Sukces medyczny: 37-latek po przeszczepie szyi pije,...

  Sukces medyczny: 37-latek po przeszczepie szyi pije, przełyka, mówi [ZDJĘCIA]

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sukces medyczny! 37-latek z Torunia, któremu przeszczepiono w Gliwicach krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni

  Sukces medyczny! 37-latek z Torunia, któremu przeszczepiono w Gliwicach krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi samodzielnie pije, przełyka, zaczyna jeść i mówić. Jego własne narządy zniszczył nowotwór. To kolejny, światowy sukces zespołu pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego w Oddziale Rekonstrukcyjnym Centrum Onkologii w Gliwicach po kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego. I pierwszy na świecie tak złożony przeszczep narządów szyi.
  Raz, dwa, trzy - to były pierwsze, niewyraźne słowa, które 37-letni pan Michał z Torunia wypowiedział tuż po operacji. Dziś, choć jeszcze z trudem, ale coraz wyraźniej, mógł powiedzieć: Dziękuję wszystkim za wszystko. Jego ojciec nie ma wątpliwości: To cud, był dzielny, ale niepełnosprawny, teraz znów będzie mógł wrócić do normalnego życia.

  Pacjent pije samodzielnie, je, zaczyna mówić, lekarze nie podają mu już żadnych substytutów tarczycy - przeszczepiony narząd podjął pracę. Poprawa funkcji życiowych następuje u niego bardzo szybko - podkreślają lekarze.

  Skomplikowana operacja przeszczepienia narządów szyi odbyła się 11 kwietnia. Pacjent - uśmiechnięty - czuje się bardzo dobrze, jest intensywnie rehabilitowany.  - Pacjent może po wyjściu ze szpitala żyć normalnie, mam nadzieje, że pan Michał będzie w stanie zapomnieć o chorobie - podkreśla prof. Adam Maciejewski.

  Kiedy będzie mógł pojechać do domu? Lekarze nie chcą wyrokować. Nie mają bowiem odniesienia do innych chorych, bo to pierwszy pacjent po tak rozległym przeszczepie szyi.

  I, jak podkreśla jego ojciec, ale co można zauważyć - jest także w dobrym humorze. Pomimo że los bardzo ciężko go doświadczył.

  - Obaj jesteśmy optymistami, to chyba rodzinne - mówi tata pana Michała. - Syn przeszedł białaczkę, przeszczep nerki, miał nowotwór, usunięto mu tarczycę, miał w gardle dziurę - tych ciężkich przeżyć było tak wiele, że teraz może już tylko być lepiej! Pewnie, że były chwile zwątpienia - ale lekarze dokładnie wszystko nam wytłumaczyli, czuliśmy się spokojni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego uon ni godo w godce?

   hwk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   uoperacja ni udona!

   Zdjęcie autora komentarza
   Przynajmniej jedna dobra

   mistletoe

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   wiadomość dzisiaj.
   Szacunek i gratulacje dla p. Maciejewskiego i zespołu! Zdrowia życzę pacjentowi!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyrazy najwyższego uznania

   Nairam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   dla prof. A. Maciejewskiego i towarzyszącego mu zespołowi za operacyjne mistrzostwo. Brawo, brawo, ... Panie Profesorze!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama