Wrzody żołądka. Już dawno przestały być chorobą tylko...

  Wrzody żołądka. Już dawno przestały być chorobą tylko dyrektorów

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wrzody żołądka. Już dawno przestały być chorobą tylko dyrektorów
  1/2
  przejdź do galerii
  Pieczenie w żołądku, dokuczliwe bóle brzucha, nudności, wzdęcia, ciągłe uczucie głodu - niestety wielu z nas wciąż bagatelizuje tego rodzaju oznaki. Szacuje się, że choroba wrzodowa dotyka co dziesiątego dorosłego Polaka, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Jeśli żyjesz w stresie, pijesz dużo kawy, palisz papierosy, jesz nieregularne posiłki i często sięgasz po tabletki przeciwbólowe - wrzody żołądka mogą dopaść również ciebie!
  Przyczyn występowania wrzodów jest sporo, najwięcej błędów popełniamy jednak na co dzień - złe nawyki są powodem dolegliwości u ponad 80 proc. osób chorych. Nie tak dawno nazywano je "chorobą dyrektorską", lecz dziś wiadomo, że cierpią na nią również ludzie prowadzący spokojny tryb życia. Wrzody najczęściej występują u osób między 50. a 60. rokiem życia. Trzykrotnie częściej choroba ta atakuje mężczyzn, w szczególności posiadaczy grupy krwi "0" - jeśli ktoś w rodzinie miał wrzody żołądka, szanse na ich wystąpienie wynoszą aż 50 proc. Nie pociesza także fakt, że dolegliwość ta coraz częściej dotyka także dzieci i nastolatków.

  Podejrzany pod lupą
  Najnowsze badania dowodzą, że głównym sprawcą, odpowiedzialnym za ciągły wzrost wskaźnika zachorowania na chorobę wrzodową, jest bakteria Helicobacter pylori, która staje się szczególnie aktywna w przejściowych porach roku, czyli wiosną i jesienią.

  - Jest to związane ze zmianami, głównie hormonalnymi, jakie w tym okresie zachodzą w naszym organizmie. Mają one wpływ zarówno na produkcję soku żołądkowego, jak i nasze neuroprzekaźniki, odpowiedzialne za nastrój - podkreśla dr n. med. Marcin Chmielewski, gastroenetrolog. Zarażamy się nią głównie drogą pokarmową, najczęściej we wczesnym dzieciństwie. - Zakres infekcji Helicobacter pylori wśród osób dorosłych populacji polskiej wynosi ponad 70 proc., jednak nie u wszystkich zarażonych dochodzi do owrzodzeń - dodaje.

  Źródeł choroby wrzodowej upatruje się również w uzależnieniu od nikotyny czy w nadmiernym stosowaniu różnego rodzaju lekarstw przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Wpływają one bezpośrednio na powstawanie wrzodów poprzez mechanizm zmniejszonego ukrwienia śluzówki żołądka, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania śluzu i możliwości obrony przed dużą kwaśnością soku żołądkowego. Wówczas znacząco nasilają się dolegliwości i mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową, która stanowi naturalną ochronę naszego żołądka.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama