mija 100 lat od urodzin Władysława Szpilmana ©arc.

  Koncert pianisty jazzowego Leszka Możdżera, podczas majowych "Sosnowieckich Dni Muzyki Znanej i Nieznanej" zainauguruje w Sosnowcu Rok Władysława Szpilmana. Właśnie zapadła decyzja lokalnych władz, by najbliższe miesiące poświęcić temu wybitnemu pianiście i kompozytorowi, który urodził się w tym mieście.
  Paweł Dusza, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, podkreśla, że w uroczyste obchody włączą się wszystkie placówki kulturalne w mieście. Będą koncerty, konkursy i niespodzianki.
  Władysław Szpilman skomponował przeszło 500 szlagierów, m.in. takie jak "Czerwony autobus" czy "Nie ma szczęścia bez miłości". Był autorem muzyki do filmów "Wrzos" i "Doktor Murek" oraz sygnału muzycznego do Polskiej Kroniki Filmowej. Urodził się w kamienicy na rogu ulicy Szklarnianej i Targowej. W grudniu br. minie setna rocznica jego urodzin.

  - Od czasu, kiedy na stulecie miasta zorganizowano koncert "Chłopcy z Sosnowca", poświęcony m.in. Szpilmanowi, wiedza na temat tego, kim był, jest coraz bardziej popularna, także wśród samych sosnowiczan - mówi Piotr Dudała, sosnowiczanin. Miał pomysł, by plac przy kamienicy na ul. Targowej nazwać imieniem mistrza. Nie udało się, bo na jego dużej części stanęła Plaza. Pozostałą zajmuje targowisko. - W Plazie stoi fortepian z tabliczką, na której są informacje o artyście. Początkowo nawet na nim grano, teraz już nie. Szkoda - dodaje Dudała.

  Chciałby, by teraz zorganizować tu wystawę fotogramów z jego wizerunkiem. Jest w kontakcie z synem Szpilmana Andrzejem i żoną kompozytora - Haliną. - Szpilman nie miał negatywnego stosunku do miasta, choć go unikał ze względu na wspomnienia i ból po stracie rodziny. Sosnowiec mu ją za bardzo przypominał - mówi Dudała.  Moc atrakcji  Główne obchody roku Szpilmana zaplanowano na 5 grudnia. Wtedy bowiem upłynie setna rocznica urodzin pianisty.

  W Sosnowcu zorganizowany zostanie ogólnopolski konkurs piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman". Konkurs będzie wciągnięty na listę imprez firmowanych znakiem Europejskiej Stolicy Kultury w Katowicach. Natomiast w lipcu przy okazji rocznicy jego śmierci, będzie plenerowy koncert. Dodatkowo wystawy, konkursy, może także pokaz filmu "Pianista'.

  Tutaj się urodził

  Tadeusz Węgrzynowicz, mieszkaniec Sosnowca
  Władysław Szpilman i moje pierwsze z nim skojarzenie? Był Żydem, to wiem na pewno. W pierwszym momencie nie skojarzyłem, ale po chwili przypomniałem sobie, że był pianistą i kompozytorem. A przypomniałem sobie dlatego, że prenumeruję od wielu lat "Dziennik Zachodni" i pisaliście o nim niejeden raz. Wiem, że pochodził stąd, z Sosnowca. Nie pamiętam natomiast, jakie piosenki skomponował, ale na pewno znane.

  Nucę tę piosenkę

  Krystyna Noga, mieszkanka Sosnowca

  Oczywiście, że bardzo dobrze wiem, kim był i skąd pochodził Władysław Szpilman. Z zawodu pianista i kompozytor, jeszcze przedwojenny, ale i po wojnie tworzył. Stworzył muzykę do wielu szlagierów, takich ponadczasowych. Moja ulubiona piosenka, której jest twórcą, to "Zakochani są wśród nas". Często ją nucę, chociaż nie znam na pamięć pełnej treści. Wiem, że mieszkał tu, blisko Plazy. Ale z tego co wiem, to chyba niezbyt długo.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama