Pszczyna: W golasowickiej szkole dzieci pomimo zakazu...

  Pszczyna: W golasowickiej szkole dzieci pomimo zakazu kuratorium nadal modlą się po dzwonku

  Aleksandra Smolak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pszczyna: W golasowickiej szkole dzieci pomimo zakazu kuratorium nadal modlą się po dzwonku
  1/7
  przejdź do galerii
  Kuratorium Oświaty w Katowicach zgodę na modlitwę wyraziło, ale przed dzwonkiem. Tymczasem dzieci w Golasowicach modlą się nadal po dzwonku. Co z zaleceniami kuratorium?
  Szkoła w Golasowicach, w której uczniowie modlili się przed lekcjami, jest już po kontroli i ocenie katowickiego Kuratorium Oświaty. Dyrekcja szkoły ustaliła także czas modlitwy. Ku naszemu zdziwieniu jest od inny od tego, który wskazało kuratorium. Czyżby szkoła zalecenia kuratorium miała za nic?

  Przypominamy: mowa tu o szkole, w której dzieci modliły się przed lekcjami. Kuratorium przeprowadziło w golasowickiej szkole najpierw kontrolę, a następnie ewaluację, po tym jak ojciec jednego z uczniów poprosił o interwencję w sprawie modlitwy przed rozpoczęciem lekcji Radio „Zet”.


  Po kontroli kuratorium modlitwy przed rozpoczęciem lekcji w szkole nie zakazano, warunek z strony kuratorium był jednak jeden: modlitwa musi być odmawiana przed dzwonkiem na lekcje.

  Jak ją zorganizować? W celu ustalenia nowych zasad modlitwy przed lekcjami dwa tygodnie temu w szkole odbyło się zebranie rodziców z gronem pedagogicznym. O wynikach ustaleń poinformowała nas Bożena Struzik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Golasowicach.

  – Na modlitwę poświęciliśmy minutę przed rozpoczęciem lekcji. O godz. 7.59 dzwoni dzwonek, a lekcja zaczyna się o godz. 8. Zgodnie z ustaleniami uczniów, rodziców i grona pedagogicznego, dzieci, które chcą się modlić, mają na to minutę między dzwonkiem, a rozpoczęciem lekcji – wyjaśnia Struzik.

  Okazuje się więc, że w szkole nic się nie zmieniło i dzieci modą się na starych zasadach.

  – Nasze ustalenia się nie zmieniły, modlitwa w szkole nie jest zakazana, ale ma odbywać się przed dzwonkiem. Dzwonek natomiast jest sygnałem rozpoczynającym lekcje – wyjaśnia Anna Wietrzyk, rzeczniczka kuratorium.

  Dlaczego szkoła nic sobie nie robi z zaleceń kuratorium? Co się będzie w tej sprawie działo dalej, czas pokaże. Na razie wszystko wskazuje na to, że szkoła z zaleceń kuratorium nic sobie nie robi.

  – Córka ostatnio mi mówiła, że pani z w-fu kazała im mówić: „Jakby się was ktoś pytał, to wy sami chcecie się modlić, tak macie mówić, powtarzała to wielokrotnie. To są fakty – pisze na naszym portalu dziennikzachodni.pl internautka Maryla.

  Sprawa golasowickiej szkoły to niekończąca się historia. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o wynikach przeprowadzonej przez kuratorium ewaluacji. Ankiety wyszły fatalnie i szkoła została oceniona poziomie „E”, czyli najniższym z możliwych.

  Bożena Struzik stwierdziła jednak, że ewaluacja nie została przeprowadzona zgodnie z przepisami i od jej wyników zamierza się odwoływać.

  – O ewaluacji dowiedzieliśmy się na 5 dni wcześniej, a nie jak inne szkoły 30 dni naprzód. O zastosowanych narzędziach poinformowano nas zaledwie na kilkanaście godzin przed ewaluacją. W praktyce nie mieliśmy nawet możliwości, aby je przeanalizować. Tak przeprowadzonej ewaluacji nie miała chyba żadna szkoła w Polsce – stwierdziła w ubiegłym tygodniu Struzik.

  Tymczasem Anna Wietrzyk z katowickiego Kuratorium Oświaty zapewnia, że ewaluacja w golasoiwckiej szkole na pewno została przeprowadzona zgodnie z przepisami. – Inaczej ewaluacje przeprowadza się w tradycyjnym trybie, a inaczej w przypadku ewaluacji problemowej (z taką mieliśmy do czynienia w szkole w Golasowicach – przyp. red.) – tłumaczy Wietrzyk.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do kuratora oświaty

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Panie kuratorze Faber co pan na to chcemy poznać pana opinie na ten temat niech pan się odezwie bo ta pani jawnie z pana zaleceń nic sobie nie robi a pański urząd z panem na czele milczy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   kijek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Nie dość że nic sobie nie robi z zaleceń kuratorium to jeszcze nic sobie nie robi ze słów pani minister. Kto tą panią może odwołać bo wygląda na to że czuje się bezkarna. W dodatku kurator śląski...rozwiń całość

   Nie dość że nic sobie nie robi z zaleceń kuratorium to jeszcze nic sobie nie robi ze słów pani minister. Kto tą panią może odwołać bo wygląda na to że czuje się bezkarna. W dodatku kurator śląski gdzie jest, może myśli tak samo jak Struzik innego wytłumaczenia nie mam. Chory krajzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama