Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk: 16. doba walki o życie...

  Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk: 16. doba walki o życie górników

  Michał Nowak

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Otwór ratowniczy trafił w miejsce, gdzie powinni się znajdować górnicy zaginieni po wstrząsie 18 kwietnia, ale kamera nikogo nie pokazała.
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©S. Olbrych / KHW SA

  Akcja ratunkowa w kopalni Wujek Śląsk trwa: Podczas długiego weekendu majowego spodziewano się przełomu w akcji ratowniczej w kopalni Wujek Ruch Śląsk. Niestety, zawiódł sprzęt.
  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odwiert prowadzony z powierzchni zbliżył się podczas majówki do głębokości jednego kilometra w miejscu, gdzie powinni przebywać górnicy. Ma on umożliwić wprowadzenie pod ziemię kamery i nawiązanie łączności z zaginionymi. W dalszej kolejności górnicy otrzymaliby prowiant i lekarstwa.

  AKTUALIZACJA PONIEDZIAŁEK GODZ. 22.50:

  Firma dokonująca odwiertu zapewnia, że jest w stanie trafić dokładnie w miejsce, w którym z dużym prawdopodobieństwem znajdują się zaginieni górnicy.
  Cała operacja wymaga jednak dużej precyzji. Otwór musi sięgnąć głębokości 1050 metrów. Podobna akcja ratownicza miała miejsce 5 lat temu w Chile, gdzie do zaginionych górników spuszczano kapsuły ratunkowe. Wtedy, na głębokość około 630 metrów, dowiercono się za siódmym razem.
  Miejsce przebywania poszukiwanych górników w kopalni Wujek Ruch Śląsk wytyczono na podstawie ustaleń z ostatnich chwil przed wstrząsem. Aby przeżyć, górnicy muszą się znaleźć w miejscu, gdzie nie doszło do zaciśnięcia. Odwiert ma na celu przede wszystkim nawiązać z nimi łączność.

  AKTUALIZACJA PONIEDZIAŁEK GODZ. 18.40:

  Świder jest na poziomie 1037,5 metra; część wody podawanej do niego nie wraca na powierzchnię ziemi z materiałem wybranym przez świder, co oznacza że w skale występują pęknięcia. Skorygowana głębokość otworu do przewiercenia stropu to 1053-1055 metrów.

  Kombajn wydrążył chodnik do 290,5 metra, ma jeszcze prawie 209 metrów do przecinki "4".

  AKTUALIZACJA PONIEDZIAŁEK GODZ. 17.45:

  Wiertnica standardowo pracuje z prędkością 150 metrów na dobę, jednak ostatnie metry drążone są z prędkością do 1,5 metra w ciągu godziny. Na tym etapie trzeba zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować prawdopodobieństwo kolejnych przestojów i konieczność utrzymania pionu. Wiertnica ma trafić w okolicę skrzyżowania przecinki „4”, czyli chodnika prowadzącego bezpośrednio do ściany, i chodnika podścianowego. Według wcześniejszych ustaleń, zaginieni górnicy powinni znajdować się w tym miejscu – na prostokątnym obszarze o wymiarach 5 na 8 metrów.


  AKTUALIZACJA PONIEDZIAŁEK GODZ. 8.00:
  Kombajn drążący chodnik dotarł do 278,5 metra od punktu przyjętego jako „zero”, 103,5 m dalej niż poprzednio dotarli ratownicy.

  Świder jest na poziomie 1023,5 metrów. Pracuje powoli, ostrożnie, postęp wiercenia to średnio około 1,5 metra na godzinę. Odwiert wszedł do strefy wpływów, jakie eksploatacja węgla poniżej wywarła na skały. Mogą tam występować mikrospękania, szczeliny. Nie wiemy jakie mogły być następstwa wstrząsu z 18 kwietnia. Odwiercony materiał przenoszony jest na powierzchnię wraz z podawaną z powierzchni wodą do płuczki. Gdyby nastąpiła ucieczka tej wody, wiercenie stałoby się praktycznie niemożliwe.

  Firma wykonująca wiercenie potwierdziła problemy techniczne z silnikiem wgłębnym. Podała że obecna prędkość wykonywania odwiertu jest dobrana z uwagi na skuteczność wiercenia, zminimalizowanie ryzyka kolejnych przestojów oraz konieczność utrzymania pionu.

  Najedź kursorem i przeglądaj linię czasu


  O katastrofach w kopalniach czytaj więcej na Śląsk Plus

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  AKCJA RATOWNICZA NA KOPALNI ŚLĄSK NA BIEŻĄCO


  Do głębokości 1000 m wiertnica dotarła już w sobotę rano. W tym momencie nastąpiła przerwa związana z konserwacją sprzętu i przygotowaniem do dalszego wiercenia. Należało zająć się płukaniem otworu i orurowaniem kilkuset metrów szybu. Na koniec ratownicy dokonali iłowania otworu co zastępuje cementowanie ale musieli poczekać na jego utwardzenie. Ostatnie 50 metrów wiertnica powinna była pokonać w niedzielę do południa, przynajmniej według wstępnych założeń.  Wczoraj sytuację skomplikowała awaria sprzętu. Uszkodzeniu uległ silnik wiertnicy. Urządzenie znajdujące się na głębokości kilometra, trzeba było wyciągnąć na powierzchnię, zdiagnozować i usunąć awarię.

  Zatem do głębokości gdzie mogą być górnicy wiertnica powinna dotrzeć dzisiaj. Otwór ma trafić w okolicę wyjścia ze ściany. Przy tak wąskim i długim odwiercie bardzo łatwo o błąd, dlatego cała operacja wymaga dużej precyzji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może nowe standardy?

   Pit (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Dlaczego w takich typu akcjach ratowniczych, nie ma standardowej procedury robienia natychmiast odwiertu? A nie grubaski sie zbiorą i się zastanowią po kilku dniach że a może by odwiercik? Tam są...rozwiń całość

   Dlaczego w takich typu akcjach ratowniczych, nie ma standardowej procedury robienia natychmiast odwiertu? A nie grubaski sie zbiorą i się zastanowią po kilku dniach że a może by odwiercik? Tam są ludzie zasypani.... Natychmiast powinno się przystępować do odwiertu. Mamy zaoszczędzony czas... Cenny czas....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAKI KRAJ TAKA AKCJA RATOWNICZA !

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   JAKI KRAJ TAKA AKCJA RATOWNICZA !
   ZGROZA 17-TY DZIEŃ AKCJI I EFEKTY ZEROWE !!!!
   WIERCENIE ROZPOCZĘTO "JUŻ" PO 5 DNIACH


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciemnogród

   ANTY Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   No bo to przecież skoczyć kupić do casto wkrętarkę -> zapiąć wiertło wsadzić je do ziemi -> wyciągnąć i zapytać ich czy żyją....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama